Kiedy świat wkraczał w dziewiętnaste stulecie, Thomas Edison – amerykański wynalazca i przedsiębiorca udoskonalił i opatentował żarówkę elektryczną na dobre wprowadzając ludzkość w erę elektryczności. Najprawdopodobniej byłby dumny widząc, jaką popularnością cieszy się dziś ta szklana bańka z finezyjnie ukształtowanym żarnikiem wewnątrz i bynajmniej nie chodzi o jej funkcję, ale przede wszystkim o wygląd.
Tak, dla współczesnego człowieka w parze z użytecznością musi iść również atrakcyjność. A prosta forma żarówki doskonale wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie i estetykę aranżacji loftowej, skandynawskiej, minimalistycznej czy nowoczesnej.
Żarówka przeszła długą drogę od wielkiego zachwytu nad jej możliwościami czysto użytkowymi do fascynacji jej walorami dekoracyjnymi. Już nie dynda smutno podwieszona do sufitu w garażu czy piwnicy. I choć prawdą jest, że wywodzi się z przestrzeni industrialnych, coraz częściej ją widzimy w miejscach użyteczności publicznej, takich, jak restauracje czy kawiarnie. Kilka sezonów temu zaczęła pojawiać się również w mieszkaniach prywatnych jako modny element dekoracyjny.
Dzisiejsze żarówki przypominają pierwowzór dlatego określane są mianem żarówek Edisona. Zbudowane są ze szkła o różnej barwie i przejrzystości, przez które widać pajęczynkę z włókna wolframowego. Uformowane w okrągłą lub podłużną bańkę wypełnioną mieszaniną gazów świecą subtelnym żółtym światłem dając ciekawy efekt estetyczny.
Nowoczesnego charakteru nadają im kable silikonowe lub tekstylne wykonane z lnu, satyny, poliestru albo bawełny. Spośród wielu propozycji można wybrać kabel jedno- lub wielokolorowy, o ciekawym cieńszym lub grubszym splocie, matowy, metaliczny lub połyskujący. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.
Żarówki mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej lampy. Co ciekawe, takie designerskie oświetlenie możemy wykonać samodzielnie dobierając elementy w sklepie, który skomponuje lampę według naszego projektu lub kupując elementy do samodzielnego montażu.
Jak zrobić modną żarówkę na kablu
Do wykonania designerskiej lampy potrzebujemy:
– żarówkę
– kabel – tak długi, jak uznamy za stosowne
– oprawkę na żarówkę
– osłonę na kable
– opcjonalnie haczyk/haczyki z kołkami jeżeli chcemy podwiesić kable pod sufitem
Teraz należy rozkręcić oprawkę, przełożyć kabel i zamocować kabelki, a następnie z powrotem zakręcić oprawkę.
Drugi koniec kabla należy przełożyć przez dziurkę w osłonce. Teraz czas na to, by wyłączyć prąd. Kiedy jesteśmy bezpieczni należy połączyć kabelki z kostką elektryczną i dopasować osłonkę tak, by dobrze przylegała do sufitu. Jeżeli kable mają być podwieszone do sufitu, należy wywiercić w nim dziurkę, włożyć kołek, a następnie wkręcić haczyk. I gotowe. Można włączyć prąd.
Tak utworzoną lampę możemy powiesić pojedynczo lub tworząc grona z żarówkami zawieszonymi na różnej długości. Z pewnością stanie się ona oryginalną ozdobą wnętrza.
źródło zdjęć: domzpomyslem.pl, kolorowekable.pl, czasnawnetrze.pl, makehomeeasier.pl, oldlight.pl, homebook.pl, thestylebox.nl, pinterest.com