Okna, jak każdy element domu czy mieszkania, wymagają okresowych konserwacji. Dzięki nim można z nich długo i wygodnie korzystać. Większość prac – znając temat – można wykonać samodzielnie. Fachowcy będą potrzebni tylko do okien o skomplikowanej konstrukcji. Od czego zacząć?
Większość kupujących przy nabywaniu okien nie otrzymuje istotnych informacji o sposobie ich obsługi czy pielęgnacji. To przekłada się na ich użytkowanie. Dopóki działają one sprawnie ich właściciele praktycznie się nimi nie interesują. Problem zaczyna się wówczas, gdy zniszczeniu ulegają poszczególne elementy. W konsekwencji niezbędna jest skomplikowana i kosztowna naprawa. W jaki sposób temu zapobiec? Dbanie o uszczelki, ramy czy okucie okienne nie jest wcale trudne!
Dlaczego się psują?
Niezależnie od materiału, z jakiego okna zostały wykonane, są one wystawione na działanie rozmaitych czynników, w tym atmosferycznych – słońca, deszczu lub mechanicznych – zamykanie, otwieranie. Te powodują, że zużywają się zarówno ramy, uszczelki, jak i okucia okienne. Dlatego też elementy te należy regularnie odświeżać. Wskazane jest zwłaszcza smarowanie odpowiednimi preparatami ochronnymi. W przypadku okuć warto, przynajmniej raz w roku, sprawdzić ich stan techniczny.
Smarujemy uszczelki
Najbardziej narażonymi na parcenie są uszczelki w ramie skrzydła oraz ościeżnicy, zwłaszcza w dolnej części ramy. Gdy w uszczelce zachodzą zmiany pod wpływem promieni słońca, wiatru lub deszczu, zmienia się struktura jej materiału. Ten staje się on coraz twardszy, mniej elastyczny i ostatecznie pęka. Wówczas uszczelka przestaje chronić przez czynnikami atmosferycznymi. Aby uniknąć konieczności wymiany uszczelek, wystarczy przynajmniej raz w roku dokładnie wysmarować je gliceryną lub specjalnym środkiem przeznaczonym do ich pielęgnacji.
Dbamy o okucia
Podobnie, jak smarowanie uszczelek, tak i konserwacja okuć powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Okucia są narażone na korozję oraz nieustanne tarcie. W takim przypadku należy smarować je specjalnymi preparatami ochronnymi. Może to być wazelina techniczna lub oliwa do maszyn, niemniej środki te nie powinny zawierać kwasów ani żywicy, gdyż powodują one korozję. W przypadku uszkodzenia okucia niezwykle istotna jest jego wymiana przez fachowca.
Wyczyść ramy
Istotnym elementem do wyczyszczenia są ramy. Należy oczyścić je z kurzu będącym pożywką mikroorganizmów. Z uwagi na rozmaite profile, najlepiej zainwestować w specjalnie skomponowane środki pielęgnacyjne. W innym przypadku należy użyć delikatnych preparatów oraz ciepłej wody. Stosowanie chemicznych proszków czy też drapiących szczotek nie jest wskazane. Ich zastosowanie może spowodować, że ramy zostaną po prostu zniszczone.
Wyreguluj okucia
Dzień montażu okien to data, której nie powinno się zapomnieć. Wkrótce po niej należy dokładnie wyregulować okucia. Dotyczy to zwłaszcza masywnych i dużych skrzydeł, gdyż mają one tendencje do opadania. Wówczas nie tylko trudniej się otwierają, ale również klamka nie obraca się tak lekko, jak powinna. Z tego względu warto wprowadzić niewielkie korekty w ustawieniu okucia. Przy wykonywaniu regulacji należy też zwrócić uwagę, czy nie poluzowały się wkręty lub klamka.