0
Opublikowany 3 września 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Czym kierować się podczas wyboru listew schodowych?

listw przychodowe
listw przychodowe

Każdy piętrowy budynek wymaga schodów. Podczas ich konstruowania warto zwrócić uwagę na każdy element — od momentu projektu, przez budowę stopni i poręczy, aż po prace wykończeniowe. Taka staranność i przemyślane rozwiązania w przypadku budowy schodów będą miały swe pozytywne efekty w przyszłości. Szczególną uwagę należy przyłożyć do elementów wykończeniowych — drobiazgów, na które wiele osób nie zwraca uwagi, a mogą one wiele znaczyć dla przyszłości schodów. Jednym z istotniejszych elementów wykończeniowych są profile schodowe. Tylko jak wybrać model, który będzie najodpowiedniejszy? I jaką funkcję pełni listwa schodowa? Dziś odpowiemy na te i wiele innych pytań związanych z listwami na schody.

W jakim celu stosuje się listwy na schody?

Schody narażone są każdego dnia na eksploatację. Stopień zużycia zależny jest od umiejscowienia schodów — należy pamiętać, że schody w domu prywatnym będą znacznie mniej zużywać się, niż te w budynkach użyteczności publicznej, czy biurowcach. Jednak zarówno schodom, które utrzymują kroki domowników, jak i tym, które służą wielu osobom dziennie, należy się solidne wykończenie. Do tego używane są listwy schodowe. Montowane są na narożnej części każdego stopnia. Najważniejszą cechą profilu schodowego jest ochrona brzegu stopnia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Listwa schodowa wzmacnia newralgiczne miejsce złączenia dwóch płaszczyzn, czyniąc je znacznie odporniejszym.

Oczywiście nie jest to jedyna zaleta stosowania listew schodowych. Profile schodowe pozwalają ukryć wszelkie niedociągnięcia powstałe na etapie konstrukcji. Do tego dobrze dobrane listwy do schodów — pod względem kolorystyki i materiału, podkreślają styl schodów i dodają im charakteru.

Nasz typ: listwy schodowe aluminiowe

Wybór listwy schodowej w dużej mierze zależny jest od materiału, z jakiego wykonane są schody. My chcielibyśmy skupić się dziś na listwach schodowych aluminiowych. Ten rodzaj listew jest doskonałym wyborem w przypadku schodów wykończonych płytkami ceramicznymi — tak często stosowanym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych wnętrz i przestrzeni biurowych. Aluminiowa listwa schodowa to świetny sposób na wykończenie schodów w eleganckim, nowoczesnym stylu. Zdecydowanie wpłyną pozytywnie na estetykę wnętrza.

Bardzo dużą zaletą listwy schodowej aluminiowej jest jej trwałość. Aluminium, z którego wykonana jest listwa schodowa, jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia. Co ważne listwy aluminiowe schodowe są też odporne na korozję, co zwiększa ich żywotność. Istnieje też ciekawy wariant listwy na schody z dodatkowymi nakładkami z tworzywa. Takie nakładki na schody najczęściej wykonuje się z PCW. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wymiany nakładki w dowolnym momencie — na inny kolor lub gdy się zużyje — na nowy!

Więcej o listwach schodowych dowiesz się na stronie łódzkiego producenta Pawotex – https://pawotex.com.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe