0
Opublikowany 25 kwietnia 2018 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Gdzie stosuje się śruby nierdzewne?Łączenie różnorodnych materiałów wymaga użycia odpowiednio dobranych śrub. Najczęściej zwracamy uwagę na to, czy dana śruba wytrzyma obciążenie, jakiemu zostanie poddana – np. przy mocowaniu elementów wiszących czy narażonych na duże obciążenie wagowe.

Trzeba jednak pamiętać również o tym, że śrubę należy dobierać również pod względem rodzaju materiału, z jakiego została wykonana i jego właściwości na czynniki zewnętrzne. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy śruby używane są na zewnątrz i w pomieszczeniach o „trudnych” warunkach. Kiedy warto zastosować śruby nierdzewne i jakie są ich rodzaje?

Śruby nierdzewne – jakie są ich rodzaje?

Ogólnie stosuje się określenie śruby nierdzewne na kilka rodzajów śrub o różnej wytrzymałości na działanie korozji. Do najczęściej stosowanych zaliczyć należy typowe śruby nierdzewne produkowane ze stali A2. W miejscach bardziej wymagających, gdzie panują niekorzystne dla większości metali warunki, stosuje się bardziej odporne śruby wykonane ze stali A4, które nazywane są często śrubami kwasoodpornymi. Śruby nierdzewne produkowane są najczęściej z trzech rodzajów stali: austenitycznych (oznaczenie A), martenzytycznych (oznaczenie C) i ferrytycznych (oznaczenie F). Każda z nich ma inne właściwości i jest inaczej przygotowana przykładowo stale A i C są hartowane, zaś stale F i C są magnetyczne. Więcej na temat śrub odpornych na korozję i kwasoodpornych można przeczytać na stronie stalmut.pl.

Kiedy stosuje się śruby nierdzewne?

Zastosowanie śrub nierdzewnych jest bardzo szerokie. Najczęściej, jak to zostało wspomniane, stosuje się śruby z oznaczeniem A2. Wykorzystywane są one przede wszystkim przy produkcji wyposażenia kuchennego, a także w przemyśle chemicznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elementy te nie są odporne na działanie kwasów nieutleniających oraz związków chloru, czyli np. soli zawartej w wodzie morskiej i soli kuchennej. Dlatego np. do produkcji basenów używa się śrub kwasoodpornych, które mają znacznie większą odporność na działanie szkodliwych dla metali środków chemicznych (zobacz również artykuł “Śruba imbusowa DIN 912“.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz