Jeśli pragniemy mieć piękne oczko wodne z przeźroczystą wodą, to koniecznie musimy nabyć odpowiedni filtr. W przeciwnym razie woda szybko stanie się mętna, a nasz zbiornik nie będzie zachęcać do spędzania przy nim czasu. Dlatego tak ważne jest dobranie takiego filtra, który będzie idealny dla głębokości i wielkości naszego oczka.
Na co zwracać uwagę wybierając filtr do oczka wodnego?
Każda osoba, która posiada w ogrodzie oczko wodne, zdaje sobie sprawę z tego, że ta piękna ozdoba wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie rybki pływające w środku zdechną, a całe oczko będzie miało nieprzyjemny zapach i wygląd. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą musimy zwrócić uwagę podczas jego pielęgnacji, jest wcześniejszy wybór filtra. Obecnie rynek obfituje w przeróżne modele, dlatego też bardzo ważne jest zapoznanie się najpierw z zasadami doboru filtra, a dopiero później przejrzenie oferty dostępnej na stronie internetowej https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/filtracja.
Zasady wyboru filtra:
- Przed wyborem filtra musisz zdecydować, czy zamierzasz wpuścić rybki do oczka. Jeśli tak, to ważne jest zakupienie takiego modelu, który będzie bardzo wydajny. Dzięki temu woda zostanie natleniona, a rybki będą mogły spokojnie żyć w naszym oczku.
- Przy wyborze musisz przewidzieć też, na jak duże nasłonecznienie będzie narażony zbiornik. Przy ciągłym słońcu i niewydajnym systemie filtracyjnym bardzo prawdopodobne jest to, że pojawi się problem z glonami.
- Jeśli nasze oczko ma być bardzo małe, to najlepiej dobrać do niego filtr ciśnieniowy. W szczególności warto o tym pomyśleć, gdy w zbiorniku ma znaleźć się jeszcze fontanna.
- Poszczególne rodzaje filtrów różnią się również sposobem montażu, dlatego musisz zorientować się w tej kwestii znacznie wcześniej. Dobrym przykładem są właśnie filtry, o których była mowa powyżej, gdyż ich montaż polega na zakopaniu wyposażenia w gruncie w pobliżu oczka.
- Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat wybierania odpowiedniego modelu, to nie kupuj modelu na oślep. Dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie o poradę pracownika specjalistycznego sklepu. To rozwiązanie jest znacznie rozsądniejsze niż dokonanie niepewnego zakupu.
Najpopularniejsze rodzaje filtrów
Zazwyczaj dostępne są dwa rodzaje filtrów — ciśnieniowe oraz przepływowe. O modelach ciśnieniowych już była mowa powyżej, wystarczy, że będziemy pamiętać, iż doskonale sprawdzają się w przypadku zbiorników niezbyt głębokich o niewielkich średnicach. Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku filtrów przepływowych. Nie tylko przeznaczone są do dużych zbiorników, ale też inaczej wygląda sama ich instalacja. Aby prawidłowo działały, konieczne jest umieszczenie ich nad powierzchnią wody. To, co odróżnia je od modeli ciśnieniowych, to również fakt, iż w razie naszej pomyłki, mogą one również sprawdzić się na mniejszych powierzchniach, jednak nie jest to zalecane.