0
Opublikowany 25 października 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Docieplanie ścian zewnętrznych – wełna czy styropian

docieplanie ścian
docieplanie ścian

Docieplanie ścian zewnętrznych to gwarancja poprawy warunków termicznych w domu zarówno zimą, jak i latem. Czy lepiej sprawdzi się w tym celu wełna, czy styropian? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta, biorąc pod uwagę szeroki wybór materiałów, a także ceny produktów. 

Cechy materiałów ociepleniowych

Podstawową cechą każdego materiału ociepleniowego jest zdolność hamowania ucieczki ciepła. W przypadku zarówno styropianu, jak i wełny parametry te są podobne. Oczywiście oba te materiały można zakupić w lepszych wersjach z zachowaniem niskiego czynnika lambda. Niestety w przeliczeniu na metr kwadratowy materiał taki jest droższy, jednak jego warstwa jest cieńsza, co sprawia, że ocieplanie elewacji styropianem grafitowym i standardowym w ogóle nie różni się od siebie pod względem ceny. 

Różnice pomiędzy ociepleniem wykonanym z wełny i styropianu 

Niezwykle popularną cechą w przypadku materiałów ociepleniowych jest paroprzepuszczalność. Parametr ten potocznie nazywa się ,,oddychaniem ściany”. Pod tym względem pomiędzy wełną mineralną a styropianem zauważyć można wiele różnic. Wełna ma niski opór dyfuzyjny, czyli innymi słowy, para wodna zawarta w powietrzu bez żadnych przeszkód może w nią wniknąć. Dla porównania styropian wykazuje bardzo znikomą paroprzepuszczalność. Wysoki poziom tego parametru sam w sobie nie jest ani zaletą, ani wadą. Nie chodzi tutaj o to, aby przez ściany przedostawało się jak najwięcej pary wodnej, lecz o to, aby para ta nie skraplała się w ścianach wraz ze spadkiem temperatury powietrza. 

Który materiał wybrać?

Przed zakupem któregokolwiek materiału służącego do docieplenia ściany warto korzystać z rad i usług doświadczonych dostawców oferujących towary najwyższej jakości jak hurtownia budowlana Kraków Heban. W ofercie firmy można znaleźć różnego rodzaju materiały termoizolacyjne, które poprawią komfort termiczny w domu.  Pozostaje jednak jedno konkretne pytanie- który materiał wybrać? Wełna cechuje się doskonałą izolacyjnością akustyczną. Biorąc pod uwagę dyfuzyjność materiałów, czyli zdolność do przepuszczania powietrza, wełna ma znacznie lepszą przepuszczalność, gdyż styropian jest niemal zupełnie nieprzepuszczalny. Wełnę można uznać jako rodzaj impregnatu ze względu na swoją wysoką nasiąkliwość, sprężystość i odporność na ogień. Tak więc w celu docieplenia ścian warto stosować oba te materiały- styropian, jako ocieplenie podłóg w gruncie i jako ocieplenie ścian, natomiast wełnę jako wypełnienie między elementami konstrukcji, czy jako izolację termiczną i akustyczną podwieszanych sufitów. 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe