4
Opublikowany 14 sierpnia 2018 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Czym różni się tani oczyszczacz powietrza od drogiego?

oczyszczacz powietrza w pokoju
oczyszczacz powietrza w pokoju

Przyglądając się oczyszczaczom powietrza dostępnym w polskich sklepach łatwo dostrzec, że występują pomiędzy nimi duże różnice cenowe. Osoby zainteresowane kupnem sprzętu często zastanawiają się nad powodami takiej sytuacji oraz nad tym, czy tani oczyszczacz powietrza zapewni taką samą skuteczność jak model kilkukrotnie droższy.

W odpowiedzi na te pytania pomoże zapoznanie się z tańszymi i droższymi urządzeniami dwóch popularnych marek: Philips i Sharp.

Oczyszczacze powietrza Philips

Jednym z tańszych oczyszczaczy powietrza Philips jest AC2887/10, który kosztuje 1139 zł. W jego przypadku atrakcyjna cena idzie w parze z dobrą jakością, gdyż urządzenie ma wysoką wydajność (CADR 333 m3/h), jest wyposażone w filtry gwarantujące dokładne oczyszczanie (wstępny, węglowy i HEPA) oraz w czujniki jakości powietrza i tryb automatyczny.

Osoby, które mają do dyspozycji nieco większy budżet, mogą wybrać model Philips AC3259/10, za który zapłacą 2049 zł. Sprzęt wykorzystuje ten sam zestaw filtrów co Philips AC2887/10, a jego CADR to 393 m3/h. AC3259/10 ma przewagę głównie pod względem komfortu użytkowania. Jest to bowiem oczyszczacz powietrza sterowany mobilnie oraz wyposażony w funkcję blokady rodzicielskiej, która pozwala zapobiec wyłączeniu lub zmianie ustawień przez najmłodszych.

Najbardziej wydajnym, a jednocześnie najdroższym obecnie oczyszczaczem powietrza Philips jest AC6608/10, którego CADR wynosi 657 m3/h. W warunkach domowych tak wysoka wydajność zazwyczaj jest zbyteczna, ale stanowi ważną zaletę, jeżeli sprzęt ma pracować np. w wieloosobowym biurze lub sali przedszkolnej.

Oczyszczacze powietrza Sharp

Najtańszym spośród urządzeń marki Sharp jest model FU-Y30EU, który w sklepie z oczyszczaczami powietrza Homespot można kupić już za 499 zł. W jego wnętrzu znajdują się filtr wstępny, HEPA i węgiel aktywny, a także jonizator Plasmacluster. Zastosowane tutaj technologie gwarantują, że mimo swojej niskiej ceny sprzęt jest w stanie wyeliminować z powietrza smog i alergeny z dokładnością bliską 100%. Co więcej, sam informuje o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtrów. Oczyszczacz sprawdzi się jednak wyłącznie w małych pomieszczeniach, gdyż jego wydajność to 180 m3/h.

CADR nie jest jedyną różnicą pomiędzy tym urządzeniem a droższymi modelami marki Sharp. W ofercie firmy znajdują się bowiem oczyszczacze z funkcją nawilżania. Najtańszym z nich jest KC-930EUW, który kosztuje 799 zł. Jego maksymalna wydajność oczyszczania to 180 m3/h. Urządzenie może samodzielnie wybrać tempo filtracji dopasowane do poziomu zanieczyszczeń.

To właśnie dostępność oraz sposób działania trybu automatycznego jest jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tańszymi i droższymi oczyszczaczami powietrza Sharp. W przypadku wspomnianego modelu KC-930EUW prędkość wentylatora zostaje dostosowana do jakości powietrza ocenianej na podstawie obecności nieprzyjemnego zapachu. Oczyszczacz KC-F32EUW (cena 1199 zł) oraz urządzenia z serii KC-A i KC-D (ceny od 1399 zł i 1499 zł) wykrywają również kurz, tak więc potrafią lepiej ocenić stan powietrza. Najlepiej pod tym względem sprawdza się seria KC-G, która została wyposażona w czujniki kurzu, PM2,5, temperatury, wilgotności i światła, tak więc gwarantuje idealne dopasowanie tempa filtracji do aktualnych potrzeb, uwzględniając zarówno jakość powietrza, jak i porę dnia.

Urządzenia wchodzące w skład serii KC-G są najdroższymi oczyszczaczami oferowanymi przez Sharpa. Ich wydajność w zależności od modelu wynosi od 240 do 408 m3/h. Inteligentna praca i skuteczność w dużych pomieszczeniach to nie jedyne powody, dla których warto zastanowić się nad przeznaczeniem na kupno oczyszczacza trochę większej kwoty. Linia KC-G i poprzedzająca ją KC-D mają timer, który pozwala zaprogramować sprzęt tak, aby sam wyłączył się po upływie kilku godzin. Ponadto serie KC-A, KC-D i KC-G posiadają kółka jezdne z blokadą, które ułatwiają przestawienie sprzętu w inne miejsce, a najnowsza linia została wzbogacona o poręczny uchwyt.

Wnioski

Renomowani producenci dbają o to, aby wszystkie ich urządzenia były w stanie dokładnie oczyszczać powietrze, o czym świadczy fakt, iż wykorzystują najskuteczniejsze technologie, takie jak filtry węglowe i HEPA. Tańsze i droższe modele różnią się między sobą pod względem wydajności oraz funkcji, w jaki zostały wyposażone. Cechy te decydują głównie o tym, w jak dużych pomieszczeniach będą skuteczne oraz o komforcie użytkowania sprzętu. Osobom dysponującym większym budżetem można zatem polecić zakup oczyszczacza w wyższej cenie, ale konsumenci, którzy mają mniejsze możliwości finansowe, nie muszą obawiać się tego, że tani sprzęt nie ochroni ich przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Ważne jest jednak to, aby CADR wybranego modelu był odpowiedni w stosunku do wielkości pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracował.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe