Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się często z podjęciem decyzji na temat wyboru miejsca do parkowania. Możesz wykupić miejsce postojowe we wspólnym garażu, na zewnątrz lub cały prywatny garaż. Sprawdź, na czym polegają różnice między wybranymi opcjami – od strony formalnej, finansowej i użytkowej.
Kupno mieszkania z prywatnym garażem
Jeśli interesuje Cię zakup mieszkania z rynku pierwotnego, możesz spodziewać się, że deweloper będzie miał w ofercie również sprzedaż prywatnych garaży. Taki garaż w świetle prawa jest wyodrębnionym, niemieszkalnym lokalem, który może (ale nie musi) posiadać własną księgę wieczystą.
Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania z garażem, dowiedz się, jaki status prawny posiada pomieszczenie, w którym będziesz przechowywać samochód. Oto dwie, najczęściej spotykane możliwości:
1. Garaż jako nieruchomość odrębna od mieszkania.
Oznacza to, że właściciel garażu może nim dysponować niezależnie od mieszkania. Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania z garażem, który posiada własną księgę wieczystą, będziesz mieć możliwość sprzedaży takiego lokalu lub przepisania praw na inną osobę.
2. Garaż jako część przynależna do mieszkania, bez własnej księgi wieczystej.
Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania z garażem, który nie stanowi odrębnej nieruchomości, sprzedaż lub przekazanie praw do garażu będzie niemożliwe. W takiej sytuacji właścicielem garażu będzie zawsze właściciel mieszkania.
Zaletami prywatnych garaży jest bezpieczeństwo pojazdu i ochrona przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak deszcz, śnieg czy palące słońce. Podczas wichury na samochód nie spadnie drzewo, a szanse, że ktoś ukradnie auto lub dokona zniszczeń, maleją do minimum. Poza tym pomieszczenie przeznaczone na garaż można wykorzystać również, jako dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że za takie udogodnienie należy odpowiednio zapłacić. Koszt zakupu mieszkania z garażem wzrasta często nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jak kupić mieszkanie z miejscem postojowym w podziemnym garażu
Budowa podziemnych hal, w których znajduje się wiele miejsc postojowych, jest rozwiązaniem coraz częściej wykorzystywanym przez deweloperów. Jego zalety to między innymi:
- większa, niż w przypadku prywatnych garaży, ilość miejsc,
- bezpieczeństwo samochodów,
- ochrona przed czynnikami środowiskowymi,
- wentylacja, czujniki ruchu, a często także monitoring.
Parkingi w blokach mieszkalnym przypominają do złudzenia np. parkingi w centrach handlowych. Podziemna kondygnacja jest zaprojektowana, jako garaż na wiele pojazdów. Miejsca przeznaczone do parkowania są wyznaczone przy pomocy poziomych linii, a każde z nich posiada indywidualny numer przyporządkowany do danego właściciela.
Choć potocznie mówi się o sprzedaży miejsc postojowych, oficjalne nie jest możliwe ich zakupienie – nie stanowią bowiem wydzielonych pomieszczeń. Prawo do miejsca postojowego można zapewnić sobie na dwa sposoby:
1. Sprzedaż na współwłasność.
Cały parking podziemny jest wyodrębniony jako osobny, niemieszkalny lokal, a miejsca postojowe sprzedaje się na zasadzie współwłasności. Jeśli stajesz się współwłaścicielem miejsca postojowego, będącego częścią lokalu posiadającego własną księgę wieczystą, możesz takie miejsce sprzedać niezależnie od tego, czy sprzedajesz mieszkanie, czy też nie.
2. Ustanowienie służebności parkowania pojazdu.
Parking należy do części wspólnych budynku, jednak zostaje obciążony służebnością parkowania na wskazanych miejscach postojowych przez konkretne osoby (z wyłączeniem innych). Konkretne miejsca postojowe można przypisać do określonych mieszkań, ponieważ prawo służebności przechodzi na kolejnych właścicieli.
Zdarza się, że zakup miejsca postojowego jest obowiązkowy. Nie jest to jednak reguła i wielu deweloperów nie nakłada takiego obowiązku na swoich klientów. Ceny miejsc postojowych są uzależnione od lokalizacji i typu nieruchomości. Zwykle kształtują się w przedziale 15-30 tysięcy złotych.
Kupno mieszkania od dewelopera z miejscem parkingowym na zewnątrz
Miejsce parkingowe to wydzielone miejsce na terenie w okolicy bloku. Jest to co prawda przestrzeń wspólna, jednak deweloperzy mają prawo do ustalania zasad korzystania z wyznaczonych miejsc. W związku z tym często za uiszczeniem dodatkowej opłaty proponują kupcom nabycie wyłącznego prawa do korzystania z danego miejsca parkingowego. Ceny nabycia takiego prawa oscylują wokół 5-12 tysięcy złotych – są więc najniższe ze wszystkich opisywanych możliwości.
Pamiętaj, że deweloperzy często oferują różnego rodzaju promocje przy zakupie mieszkania. Chcąc skusić jak największą ilość potencjalnych nabywców do zawarcia umowy, proponują m.in. obniżone ceny komórek lokatorskich, a także miejsc parkingowych, postojowych i garaży. Możesz skorzystać z tej wiedzy podczas negocjacji z deweloperem.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!