0
Opublikowany 28 marca 2019 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Architektura wnętrz – wskazówki dla początkującychArchitektura wnętrz rządzi się swoimi prawami, podyktowanymi jej długą historią. Ludzie już od kilkuset lat cenią sobie przebywanie w atrakcyjnie wizualnej przestrzeni, nie wspominając o oczywistości w postaci domu. Mimo natłoku codziennych obowiązków to on jest właśnie naszą ostoją, miejscem, w którym możemy naładować swoją energię.

Jest on również w pewnym stopniu naszą wizytówką, stąd przykuwa się tyle uwagi co do jego architektury wnętrza. Dzięki poniższym wskazówkom zajęcie się tą kwestią stanie się przejrzyste również i dla osób nowych w tej dziedzinie.

Zaplanuj przestrzeń

Pierwszą kwestią jest wyraźne wskazanie tego, jakie są nasze oczekiwania wobec posiadanej przestrzeni. Takie rzeczy, jak kształt i zadanie wszystkich pomieszczeń powinny być rozsądnie przemyślane.  W momencie, gdy mamy do dyspozycji spory obszar wskazane jest, aby podzielić mieszkanie na strefę prywatną oraz publiczną. Wówczas cennym zaleceniem jest eliminacja zbędnego sprzętu, ewentualnie wymienienie go na ten o mniejszych rozmiarach. Przydatne będzie również wprowadzenie światła, w czym pomogą na przykład wielkoformatowe okna. Jeśli nie jest to możliwe, to optymalne jest zrezygnowanie z ciężkich rolet oraz zasłon.

Zachowaj równowagę

W architekturze przeładowanie, z wyjątkiem stylu boho, charakteryzującego się celowym bałaganiarstwem, nie jest wskazane. Tyczy się to wspomnianego wcześniej sprzętu, ale i kolorów. Przesyt doprowadzi do tego, że w urokliwym mieszkaniu będzie panował klimat niepokoju. Wbrew pozorom nie jest trudno utrzymać równowagę wnętrza. Istotne w tej kwestii jest utrzymanie jednego, spójnego stylu podkreślającego indywidualny charakter miejsca i stosowanie różnych układów (symetryczny, asymetryczny) w zależności od pomieszczenia.

Kluczem jest funkcjonalność

architektura wnętrz

Przyjmując założenie, że udało nam się stworzyć estetycznie doskonały dom, to nie wykorzysta on w pełni swojego potencjału, jeśli nie będzie cechował się praktycznością. Innymi słowy, piękne meble będą nieprzydatne, jeśli uniemożliwią dostanie się do kuchni. Własne cztery kąty to przede wszystkim wygoda, stąd należy mieć w pamięci zapewnienie przynajmniej dostatecznej ilości wolnej przestrzeni oraz ergonomiczne ustawienie sprzętu. Zalecane będzie wyraźne oddzielenie miejsc służących do odpoczywania od tych aktywnych jak kuchnia.

Podsumowanie

Architektura wnętrz jest zagadnieniem jedynie z pozoru trudnym. Warto nauczyć się chociaż absolutnych podstaw, a dzięki temu zyskamy świadomość tego, jak w pełni wykorzystać potencjał naszego domu. Jeśli jednak szukasz specjalistów, którzy są w stanie wykonać najtrudniejsze zadanie związane z projektowaniem wnętrz zapoznaj się z ofertą Studio Loko.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz