Relining zwany jest również czasami slipliningiem. Pozwala na bezwykopową metoda renowacji rurociągów. Dzięki niej możesz łatwiej i szybciej wymienić rury. Jednocześnie nie poniesiesz nadmiernych kosztów związanych z koniecznością wykopania i wymiany obecnych rurociągów. To zdecydowanie prostsze wyjście, nawet gdy aktualne rury są w środku bardzo uszkodzone.
Na czym polega relining rur?
W ten sposób można naprawić stare rury. Utwardza się je od wewnątrz za pomocą specjalnej żywicy. Następnie utwardza się ją pod wpływem pary wodnej, promieni UV lub inwersji wody. W ten sposób powstaje kolejna mocna rura. Czasami jest nawet mocniejsza niż oryginalna.
Nowoczesne bezwykopowe metody renowacji rurociągów są coraz mocniejsze. Kluczem jest tutaj użycie właściwej żywicy. Nasyconą nią rurę filcową wykonaną z odpowiedniego materiału (zwykle poliestru lub włókna szklanego) specjaliści wkładają ostrożnie do uszkodzonej rury. Następnie żywica twardnieje i zaczyna ściśle przylegać do starej rury. Jest odporna na działanie wycieków, korozji i korzeni drzew.
Wstawianie odbywa się z punktu dostępowego, znajdującego się powyżej. Umieszczanie z dolnego punktu jest możliwe. Wiąże się jednak z większym ryzykiem. Dlatego unika się takiego rozwiązania.
Relining rur zaliczany jest do technologii bezwykopowej, ponieważ w tym procesie nie wykopuje się uszkodzonych rur (lub w minimalnym stopniu). W związku z tym jest bardziej opłacalny i mniej inwazyjny dla otoczenia. Nie utrudnia też życia mieszkańcom oraz właścicielom i pracownikom firm. Dlatego coraz częściej zastępuje tradycyjną metodę: „wykop i wymień”. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, wybierzmy profesjonalną firmę. Wtedy mamy pewność, że usługi będą wykonane na najwyższym poziomie.
Jakie są największe zalety tej metody?
Kopanie drenów w celu naprawy uszkodzonych odcinków rur prowadzi do poważnych zmian w krajobrazie. Co więcej, duża część flory, która wiąże ziemię i rośnie przez wiele lat, zostaje zniszczona. Materiały okrywowe należy usunąć na zawsze i wymienić po naprawie rur. Proces wymiany może potrwać miesiące, a nawet lata. Wszystkie powyższe prace powodują znaczne koszty peryferyjne.
Natomiast relining wiąże się z minimalnymi zakłóceniami na powierzchni. Twój dom lub biurowiec pozostaje w większości nietknięty.
Tradycyjne metody czasami mogą stanowić poważne zagrożenie dla mieszkańców. Rowy, gruz i dziury mogą być źródłem wypadków. Stają się też przeszkodą w ruchu. Dzieci, osoby starsze i zwierzęta domowe są szczególnie narażone na wypadki. Relining rur jest z pewnością bezpieczniejszą opcją. Nie powoduje żadnego z powyższych problemów.
Warto też zwrócić uwagę na efektywność kosztową i wartość dodaną. Wymaga znacznie niższych kosztów pracy, a także peryferyjnych przy odbudowie trawnika, rowów naziemnych itp.
Dodanie żywicznej warstwy do starych rur wzmacnia cały system rurociągów. W rezultacie będziesz miał dwie rury w jednym zespole hydraulicznym. Słabsze punkty i połączenia systemu również zostaną wyeliminowane. Relining znacznie łatwiej i szybciej poradzi sobie nawet z trudno dostępnymi obszarami.
Można prosić jakiś cennik dla tej metody?
Alternatywą może być renowacja istniejących instalacji przy pomocy technologii wierceń grawitacyjnych.