12
Opublikowany 1 marca 2013 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Instalacje: adaptacja strychuW

ostatnim czasie bardzo wiele osób decyduje się na zaadaptowanie dotychczas nieużytkowanej części domu – strychu – na pomieszczenie  mieszkalne. Pozwala to w znacznym stopniu powiększyć metraż domu, a w niektórych przypadkach nawet na wydzielenie odrębnego mieszkania, które możemy chociażby wynająć. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem prac związanych z doprowadzaniem wszelkich instalacji i przyłączy (łącznie z instalacją wentylacyjną) powinniśmy niezwłocznie udać się do urzędu w celu uzyskania odpowiednich pozwoleń budowlanych.

P

owróćmy jednak do tematu samych instalacji. Pierwszą rzeczą, po uzyskaniu pozwoleń, za jaką powinniśmy się zabrać jest doprowadzenie instalacji wodnej wraz z jej odpływem. W tym celu należy sprawdzić czy poziom ciśnienia na głównym przyłączu wodnym będzie wystarczający do doprowadzenia wody do wszystkich punktów poborowych w domu (umywalki, zlewy, spłuczki, prysznice, itp.). Kłopotem jest kiedy okazuje się, że ciśnienie nie jest wystarczające – wówczas należy znowu udać się do tzw. “biurokracji” i w przedsiębiorstwie wodociągowym domagać się zmiany warunków technicznych. Po załatwieniu wszystkich spraw techniczno-porządkowych zabieramy się za wykonanie samej instalacji. Do wykonania przyłącza wodnego najlepiej jest wykorzystać materiał fachowo nazywany polibutylenem – cechuje się on niezwykłą odpornością na rozszerzalność cieplną – jest to niezwykle istotny aspekt ponieważ chcemy mieć dostęp zarówno do zimnej jak i ciepłej wody. Odpływ kanalizacyjny wykonujemy z kolei z popularnego tworzywa PVC – dodatkowo zaizolowanego pianką poliuretanową w celu zminimalizowania hałasów z kanalizacji.

K

olejna instalacja to sieć elektryczna, także niezwykle potrzebna do codziennego funkcjonowania. Pierwszą rzeczą jaką musimy sprawdzić jest moc przyłączeniowa naszej instalacji domowej. I tu reguła jest prosta – jeśli nasza instalacja posiada rezerwy mocy – wówczas możemy zająć się przyłączeniem do niej instalacji ze strychu. To zadanie należy jednak powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi – wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko będzie działało właściwie. Dodatkowo może nam się przytrafić inny problem – zwłaszcza kiedy nasz dom został zbudowany stosunkowo dawno. Otóż dawne systemy instalacji elektrycznej jako przewodnik wykorzystywały aluminium. Obecnie zamiast tego metalu stosuje się inny, o lepszych właściwościach – miedź.

Niestety nie ma możliwości połączenia tych odrębnych instalacji razem – jesteśmy zatem zmuszeni do wymiany aluminiowej sekwencji.

O

statnim poruszonym aspektem w dzisiejszym artykule jest instalacja c.o. i wentylacja. Zacznijmy najpierw od prostszej – wentylacji. Otóż w celu odpowiedniej filtracji pomieszczeń mieszkalnych na strychu powinniśmy zainstalować oddzielny pion wentylacyjny. Zazwyczaj jednak nie mamy ku temu stosownych możliwości – taka instalacja pod względem prawnym jest niezwykle problematyczna. Możemy jednak zamiast tego wykorzystać wentylację mechaniczną – na rynku znajdziemy szereg produktów wykorzystujących do działania sieć elektryczną. Wystarczy podłączyć owy “wiatraczek” do prądu i problem filtracji powietrza z głowy. Dużo większym problemem będzie doprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania. W tym wypadku pójść na skróty już niestety nie możemy. Po pierwsze jesteśmy zmuszeni do poniesienia kosztów zakupu dodatkowego kotła – moc kotła głównego w znaczącej ilości przypadków nie wystarczy do zapewnienia komfortu cieplnego pomieszczeniom na strychu. Po drugie instalacja kotła wiąże się z wydzieleniem “drugiej” kotłowni na poddaszu – która będzie odpowiadała za ogrzewanie pomieszczeń na tej kondygnacji.

Jak więc widzimy, proces adaptacji strychu nie należy do łatwych i tanich – sama biurokracja potrafi człowieka odpowiednio wykończyć, a co dopiero jeszcze znaczne obciążenia domowego budżetu. Jednakże wszelkie niedogodności związane z całym tym przedsięwzięciem w pełni zrekompensuje nam efekt końcowy, jakim będziemy cieszyć oko przez długi czas.
 

Źródła: Grafika Google, BudujeUrzadzam.pl

Zdjęcia

 
 
 
 

12-Sty-2006 12:11, OLYMPUS CORPORATION C725UZ , 3.4, 6.4mm, 0.025 sec, ISO 100

21-Gru-2006 15:44, Canon Canon PowerShot S2 IS, 2.7, 6.0mm, 0.017 sec

27-Gru-2006 08:59, FUJIFILM FinePix S5600 , 3.2, 6.3mm, 0.022 sec, ISO 400

 

10-Paź-2010 02:21, NIKON CORPORATION NIKON D90, 3.5, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 800

10-Paź-2010 02:22, NIKON CORPORATION NIKON D90, 3.5, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 800

27-Paź-2010 17:13, NIKON CORPORATION NIKON D90, 3.5, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 800

 

25-Lis-2010 02:42, NIKON CORPORATION NIKON D90, 3.5, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 800

25-Lis-2010 02:44, NIKON CORPORATION NIKON D90, 3.5, 18.0mm, 0.017 sec, ISO 800

 

Dodaj swoje zdjęcia na FotoBudowa.pl

Filmy

Playlista “”

 

Dodaj swoje filmy na FotoBudowa.pl


Jaroslaw Wejda