4
Opublikowany 27 sierpnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Czym utwardzić podwórze?



Co najlepiej wybrać aby utwardzić grząski lub wyrównać nierówny teren naszego podwórka? Mój dzisiejszy wpis przedstawi Wam parę pomysłów jak rozwiązać taki problem.

Jeżeli teren podwórza jest grząski i podmokły warto na początek wykonać drenaż (najlepiej około 40-50 cm pod powierzchnią). W następnej kolejności należy usypać wierzchnią warstwę – do tego celu najlepszy będzie gruz betonowy, żwir bądz też tłuczeń (wiadomo po przywiezieniu i usypaniu nie wygląda zbyt olśniewająco – jest pomieszany z ziemią – jednak już po pierwszym deszczu woda obmyje kamienie i efekt będzie naprawdę wyśmienity – osobiście sam najbardziej polecam to rozwiązanie). Miejsca najbardziej podatne na wilgoć korytujemy i usypujemy kamienie (od wierzchu najlepiej o drobnej fakturze) – w ten sposób teren będzie świetnie odprowadzał wodę opadową i będzie również przygotowany na wypadek gdybyśmy w przyszłości zdecydowali się ułożyć na naszym podwórku kostkę brukową.

 

 

Innym sposobem utwardzenia terenu jest zdjęcie warstwy humusu, a następnie wypoziomowanie terenu piaskiem rzecznym (wtedy będziemy mieli pewność że wszystkie spadki zostały wyrównane). Pózniej zbić ramy zewnętrzne z desek, które otoczą plac jaki chcemy utwardzić (deski muszą zostać zablokowane od zewnętrznej strony) – tą czynność możemy wykonywać stopniowo – nie każdy przecież ma tyle desek aby otoczyć cały plac podwórka. Kolejną czynnością będzie rozrobienie betonu (najlepiej jak najbardziej zagęszczonego aby nie był jamisty – nie chłonął wody). Potem należy dylatować płyty (najlepsze będą rozmiary 6×6 metra) – wykorzystać można w tym celu szkło o grubości kilku milimetrów i około 2 cm szerokości. Następnie wylewamy beton i posypujemy go suchym cementem – aby był jak najbardziej zagęszczony. Po wyschnięciu betonu usypujemy około 7 cm warstwę kruszywa (żwir, gruz lub tłuczeń), które to z kolei przykrywamy zdjętą wcześniej warstwą humusu. Ostatnią czynnością jaką wykonamy będzie zasianie trawy.

 

 

Zródła: Grafika Google;   forum.budujemydom.pl

Playlista “Utwardzenie terenu, układanie kostki brukowej, ścieżki podjazdy

 

Zewnętrzna Galeria wpisu w Picassaweb

inspiracje – Kostka brukowaWrz 8, 2012Photos: 10
 

Jaroslaw Wejda