Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych życiowych decyzji. Wizualizacje w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego i zdjęcia wnętrz w przypadku nieruchomości, w których już ktoś wcześniej mieszkał mogą wiele powiedzieć o potencjale aranżacyjnym mieszkania. Takie wizualizacje, zdjęcia czy plan, choć mogą pobudzić wyobraźnię nie dają nam jednak wszystkich niezbędnych informacji. Po szczegóły warto sięgnąć do rzutu architektonicznego mieszkania, który rozwieje wątpliwości co do rzeczywistej wielkości pomieszczeń i tego czy uda nam się w nich zrealizować nasze plany aranżacyjne.
Jak jednak prawidłowo odczytać informacje zawarte w planie mieszkania?
Plan sprzedażowy, a plan architektoniczny – różnice
Na wstępie warto wyjaśnić pewną różnicę. Wyróżniamy dwa rodzaje planów – plan sprzedażowy i plan architektoniczny. Plan sprzedażowy, zwykle kolorowy pokazuje układ mieszkania najczęściej z propozycją umeblowania. Nietrudno zlokalizować więc kuchnię, łazienkę, salon czy sypialnię. Taki plan wygląda bardzo zachęcająco, podpowiada wyobraźni, jak może wyglądać przyszłe lokum nowych właścicieli. Sugerowane rozwiązania mogą jednak się okazać nieadekwatne do naszych potrzeb, dlatego prawdziwy potencjał mieszkania ukaże dopiero plan architektoniczny i to o niego powinniśmy prosić w pierwszej kolejności. Rzut obrazuje układ mieszkania, pokazuje dokładną kubaturę pomieszczeń, ilość okien i drzwi wraz z kierunkiem ich otwierania oraz wiele innych szczegółów, które w planie sprzedażowym zazwyczaj są pominięte. Jak zatem prawidłowo odczytać plan architektoniczny, by możliwie najlepiej określić czy dane mieszkanie jest tym na miarę naszych potrzeb i możliwości?
Warto zaznajomić się z branżową nomenklaturą, która wiele wyjaśnia. Plan przestaje wtedy być rysunkiem pełnym linii, cyferek i niezrozumiałych symboli, a staje się przewodnikiem, który w najdrobniejszym szczególe oprowadzi nas po mieszkaniu.
Ściany
Wyróżniamy dwa rodzaje ścian – ściany działowe i nośne. Pierwsze z nich stanowią element konstrukcji budynku i są nienaruszalne. Nie można ich ot tak wyburzyć, każda ingerencja w mur nośny wymaga specjalnego pozwolenia. Na planie ściany tego typu zaznacza się grubszą kreską zwykle wypełnioną ukośnymi kreseczkami. Co innego ściany działowe, które można wyburzać i dowolnie przesuwać. Mają one zwykle od 8 do 16 cm grubości i na planie zaznacza się je cieńszą kreską. Przed zakupem mieszkania warto wiedzieć, które ze ścian pozwalają na kształtowanie układu pomieszczeń według własnego uznania, a których elementów konstrukcji nie można naruszyć. To, jak dużo będziemy wiedzieć na temat przyszłego mieszkania będzie miało wpływ na komfort życia w danym miejscu.
Szachty
Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne znajdują sie w obudowach zwanych szachtami i umiejscawia na planie oznaczając symbolem przekreślonego kwadratu lub koła. Umiejętność ich zlokalizowania jeszcze przed wizytą w danym mieszkaniu wiele powie o jego potencjale aranżacyjnym. Jeżeli wyodrębnimy tylko jeden pion kanalizacyjny możemy z dużą dozą pewności powiedzieć, że łazienka i kuchnia korzystają z niego wspólnie. Dwie szachty usytuowane w różnych miejscach mieszkania mówią o dwóch odrębnych ujęciach wody i odpływach kanalizacyjnych, co świadczy o tym, że łazienka i kuchnia nie korzystają ze wspólnej kanalizacji i mogą znajdować się w dwóch różnych częściach mieszkania. W takiej sytuacji, jeżeli nie odpowiada nam pierwotny rozkład mieszkania, pomieszczenia można ze sobą zamienić miejscami. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia sanitarne zaznaczone na planie nie znalazły się w danym miejscu przypadkowo. Ich lokalizacja jest ściśle powiązana z lokalizacją kanalizacji, dlatego wszelkie zmiany warto skonsultować z architektem.
Umiejętność czytana i rozumienia planów mieszkań pozwala rozwiać wiele wątpliwości i zaplanować sposób urządzenia wnętrz. Warto wiedzieć, w których miejscach przebiega instalacja, gdzie będzie można podłączyć sprzęty elektryczne, a gdzie pralkę, czy w razie chęci będzie można wyburzyć ścianę między kuchnią i salonem tworząc dużą zintegrowaną przestrzeń lub zamienić wzajemnie lokalizację kuchni i łazienki. To jednak nie wszystkie „szyfry” zakodowane w planie mieszkania. Rysunek zawiera jeszcze wiele innych ciekawych oznaczeń. Ich zrozumienie ułatwi lektura dalszej części artykułu „Jak czytać rzuty mieszkań. cz. 2„.
źródło zdjęć: brava.pl, czasnawnetrze.pl, morizon.pl, 3drender.pl, lxstudio.pl, odbiorybudowlane.com.pl