0
Opublikowany 13 kwietnia 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Okna plastikowe czy drewniane?Okna plastikowe stanowiły przełom w stolarce okienno-drzwiowej, ponieważ gwarantowały szczelność systemów okiennych, jak i rozwiązywały problem ciągłej potrzeby ich konserwacji. Technologia wytwarzania okien poszła jednak na tyle na przód, że i okna drewniane dogoniły swoich konkurentów na rynku i znów stoimy przed dylematem, które z nich wybrać- okna plastikowe czy może znów drewniane.

Przyjrzyjmy się lepiej oknom drewnianym…

Tworzywo PCV jest o wiele tańsze w obróbce niż drewno i nie wymaga specjalnego przygotowania, więc okna z drewna nadal są droższe od plastikowych. Okna drewniane wymagają również stałej konserwacji. Niestety drewno musi być co pewien czas impregnowane, by profile zachowały swój piękny wygląd. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka okna wymagają konserwacji, bo panuje w nich wilgoć, która negatywnie wpływa na ich konstrukcję. Jednak okna drewniane to oczywiście nie tylko wady. Cenimy je za piękny wygląd, dokładne wykonanie i wykończenie, którego drewno wymaga, a także ekologiczny charakter. Poza tym nie należy zapominać, że są one ciepłe, szczelne i zapewniają w pomieszczeniu ciszę. Okna drewniane kojarzą się z bezpieczeństwem, trwałością oraz przytulnym wnętrzem, które dzięki nim możemy stworzyć.

Okna plastikowe – wady i zalety

Najważniejsze zalety okien plastikowych to z pewnością ich trwałość i solidne wykonanie. Posiadają one liczne wzmocnienia, są odporne na wodę i substancje chemiczne, a przy tym lekkie i plastyczne. Można z nich wykonać okna o dowolnym kształcie, a ich pielęgnacja zakłada tylko mycie okien. Nawet w przypadku białych profili, wykorzystywane są obecnie takie technologie produkcji, że nie należy się obawiać o ich matowienia czy żółknięcie. Poza tym nowoczesne profile PCV zachowują również w domu ciepło, pozwalają na zaoszczędzenie energii potrzebnej do ogrzewania wnętrza, a także gwarantują ochronę przed hałasem. Jednak okna plastikowe to też nie same zalety. Do ich wad można zaliczyć choćby brak odpowiedniej wentylacji, która przekłada się na wilgoć, która może skutkować w pojawieniu się na ścianach grzybów czy pleśni. Poza tym są one zdecydowanie zimniejsze od drewnianych okien. Co więcej uszkodzonych okien plastikowych nie można samodzielnie naprawić, a niekiedy usterka jest tak duża, że wymagają one wymiany.

Jakie okna do jakiego typu budownictwa?

Jednym z najnowszych trendów w budownictwie są duże przeszklenia. Nie muszą to być okna składające się z kilku skrzydeł, jednak popularne są systemy okienno-drzwiowe, które umożliwiają wyjście na taras. Przy tym nie ograniczają one przestrzeni we wnętrzach, bo zazwyczaj wykorzystują nowoczesne technologie otwierania takie jak HST, PSK i inne. Okna drewniane doskonale się do nich nadają, ponieważ drewno jest mocne i sztywne, więc podtrzymuje całą konstrukcję i zapewnia wygodę użytkowania. Jednak plastik także doskonale daje radę w przypadku dużych przeszkleń. Poza tym okna drewniane świetnie się spisują jeśli chodzi o konstrukcje dachowe. Współpracują one z więźbą, więc nie sprawiają żadnych trudności w użytkowaniu. Okna plastikowe są w tym przypadku mniej popularne. Jednak nie tylko przeszklenia grają dużą rolę w przypadku doboru okien. Drewniane systemy nadal są najczęściej wybierane do budynków zabytkowych, dworków, obiektów modernizowanych, dla których bardzo ważne jest zachowanie pierwotnego charakteru. Okna plastikowe wiodą zaś prym w nowoczesnym budownictwie domów, blokach i innych dużych budynkach, które wymagają zamontowania większej liczby okien, w których zastosowanie drewnianych profili zwyczajnie by się nie opłacało.

Które okna będą więc najlepszym wyborem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okna są produkowane według coraz to nowszych technik i zapewniają długie lata użytkowania, a także posiadają wiele praktycznych cech. Wystarczy zapytać o ich ofertę. Okna drewniane nadal pozostają droższe i są postrzegane jako towar luksusowy, a plastikowe są z pewnością wygodniejsze w użytkowaniu i łatwe w konserwacji. Dla niezdecydowanych trzecią opcją wartą zastanowienia są okna drewnopodobne, które wyglądają jak drewniane, a zachowują funkcjonalność plastikowych. Znajdują się one w ofercie wielu salonów okien.

Więcej informacji uzyskają Państwo w firmie Okna SOLO:

ul. Przemysłowa 14 B, 35-105 Rzeszów
Telefon: 17 850 02 89
www.oknasolo.pl


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz