0
Opublikowany 23 kwietnia 2018 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Dywan do kuchni – jaki wybrać?

Zdobi podłogi w salonie, sypialnię czyni przytulną, w pokoju dziecięcym natomiast amortyzuje upadki, które zdarzają się podczas beztroskiego harcowania. Dlaczego omija kuchnię? Bo wilgoć? Bo okruchy? Bo jakoś tak dziwnie? Dywan można położyć w każdym wnętrzu. Wystarczy wybrać odpowiedni, by spełniając rolę praktyczną, jednocześnie zdobił podłogę.

Postaw na komfort

Zimna podłoga w kuchni nie zachęca do wielogodzinnego gotowania. Twardo, chłodno i… no właśnie, niewygodnie. A gdyby tak gotować na bosaka czując pod stopami przyjemnie miękkie i ciepłe podłoże? Nie tylko stopy będą nam wdzięczne. Kręgosłup również nie lubi się nadwyrężać, a długotrwałe stanie podczas gotowania i zmywania naczyń nie wpływa na niego korzystnie. Dywan pomoże zniwelować dyskomfort związany z bólem pleców i nóg.

Komfort termiczny, aspekty zdrowotne, a przy tym walory estetyczne podkreślające wystrój kuchni to argumenty, dla których warto rozważyć zakup dywanu i przestać się martwić tym – że wilgoć, że okruchy, że dziwnie…

Dywan w kuchni to dobre rozwiązanie. Jednak pod pewnymi warunkami. Aby uniknąć pleśni wynikającej z nagromadzenia się wilgoci, poślizgnięcia czy problemów związanych z czyszczeniem, przed zakupem warto zasięgnąć informacji, bo nie każdy dywan sprawdzi się w kuchennych warunkach.

Dywan do kuchni – jaki wybrać?

Wybierając dywan do kuchni, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Właściwości

Kudłatym dywanom zdecydowanie zabraniamy wstępu do kuchni. Na podłodze, wzdłuż i wszerz rozciągnąć się natomiast może w całej swej okazałości dywan krótkowłosy. Okruszki i resztki jedzenia, których trudno uniknąć podczas przygotowywania posiłków nie ukryją się w krótkich włoskach dywanu i łatwiej je będzie usunąć.

Najlepszym wyborem będzie dywan wykonany z tworzyw sztucznych. Syntetyczny materiał, w przeciwieństwie do naturalnego nie pochłania wilgoci, również ewentualne plamy łatwiej z niego usunąć. Wybierając model plamoodporny w ogóle nie będziemy musieli martwić się o zabrudzenia. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w produkcji dywanów, kuchenne zanieczyszczenia nie wnikają w strukturę dywanu, w ten sposób nie niszczą jego właściwości i wyglądu.

Poszukując dywanu odpowiedniego do kuchni warto pamiętać o specyficznych kuchennych warunkach i częstej wilgoci mogącej sprzyjać rozwojowi pleśni. Dywany z domieszką tworzyw sztucznych są odporne na pleśń i grzyby, a więc można je bez obaw stosować w kuchni, nawet tej użytkowanej przez alergika.

Warto jednak co jakiś czas taki dywan odświeżyć. W tym celu można go czyścić na mokro, a nawet prać. Woda oraz odpowiednio dobrane detergenty nie spowodują utraty koloru czy deformacji kształtu.

  • Rozmiar

Czy duża wykładzina dywanowa sprawdzi się w kuchni? Zdecydowanie nie. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup chodnika lub niewielkiego dywanu, który w razie potrzeby można szybko wytrzepać, zwinąć, wrzucić do prania. Mały dywan punktowo osłaniający podłogę w kuchni, nie sprawia problemów podczas domowych porządków i, jeśli zmienią się trendy, można go sprawnie wymienić na inny.

Mankamentem małych dywanów jest to, że mogą “pływać” po powierzchni podłogi narażając użytkowników na poślizgnięcie. W celu uniknięcia przykrych domowych wypadków warto kupić model podgumowany albo wykończony jutą. Dywan nabierze stabilności zwiększając bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia.

  • Wygląd

Jeżeli kuchnia reprezentuje konkretny styl, dywan powinien być z nim spójny. Rodzaj wzorów, pozostaje kwestią gustu. Znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne ma kolor oraz to czy na dywanie nadrukowano jakiś motyw czy pozostawiono go gładkim. Nie trzeba wielu słów, by przekonać, iż w kuchni, szczególnie takiej, w której się dużo gotuje, plamy, okruchy i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są codziennością. Na jasnym, pozbawionym zdobień dywanie będzie je widać, jak na dłoni. Wzorzysty, kolorowy dywan sprytnie je ukryje, przynajmniej do momentu sprzątania nie będą razić w oczy.

A Wy wpuścilibyście dywan do swojej kuchni czy raczej zabarykadowali mu drogę?

źródło zdjęć: domowladni.pl, domzpomyslem.pl, betterdecoratingbible.com, humideas.com, centophobe.com, homebunch.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja