Bez wątpienia najważniejszym elementem całości instalacji centralnego ogrzewania jest odpowiednio dobrany (wedle potrzeb budynku) piec. Na chwilę obecną na rynku istnieje masa różnych modeli pieców (a właściwie kotłów grzewczych) zasilanych różnymi paliwami typu węgiel, olej, drewno, itd. Jak więc wybrać ten najlepszy dla nas? Czy da się wybrać w jak największym stopniu rozwiązanie uniwersalne? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w moim dzisiejszym artykule.
Z acznijmy może od tego drugiego pytania. Kocioł może być uniwersalny – to jest taki w którym będziemy mogli spalać względnie każdy rodzaj paliwa. W zamyśle kocioł uniwersalny oznacza więc kocioł wielopaliwowy, konstruowany pod kątem spalania paliw stałych – czyli węgla, drewna itp., ale nie oznacza to, że nie można zasilać go paliwami płynnymi. Wybierając do tego piec z korpusem żeliwnym zamiast stalowego (odporniejszy na szkodliwe działanie rdzy) możemy spalać w nim dosłownie każdy materiał poddający się ogniu. Czy jednak piec uniwersalny będzie tym najlepszym rozwiązaniem?
I tu wracamy do pytania pierwszego. Otóż piece wielopaliwowe pracują z pełną sprawnością tylko w przypadku ich współpracy z uniwersalnymi kominami – z kwasowej ceramiki. Palniki na paliwa płynne zamontowane w kotłach na paliwo stałe są rozwiązaniem słabym, nie zdającym rezultatu ponieważ zużywają one o wiele więcej oleju czy gazu w porównaniu do standardowych kotłów olejowych czy gazowych. Wynika więc z tego, że lepiej jest zainwestować w jeden typ kotła niż stosować rozwiązanie „wszystko w jednym”, gdyż żadne z nich nie będzie w stu procentach wydajne.
Jeśli chodzi o porównanie cenowe to najkorzystniej wypadają w zestawieniu proste kotły na paliwa stałe oraz najprostsze rozwiązania gazowe. Ich koszt wynosi w granicach 2-4 tysięcy złotych. Im większy stopień zaawansowania kotła tym większa staje się jego cena, i tak kotły wielopaliwowe i kotły na paliwa stałe z podajnikiem wyniosą nas ponad 8-13 tysięcy złotych, kotły olejowe w najprostszej postaci będą w cenie porównywalnej do nich, z kolei do najdroższych należeć będą najbardziej zaawansowane kotły gazowe oraz kotły na pelety – ich koszt oscyluje w granicach nawet ponad 20 tysięcy złotych!
P o naszej wstępnej analizie widać zatem, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego – lepiej jest zainwestować w jeden konkretny typ kotła by cieszyć się jego maksymalną sprawnością niż zainwestować w uniwersalne rozwiązanie będące uniwersalnym tylko z nazwy zaś w realnym odwzorowaniu nawet podwójnie obciąży nasz budżet. Jak to ktoś gdzieś kiedyś powiedział lepiej opłacałoby się kupić dwa oddzielne piece – jeden na olej drugi na paliwa stałe niż wydawać krocie na zasilanie jednego pieca uniwersalnego. Wybór jednak pozostawiam dla Was. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Źródła: GrafikaGoogle, Murator
cała prawda o kotłach