0
Opublikowany 4 września 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Kątówka- niezbędne narzędzie majsterkowiczaSzlifierka to podstawowe narzędzie w każdym domowym i profesjonalnym warsztacie. Okaże się niezbędna do cięcia i szlifowania metalu oraz większości twardych powierzchni.

Przy jej użyciu można przecinać nawet elementy betonowe, najczęściej wykorzystuje się ją jednak do cięcia blach. Jakie ma inne zastosowania i na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę podczas jej wyboru?

Rodzaje szlifierek kątowych

Szlifierka kątowa w skrócie zwana bywa po prostu kątówką i występuje w trzech wersjach, które zależne są od rodzaju zasilania. Mamy zatem do czynienia z narzędziem elektrycznym, pneumatycznym lub spalinowym. Szlifierki spalinowe występują jednak rzadko, dlatego warto skupić się na dwóch pierwszych typach. Kątówka elektryczna jest najwygodniejsza w codziennym użytkowaniu, ponieważ można ją podpiąć do dowolnego gniazda, a przy tym nie emituje dużego hałasu w porównaniu do szlifierki pneumatycznej, jej moc będzie jednak zazwyczaj mniejsza. Nie tylko moc różni poszczególne urządzenia do cięcia twardych powierzchni, ale i wielkość tarczy. Im mniejsza, tym będzie ono bardziej poręczne. Istotny jest także podział na szlifierki jednoręczne i dwuręczne.

Do jakich prac można wykorzystać szlifierkę kątową?

Szlifierki kątowe, jak sama nazwa wskazuje służą głównie do szlifowania zróżnicowanych powierzchni. Można je wykorzystać również do ich polerowania, satynowania, a także cięcia. Najczęściej przy ich użyciu obrabia się takie materiały jak: drewno, ceramikę, różnego rodzaju metale czy beton. Ich zastosowanie umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni w krótkim czasie. Ze względu na rozmiar i ograniczoną moc polecane są zwłaszcza do domowych warsztatów, ponieważ pozwalają wykonać drobne prace remontowe.

Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Standardowe  szlifierki kątowe mają wymienne tarcze, których średnice wynoszą zazwyczaj ok 230 mm. Na domowy użytek z pewnością okażą się wystarczające kątówki o średnicy 115 mm. Będą idealne zwłaszcza do przycinania płytek łazienkowych, czy do zdzierania rdzy. Mogą okazać się potrzebne również podczas układania kostki brukowej. Moc takiej szlifierki powinna zawierać się w przedziale od 500-900 Wat. Niekoniecznie sprawdzą się jednak przy cięższych pracach budowlanych bądź w profesjonalnych warsztatach. W tym przypadku stosuje się szlifierki o średnicy przynajmniej 180 mm o mocy, która przekracza 2000 Wat, a niekiedy sięga nawet do 2600 Wat. Te ostatnie przeznaczone są przede wszystkim do cięcia zbrojeń czy metalowych elementów. Ciekawe propozycje pod tym względem posiada w swojej ofercie japońska firma Makita– światowy producent elektronarzędzi. W jego ofercie znaleźć można nie tylko szlifierki kątowe, ale i klucze udarowe, wiertarko-wkrętarki, kosiarki akumulatorowe, mieszarki elektryczne i wiele innych narzędzi. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy zakupie kątówki? Najlepszym wyborem będą urządzenia z metalowym korpusem, ponieważ jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i zapobiega przegrzewaniu się. Będzie przy tym tłumił drgania, co znacznie ułatwia pracę z tego typu urządzeniem. Dużym ułatwieniem będzie ponadto płynna regulacja obrotów. Do szlifierki tego rodzaju dobrać można także różne akcesoria, jak chociażby kamienie szlifierskie czy szczotki polerskie. Jak więc widać szlifierka na pewno przyda się w każdym domowym, jak i profesjonalnym warsztacie.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe