0
Opublikowany 31 lipca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Usługi dekarskie – czym kierować się w wyborze dekkarza?Budowa domu to duże i skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, przy którym pracuje wiele osób. Przyszły właściciel nie może doczekać się, kiedy rozpocznie się montowanie dachu, ponieważ oznacza, że koniec budowy jest bliski i wkrótce będzie mógł rozpocząć urządzanie swojego domostwa. Warto wybrać dobrego dekarza. Aby dokonać wyboru właściwego fachowca trzeba odrobinę orientować się w cenach usług dekarskich i możliwych terminach realizacji.

Poszukiwanie dobrego dekarza

Większość klientów szuka dekarza przez internet. Wpisuje w wyszukiwarkę: „dekarz+miasto” i analizuje wyniki wyszukiwania. Opinie o dekarzach można znaleźć na forach budowlanych i stronach ogłoszeniowych. Aby zorientować się w cenach i terminie realizacji usług warto przeczytać portale budowlane, poczytać opinie ekspertów. Ze stron producentów pokryć i rynien dachowych można dowiedzieć się o najlepszych produktach i rynkowych nowościach oraz przeanalizować koszty. Przygotowanie się do rozmowy z potencjalnym dekarzem zapewni klientowi lepszą pozycję negocjacyjną. Dekarze w rozmowach z klientem używają fachowych terminów, co z jednej strony świadczy o ich doświadczeniu i wiedzy, a z drugiej strony powoduje, że klientowi trudno jest zrozumieć informacje udzielane przez dekarza. Zleceniodawcy uważają, że używanie przez fachowców skomplikowanej terminologii bardzo często uniemożliwia klientowi ocenę oferty i koniecznych działań.

Pierwsze spotkanie z dekarzem

Na zapoznawcze spotkanie z dekarzem należy zabrać projekt dachu, zdjęcia z budowy oraz fotografie dachów, które najbardziej przypadły klientowi do gustu. Doświadczony dekarz oceni możliwość wykonania lub zaproponuje korzystniejsze rozwiązania. Należy pamiętać, że niektórzy fachowcy wyspecjalizowali się montowaniu konkretnych rodzajów dachów i orynnowania. Oznacza to, że w swojej ocenie mogą nie być do końca obiektywni, ponieważ może im zależeć na tym, aby przyszły klient wybrał konkretny dach i orynnowanie. Dlatego warto porozmawiać z kilkoma dekarzami i zdecydować się na tego, który w pełni rozumie naszą wizję i dokona wszelki, aby zrealizować powierzone mu zadanie. Nie powinno nastawiać się na to, że pierwsza oferta usług dekarskich, która okaże się korzystna cenowo, będzie realizowana. Wybór dekarza powinien być przemyślany, ponieważ dach i rynny mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domu.

Cenny usług dekarskich

Montaż dachu i orynnowania to dość trudne zadanie, wymagające umiejętności, wiedzy i doświadczenia, a także sprawności fizycznej. Nic dziwnego, że dekarze cenią swoją pracę. Bez dachu i ryn żaden budynek nie może istnieć. Ceny usług dekarskich nie są stałe. To, że znajomy zapłacił daną cenę nie oznacza, że kolejna osoba poniesie takie same koszty. Na ceny usług dekarskich składa się kilka elementów, np.: rodzaj skomplikowania bryły, materiał, region kraju. Ceny podawane są w metrach kwadratowych lub bieżących. Koszt usług dekarskich to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Aby unaocznić problem warto przyjrzeć się przykładowym cenom: Demontaż pokrycia dachowego (jeżeli remontujemy dom) to w zależności od jego rodzaju wydatek od 20,00 zł do 36,00 zł/m2. Wykonanie więźby dachowej to wydatek z rzędu 33,00 – 46,00 zł/m2. Cena za położenie zadaszenia z dachówki ceramicznej to przedział między 50 a 79 zł/m2, a w przypadku blachodachówki od 40 do 61 zł/ m2. Za montaż systemu rynnowego dekarz policzy średnio 75 zł/mb.

Czas realizacji zlecenia

Położenie dachu przybliża właściciela do końca budowy. Trudno dziwić się ludziom, że zależy im na tym, aby omawiana czynność została wykonana jak najszybciej. Budowa zadaszenia może trwać nawet do kilku tygodni w zależności od rozmiaru dachu, stopnia skomplikowania i ilości pracowników. Prace nad zadaszeniem uniemożliwiają niekorzystne warunki atmosferyczne, np.: deszcz, silny wiatr, czy śnieg. W takiej sytuacji montaż zadaszenia wydłuży się w czasie. Dach i orynnowanie powinny zapewnić bezpieczeństwo budynku i estetycznie wyglądać.


Izabela Krzyczkowska