0
Opublikowany 20 sierpnia 2018 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Odkurzacz piorący – dla zawodowców i do najczystszych domów

odkurzacz piorący
odkurzacz piorący

Odkurzanie na sucho, jeśli wykonywać je prawidłowo i porządnym odkurzaczem, stanowi podstawę utrzymywania w czystości pomieszczeń mieszkalnych. Odkurzacz wciąga drobinki kurzu, rozmaite suche zanieczyszczenia, sierść zwierząt domowych etc. Niestety – czasami to za mało. Bywa, że dywany, wykładziny i tapicerkę trzeba prać. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie trzeba utrzymywać w szczególnej czystości, bo przebywają w nim alergicy lub osoby z obniżoną odpornością na infekcje.

Odkurzacz piorący pomaga też w utrzymaniu higieny niezbędnej małym dzieciom, a także, gdy zwierzęta domowe zanieczyszczają mieszkanie ponad normę. To nie tylko kwestia sierści – niemal każdemu psu zdarzy się raz na jakiś czas załatwić potrzebę w domu, niejeden kot potrafi oddać mocz poza kuwetą, lecz np. na łóżko swoich państwa, a wtedy bez prania tapicerki się nie obejdzie. Odkurzacze piorące kupować można w sklepie https://seger.pl/c/140/odkurzacze-piorace-odkurzacze.html.

Nie dla tych, którym się śpieszy

Odkurzacz piorący jest oczywiście w stanie pracować na sucho, nie trzeba więc mieć w domu dwóch odkurzaczy. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to sprzęt dla każdego. Nie nadaje się do szybkiego sprzątania. Jego przygotowanie do pracy wymaga wykonania iluś czynności, a po sprzątaniu trzeba go dokładnie oczyścić, żeby nie zalęgły się w nim szkodliwe drobnoustroje. Ze względu na zbiorniki na środek czyszczący i brudną wodę zabiera też sporo miejsca, toteż niełatwo go przechowywać tak, by nie był stale na widoku. Ponadto wymaga kupowania specjalnych środków piorących.

Pracując na mokro, odkurzacz piorący wykonuje dwie czynności. Najpierw natryskuje powierzchnię pianą wytwarzaną ze specjalnego środka czyszczącego, a następnie zbiera ją wraz z zanieczyszczeniami do specjalnego zbiornika, który po każdym sprzątaniu trzeba opróżnić i umyć.

Jaki odkurzacz wybrać

Jeżeli w mieszkaniu są dywany z długim włosiem, należy wybierać odkurzacze piorące o mocy 2000 W lub nieco większej. W innym wypadku wystarczy 1200 W. Do wyboru są modele z dwoma zbiornikami, jak np. Kärcher SE 5.100 lub z jednym, jak choćby Cleancraft flexCAT116 PD. Pojemność zbiorników należy uzależnić od powierzchni przeznaczonej do sprzątania: im większa, tym więcej płynów powinny mieścić zbiorniki, by nie trzeba było dokonywać wymiany podczas pracy. Bardziej godne polecenia są modele z dwoma zbiornikami. Warto też zwrócić uwagę na możliwość sterowania pracą urządzenia. Bardziej zaawansowane odkurzacze mają wiele funkcji regulacyjnych.

Odkurzacz piorący powinien być wyposażony w końcówki do prania tapicerki, do dywanów i gładkich podłóg, a także do odkurzania na sucho. Im większa moc zasysania, tym lepiej – odkurzacz będzie skuteczniejszy w pracy na sucho, a w trakcie prania skuteczniej wciągnie wodę z pianą i brudem.

Jak w wielu innych przypadkach, o jakości odkurzacza piorącego świadczy m.in. jego cena. Kupowanie najtańszych modeli za kilkaset złotych może się okazać nieudanym przedsięwzięciem. Lepiej zaufać sprawdzonym markom, jak choćby Kärcher i zainwestować w urządzenie wysokiej jakości.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe