Prawidłowo wykonane ocieplenie poszczególnych elementów składających się na całą konstrukcję domu zapewnia nie tylko optymalny komfort termiczny, ale też pozwala zmniejszyć wydatki przeznaczone na ogrzewanie. Aby jednak się tak stało, należy nie tylko zatrudnić posiadających doświadczenie fachowców i wykonać ocieplenie w określonym czasie, ale też wybrać odpowiedni materiał izolacyjny.
Na przestrzeni ostatnich lat dużym zainteresowaniem cieszy się ocieplanie pianką poliuretanową, dlatego też dziś przyjrzymy się jej bliżej. Czy ocieplenia pianą PUR faktycznie są godnym uwagi rozwiązaniem i która marka z licznie dostępnych na rynku proponuje produkty najwyższej jakości? Jeżeli ocieplanie domu jeszcze przed Tobą, to koniecznie znajdź chwilę na lekturę poniższego artykułu.
Piana PUR: czym jest bijący rekordy popularności materiał izolacyjny?
Piana PUR to nic innego, jak nowoczesny materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej składającej się przede wszystkim z izocyjanianów oraz polioli, choć (co warto podkreślić) może ona także zostać wzbogacona o grupy uretanowe, estrowe lub eterowe. W zależności od rodzaju przeznaczenia, opisywany materiał izolacyjny może zostać wykorzystany do ocieplenia poddasza, podłóg, stropów, ścian, dachów czy też fundamentów nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w przemysłowych oraz rolniczych.
Wszechstronne zastosowanie nie jest jednak jedynym atutem pianki będącej alternatywą dla wciąż popularnej wełny skalnej czy mineralnej – powodów przemawiających za inwestycją w ocieplenie domu tymże materiałem jest bowiem znacznie więcej…
Termoizolacja budynków pianą PUR – dlaczego warto się na nią zdecydować?
- Dobra izolacja termiczna oraz akustyczna
Optymalny komfort termiczny zarówno podczas mroźnej zimy, jak i upalnego lata? W stworzeniu wprost wymarzonych warunków pomoże właśnie pianka PUR, która oferuje znakomitą izolację akustyczną (żegnajcie hałasy dobiegające z zewnątrz), jak i również termiczną. W okresie jesienno-zimowym nie ma mowy o utracie ciepła, a z kolei w dni pełne słońca zabezpiecza ona przestrzeń przed nadmiernym nagrzewaniem się.
- Wysoka trwałość
Choć można się spotkać z opinią, że wykorzystywana do ociepleń budynków piana nie jest równie wytrzymała i trwała, co inne, dostępne na rynku alternatywy, to jest to oczywiście mit. Zarówno otwartkomórkowa, jak i zamkniętokomórkowa pianka może pochwalić się wysoką trwałością (od -40°C do +120°C), która w licznych przypadkach wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Mało tego, niektórzy producenci pian PUR (np. Soudal, którego produkty wykorzystuje polska firma CELS) oferują swoim klientom dożywotnią gwarancję.
- Odporność na działanie wilgoci oraz paroprzepuszczalność
Za wykonaniem ocieplenia z wykorzystaniem pianki izolacyjnej, takiej jak, chociażby Soudafoam od największego na świecie producenta pian poliuretanowych w aerozolu Soudal, przemawia także jej paraprzepuszczalność, która zabezpiecza budynek przed gromadzeniem się wilgoci na ścianach. Co więcej, mało nasiąkliwa pianka PUR nie tylko minimalizuje ryzyko rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów, ale też nie odkształca się na skutek działania wody i nie traci swoich właściwości izolacyjnych wraz z upływem czasu.
- Łatwy montaż
Aby wykonać ocieplenie poddasza pianą PUR (bądź każdego innego miejsca) nie trzeba inwestować w całą listę innych, niezbędnych elementów – do wykonania termoizolacji wystarczy bowiem specjalistyczny agregat. Urządzenie to umożliwia szybkie, równomierne i dokładne rozprowadzenie pianki poliuretanowej na danej powierzchni, co skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych odpowiadających za uciekanie ciepła z wnętrza budynku, a także przyspiesza pracę.
- Bezpieczeństwo dla zdrowia wszystkich domowników
Co mają ze sobą wspólnego materac do spania oraz termoizolacja budynku? To, że w obu przypadkach zastosowanie znajduje właśnie pianka PUR! Poliuretanowy materiał wykorzystywany jest bowiem zarówno do produkcji antyalergicznych materaców, jak i wykonywania ociepleń, a co za tym idzie, znakomicie sprawdza się w domach osób cierpiących na dolegliwości związane z alergiami górnych dróg oddechowych.
- Szczelność
Fakt, że to właśnie ocieplenia pianą PUR cieszą się tak coraz większą popularnością również w Polsce, związany jest także z faktem, że po natrysku ten materiał izolacyjny zwiększa swoją objętość nawet aż 150-krotnie. To za sprawą tej właściwości pianka poliuretanowa doskonale wypełnia każdą, choćby najmniejszą szczelinę, a to pomaga raz na zawsze pożegnać się z wysokimi kosztami ogrzewania i nieszczelnościami.
- Wyższa oszczędność energetyczna
Inwestycja w ocieplenie pianą PUR jest bez wątpienia także opłacalna – liczne przykłady dowodzą bowiem, że termoizolacja budynków taką samą warstwą piany Soudafoam co wełny mineralnej przynosi znacznie wyższe oszczędności energetyczne. Planując budżet na budowę/modernizację domu warto mieć to na względzie.
Ocieplenie pianą PUR – zaufaj jedynemu certyfikowanemu wykonawcy izolacji termicznych z użyciem produktów Soudal w Polsce!
Czy biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje ocieplenie i izolacja pianką poliuretanową jest inwestycją godną uwagi? Jak najbardziej! Jednak, aby uniknąć wszelakiego typu niespodzianek wynikających z nieprawidłowego wykonania termoizolacji, warto postawić na sprawdzoną i doświadczoną firmę cieszącą się nieposzkalowaną opinią.
Szukasz takowego? Mamy dla Ciebie propozycję! Na terenie województwa mazowieckiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego swoje usługi oferuje firma CELS – jedyny certyfikowany wykonawca izolacji termicznych z wykorzystaniem pianki Soudal z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży budowlanej.