0
Opublikowany 28 marca 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Czyszczenie wentylacji i klimatyzacji przemysłowej

czyszczenie klimatyzacji
czyszczenie klimatyzacji

Wentylacja i klimatyzacja odgrywa często kluczową rolę w funkcjonowaniu obiektów przemysłowych. Tym bardziej należy zadbać o regularne czyszczenie tych systemów. Wynika to nie tylko z przepisów prawa, ale również ze zdrowego rozsądku.

Sprawnie działająca wentylacja ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy w halach przemysłowych bez względu na branżę. Zanieczyszczone powietrze musi zostać prawidłowo odprowadzone z takich obiektów, trzeba zadbać o skuteczne ograniczanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na terenie zakładu pracy, a do tego konieczne jest zapewnienie dopływu powietrza. To ostatnie musi zostać odpowiednio oczyszczone. Do tego należy zadbać o właściwe funkcjonowanie klimatyzacji. Oczywiście rodzaj zastosowanych rozwiązań musi zależeć od ilości generowanych zanieczyszczeń w danej hali produkcyjnej. Bez względu jednak na sposób wentylowania i klimatyzowania pomieszczeń przemysłowych, konieczne jest regularne czyszczenie i dezynfekowanie wentylacji oraz klimatyzacji. Do tego zadania należy zatrudnić wyspecjalizowany podmiot (np. firma Profesjonalne Ozonowanie).

Na co zwrócić uwagę, wybierając usługę czyszczenia wentylacji i klimatyzacji?

Wybór firmy, która zajmie się czyszczeniem oraz dezynfekcją wentylacji i klimatyzacji w obiektach przemysłowych, nie powinien być dziełem przypadku. To muszą być zaufani fachowcy, którzy poradzą sobie z takim wyzwaniem. Najlepiej również, jeśli jedna firma będzie wykonywała regularnie czyszczenie, ponieważ technicy będą wiedzieli, które miejsca danego systemu wentylacji i klimatyzacji są najbardziej problematyczne.

Oczywiście należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w czyszczeniu wentylacji i klimatyzacji. Przy czym nie wystarczy tu wykonywanie w przeszłości podobnych prac w biurach czy domach. Potrzebne jest doświadczenie w czyszczeniu wentylacji w budynkach wielkogabarytowych i przemysłowych. Doświadczenie to jednak jedna kwestia. Firma świadcząca tego rodzaju usługi musi posiadać odpowiedni sprzęt (np. urządzenia czyszczące, roboty z kamerami itp.) i to wysokiej klasy, a także stosować naprawdę skuteczne metody czyszczenia i dezynfekcji.

W jaki sposób czyszczona jest wentylacji i klimatyzacja?

Jeśli jesteśmy już przy metodach czyszczenia wentylacji, warto nieco o nich opowiedzieć, aby zamawiający usługę orientował się w tym zagadnieniu. Oczywiście pierwszy etap czyszczenia wentylacji i klimatyzacji musi dotyczyć oceny stopnia zanieczyszczenia i stanu technicznego urządzeń oraz układów zasilania i sterowania. Dopiero potem można dobrać właściwe działania do stanu wentylacji. Często stosowana jest metoda sucha (mechaniczne czyszczenie i wydmuchanie zabrudzeń specjalnymi odkurzaczami). To jednak sprawdza się tylko przy niewielkim zanieczyszczeniu. W przypadku bardzo dużych zabrudzeń stosowana jest przeważnie metoda mokra (woda pod ciśnieniem ze środkami chemicznymi).

Tutaj znowu wracamy do wyposażenia firmy czyszczącej wentylację i klimatyzację. Najlepiej, gdy technicy stosują nowoczesne narzędzia (bardzo dobrze sprawdza się na przykład technologia LIFA AIR, a także amerykański system ROTOBRUSH). Do tego firma świadcząca usługę czyszczenia wentylacji i klimatyzacji, musi także dokonać ich dezynfekcji. Na koniec konieczna jest ponowna weryfikacja stanu czyszczonych instalacji.

Regularne czyszczenie wentylacji i klimatyzacji w obiektach przemysłowych to konieczność. Z jednej strony wypełnia się w ten sposób wymagania normy PN-EN15780:2011, z drugiej – zapewnia się bezpieczeństwo pracowników, a to przecież jest bezcenne.

Dowiedz się więcej o czyszczeniu wentylacji i klimatyzacji na https://profesjonalneozonowanie.pl/uslugi/czyszczenie-wentylacji/


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe