1
Opublikowany 12 lipca 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Iluminacja balkonu

Większość z nas może sobie pozwolić na wakacje raz w roku, które zazwyczaj trwają nie dłużej niż dwa tygodnie. A co z resztą lata? Co ze śpiewem ptaków, cykaniem świerszczy, wygrzewaniem na słońcu, drzemkami na leżaku, posiłkami pod chmurką? Nic straconego. Namiastkę wakacyjnego luzu można mieć na co dzień czyniąc z balkonu prywatne miejsce na wakacyjny chillout. Wygodę użytkowania zapewnią stylowe meble, o wrażenia estetyczne zadbają kolorowe dodatki, a o przyjemny, romantyczny klimat wieczorową porą – odpowiednie oświetlenie.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne warto zwrócić uwagę na efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli balkon urządzony jest w konkretnym stylu, dla zachowania spójności stylistycznej należy wybrać oprawy właściwe dla aranżacji. Do wyboru mamy wiele propozycji – lampiony, latarenki, kinkiety, lampki solarne, girlandy typu cotton balls, a nawet żywy ogień.

Stylowe oświetlenie

Kulki z bawełnianego kolorowego sznurka zawładnęły wnętrzami nie tylko tymi, w których czuć północno-europejskiego ducha Skandynawii. Powieszone na balkonie dają subtelne światło czyniąc otoczenie przytulnym  i romantycznym. Girlandy typu cotton balls lub innych światełek można powiesić rozpinając sznurki na całej długości balkonu, oplatając nimi balustradę lub uczynić z nich coś w rodzaju świecących kiści winogron.

Jednym z tańszych sposobów na oświetlenie balkonu są lampiony wykonane z papieru. Białe przypominają wieczorny księżyc, żółte – południowe słońce, ale mogą być też kolorowa, jak kto lubi. Wywodzą się z kultury chińskiej, a powieszone na balkonie przywodzić będą dalekowschodnie klimaty. Magię orientu wykreują również marokańskie lampiony z kolorowego szkła lub mozaiki.

Portfela nie nadszarpnie również iluminacja solarna. Lampki solarne zasilane są energią słoneczną i w przeciwieństwie do lampek elektrycznych nie wymagają zasilania z sieci. Ich mankamentem jest jednak to, że same “decydują” kiedy zabłysnąć światłem. Dzięki temu, że maja tzw. czujnik zmierzchu, świecić zaczynają dopiero po zmroku.

Wspaniały efekt daje żywy ogień igrający w ażurowych oprawach. Takie latarenki świetnie się prezentują w stylizacji tak orientalnej, jak skandynawskiej. Dobrze wyglądają pojedynczo, jeszcze lepiej w grupach, różniących się kształtem i wielkością.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oświetlenie balkonu

Istotną kwestią poza wyglądem opraw oświetleniowych jest przede wszystkim funkcjonalność oświetlenia. Należy się zastanowić czy punkty oświetleniowe mają pełnić rolę dekoracyjną, podkreślać charakter wystroju czy stanowić intensywne źródło światła, przy którym można nawet czytać książki.

Niezależnie od stylu opraw należy pamiętać o tym, by zewnętrzna iluminacja była bezpieczna w użytkowaniu. Zgodnie z tym należy wybierać lampy z oznaczeniem IP powyżej 44. Cyfry informują o stopniu odporności na pył i kurz oraz o wodoszczelności. To ważne parametry, które powinno spełniać oświetlenie montowane na zewnątrz budynków. Kolejną istotną sprawą jest klasa ochronności lampy informująca o stopniu izolacji elektrycznej (ta dla oświetlenia balkonowego powinna wynosić II). Produkty niepalne powinny mieć natomiast oznaczenie w postaci trójkąta z literką F wewnątrz. Warto również wiedzieć, że niezależnie od tego, gdzie oświetlenie zostało wyprodukowane (np. USA czy Chiny), zgodnie z polskim prawem powinno być opatrzone literką B, która oznacza polską normę bezpieczeństwa i aprobatę techniczną. Symbol CE natomiast informuje o tym, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej.

źródło zdjęć: ladnydom.pl,  lovingit.pl,  1decor.net, pinterest.com,  thegardenglove.com, skonahem.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja