1
Opublikowany 27 sierpnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Ogród
 
 

Przydomowe oczyszczalnie ściekówTematem dzisiejszego artykułu są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Owe rozwiązanie przynosi użytkownikom gospodarstw wiejskich dużo korzyści. Chciałbym przybliżyć Wam kilka z czynników przemawiających za wykorzystaniem tego typu możliwości we własnym gospodarstwie domowym.

Po pierwsze przydomowe oczyszczalnie są niewątpliwie bardzo przyjazne środowisku. Obowiązujące w krajach należących do wspólnoty UE przepisy dotyczące odprowadzania ścieków są bardzo restrykcyjne, a jednak oczyszczalnie przydomowe w pełni je spełniają. Co więcej ścieki odprowadzane z owych oczyszczalni napływają do specjalnego zbiornika, który można zaadaptować na staw lub oczko wodne – wówczas z niego można czerpać wodę do podlewania roślin. Ścieki mogą być również wpuszczane bezpośrednio do gleby – to najlepszy dowód na to jak bardzo oczyszczalnie przydomowe są ekologiczne – nie zagrażają środowisku.

Niebezpieczne naturze substancje a także gęstsze nieczystości przechowywane są w specjalnych przystosowanych do tego celu zbiornikach (tzw. odstojnikach), które opróżnia się średnio raz na półtora roku. Porównując to z kosztami utrzymania szamb wybór oczyszczalni przydomowej jest właściwie bezapelacyjny – generuje ona średnie roczne koszty eksploatacji (napowietrzanie oraz usuwanie osadu z odstojnika) w wysokości około 200 zł rocznie (w przypadku szamb koszta sięgają również 200 zł ale miesięcznie!). Oczyszczalnie są zatem nie dość, że ekologiczne to również bardzo oszczędne w utrzymaniu.

 

  

 

Oczyszczalnie ukazują swoją wyższość nad szambami również pod aspektem komfortu użytkowania. Ścieki odprowadzane z ekologicznych oczyszczalni są bezbarwne i bezwonne – ścieki z szamb generują bardzo przykry zapach. Także elementy z jakich wykonano przydomowe oczyszczalnie są niezwykle wytrzymałe na zarówno czynniki atmosferyczne jak i na urazy mechaniczne – wykonano je z tworzywa sztucznego oraz żywicy poliestrowej połączonej ze szklanym włóknem. Przeglądy techniczne również wykonać możemy sami zamiast wzywać specjalną ekipę.

Oczyszczalnie przydomowe ukazują ogrom zalet. Czy mają zatem jakieś wady? Dla jakich gospodarstw je odradzam? Otóż odradzam je wyłącznie w jednym przypadku – dla osób posiadających działki letniskowe. Stamtąd nieczystości bywają wywożone stosunkowo rzadko toteż koszta założenia instalacji ekologicznej oczyszczalni nie równają się z korzyściami całego systemu odprowadzania ścieków (pieniądze wydane na oczyszczalnię  nie zwrócą nam się poprzez jej użytkowanie – wówczas lepiej założyć szambo – i tak nieczystości będą wywożone z niego bardzo bardzo rzadko).

Poniżej przedstawiam Wam schemat jak skonstruowana jest oraz jak działa taka przydomowa oczyszczalnia ścieków:

 

 

 Filmy video “Przydomowa oczyszczalnia ścieków”

 

Montaż przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym

więcej filmów na kolejnej podstronie wpisu.


Jaroslaw Wejda