0
Opublikowany 31 grudnia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jak skutecznie wiercić w betonie?

wiercenie-w-betonie
wiercenie-w-betonie

Baton to jeden z najtwardszych materiałów budowlanych. Z tego powodu jest on od lat wykorzystywany w budownictwie, zaś do jego innych licznych zalet zaliczane są chociażby atrakcyjna cena. Jednocześnie ponadprzeciętna trwałość betonu może niekiedy stanowić przeszkodę – mowa tu przede wszystkim o sytuacji, w której potrzebujemy wykonać w tym materiale wszelkiego rodzaju nawiercenia.

Na szczęście istnieją techniki oraz sposoby, które pozwalają wykonać to zadanie łatwo i szybko, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych właściwości betonu.

Wiele zależy od narzędzia

Na początek powinniśmy wiedzieć, że zwykłe wiertarki do wiercenia w betonie się absolutnie nie nadają! Tradycyjne modele mogą sprawdzić się co najwyżej podczas pracy w betonie komórkowym. Również wiertarka typu udarowa w większości przypadków wiercenia w murze bądź stropie będzie zwyczajnie niewystarczająca. Sprzętem, który do tego typu prac nadaje się najlepiej będzie młotowiertarka, która powinna być wyposażona w udar pneumatyczny bądź mechaniczny. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem lub nie wiemy, jak się nim posługiwać, warto zaufać w kwestii wiercenia w betonie fachowcom, których znajdziemy na stronie http://www.rcut.pl/.

Zapomnij o klasycznych wiertłach!

Do specjalistycznej młotowiertarki przed rozpoczęciem wiercenia w betonie należy dopasować specjalistyczne wiertła. Rekomendowane są przede wszystkim modele widiowe, jednak pamiętajmy, że sprawdzą się one głównie w przypadku otworów o stosunkowo małej średnicy. Przy pracach mających na celu otrzymanie większych otworów, konieczne będzie sięgnięcie po wiertła koronowe. Ten rodzaj wierteł wyróżnia się faktem posiadania ostrzy po zewnętrznej stronie. Oprócz tego wiertła koronowe dla maksymalnej skuteczności powinny posiadać segmenty diamentowe. Wiercenie nie uda się również bez odpowiednich kołków – wiercąc w betonie, należy użyć korków rozprężnych.

Jakie otwory możemy wykonać?

Korzystając z usług profesjonalnej ekipy, na przykład ze strony http://www.rcut.pl/oferta/wiercenie-w-betonie-i-zelbecie/, możemy mieć pewność, że otrzymamy otwory dokładnie takie, na jakich nam zależy. Co ważne, profesjonaliści wiercą z ogromną precyzją zarówno w pionie, jak i w poziomie, a także po skosie. Ich najwyższej klasy narzędzia pozwolą również wykonać w betonie otwór o dowolnej średnicy, co jest szczególnie ważne, jeżeli zależy nam na przeróbce instalacji sanitarnej, grzewczej bądź wentylacyjnej. Maszyny tez wykonają również przewierty nawet w miejscach trudno dostępnych oraz w stosunkowo krótkim czasie. Zastosowanie techniki diamentowej przekłada się również na znacząco zmniejszoną ilość pyłów oraz mniejsze drgania podczas samego wiercenia. Nowoczesne maszyny są ponadto znacznie cichsze od tradycyjnych wiertarek. Co ważne, możliwe jest także wykonywania przez fachowców otworów w betonie posiadających zbrojenie.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe