Styl modernistyczny powstał na początku XX wieku, około roku 1918. W zasadzie przy niewielkich modyfikacjach przetrwał do dzisiaj i uchodzi za ponadczasowy sposób urządzania wnętrz. Modernizm stawia na funkcjonalność – wszystkie przedmioty pozbawionej tej cechy są we wnętrzu zbędne.
Styl modernistyczny to proste formy połączone z dużą przestrzenią. Wiele osób odbiera modernizm jako styl zimny i nudny. To nieprawda – ciekawe wzory i geometria dodają wnętrzu elegancji, charakteru i ponadczasowej estetyki. Przedmioty użytkowe muszą być przykuwającymi wzrok dziełami sztuki.
Kolory w stylu modernistycznym
Baza wnętrza powinna być w neutralnych kolorach – odcienie bieli, szarości, beżu, kolory drewna to podstawa tego stylu. Są ponadczasowe i nie tracą swojej wartości estetycznej. Drewno, stal i szkło – to materiały, z których powinno składać się wyposażenie wnętrza. Kolorystyka dobranych zasłon, rolet i poduszek powinna współgrać z kolorem ścian. Wzory powinny być ciekawe, geometryczne, przykuwające wzrok, ale nie krzykliwe. Nie mogą zaburzać prostoty pozostałych elementów aranżacji. Wyrazisty kolor może być jedynie dodatkiem na jednym przedmiocie.
Kult przestrzeni
Urządzając dom w stylu modernistycznym nie wolno przesadzić z ilością rzeczy. Kluczową rolę odgrywa przestrzeń, której musi pozostać jak najwięcej. Przestrzeń powinna być przepełniona światłem, dlatego warto postawić na różnorodne formy oświetlenia. Do stylu modernistycznego pasują lampy o wyraźnych, geometrycznych kształtach. Duże lampy podłogowe powinno ustawić się obok sofy lub fotela – wtedy ładnie dopełnią przestrzeń. Lampy wiszące zawiesza się nad stołem.
Meble we wnętrzu modernistycznym
Styl modernistyczny polubią osoby, które cenią ponadczasowe i eleganckie rozwiązania. Modernizm lubi meble bazujące na geometrycznej formie o prostych liniach i kątach. Do łask wracają kanapy i fotele w kształcie koła. Charakterystyczne są także nóżki meblowe: muszą być drewniane i rozchodzić się na boki. Kształty powinny być nietypowe, ale muszą cechować się praktycznością. Im bardziej funkcjonalne meble,tym mniej potrzeba ich w pomieszczeniu i pozostaje więcej wolnej przestrzeni, która jest przecież jedną z najważniejszych cech stylu modernistycznego. Umeblowanie pomieszczenie oparte na funkcjonalnych meblach oznacza, że zaaranżowana przestrzeń jest elegancka, przestronna, nie ma w niej bałaganu i niepotrzebnych przedmiotów. Panuje porządek i harmonia. Dekoracje mają nie tylko zdobić i urozmaicać wnętrze, ale muszą mieć również charakter praktyczny. Każdy element wyposażenia wnętrza musi użyteczny. Inaczej nie ma racji bytu w modernistycznym wnętrzu. Po co zagracać pokój czymś czego i tak nie wykorzystamy?
Dzieła sztuki we wnętrzu modernistycznym
Z pozoru może wydawać się, że wnętrza modernistyczne nie lubią żadnych, niepotrzebnych ozdób. To prawda, ale jest mały wyjątek – ściany. Aranżacja wnętrza w stylu modernistycznym znacznie ogranicza wykorzystanie przedmiotów dekoracyjnych. Dzieła sztuki mogą zdobić wnętrze modernistycznego pomieszczenia. Powinna być abstrakcyjna, barwna współczesna grafika, najlepiej we wzory geometryczne. Można zawiesić kilka obrazów różnej wielkości lub jeden duży.
Nietypowy element -dywany
Styl modernistyczny dopuszcza dywany pod warunkiem spełnienia następujących wymagań. Dywan powinien być położony w pobliżu sofy lub foteli. Jeżeli we wnętrzu są wzorzyste zasłony lub poduszki, to dywan musi mieć jednolity kolor. W sytuacji kiedy zasłony i poduszki są jednobarwne, to dywan może być jednym wzorzystym elementem w pokoju.
Styl modernistyczny przeznaczony jest dla osób, które lubią, gdy w pomieszczeniu jest dużo wolnej przestrzeni. Nie nadaje się do mniejszych pokoi. Cechami wyróżniającymi są: elegancja, ponadczasowość, prostota i geometryczne formy. To to styl uporządkowany, który nie akceptuje chaosu. Doskonale sprawdza się we współczesnych wnętrzach, zwłaszcza w tych, w których właściciel stawia na minimalizm