Opublikowany 1 grudnia 2015 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jak wybrać dobre okna? Należy zwracać uwagę na te parametry!Okna to to niezwykle ważny zakup. Przez wiele lat mają wpływ na wygląd zewnętrzny domu czy mieszkania. Ale nie tylko. Okna przede wszystkim mają wpływ na ilość światła dostarczanego do poszczególnych pomieszczeń, komfort życia, a także bieżące koszty utrzymania. Dlatego zatem konieczne jest zwracanie uwagi na parametry wybranych okien – chodzi przecież, by z mnogości dostępnych na rynku rozwiązań wybrać to najlepsze. Jak to zrobić? Zobaczmy!

Wiele istotnych funkcji okien jest zupełnie niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka. Decydują o nich wypełnienie, rodzaj ram, a nawet sposób zamykania. Zanim więc kupimy nowe okna, warto zapoznać się ze znaczeniem najważniejszych parametrów – tak, by nowy nabytek w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Najważniejsze parametry, które określają jakość okien to: odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, właściwości akustyczne, przenikalność cieplna okna (współczynnik Uw), przepuszczalność powietrza, współczynnik przepuszczalności światła lt, współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g (solar factor). Dobre okno nie musi spełniać wszystkich parametrów na raz. Inne potrzeby ma bowiem osoba mieszkająca przy trasach mocno obciążonych przez ruch samochodowy, czy w pobliżu lotniska, a inne właściciel domku jednorodzinnego, gdzie np.: kiepska izolacja ścian sprawia, że pojawiają się duże straty ciepła. W pierwszym przypadku najistotniejszym czynnikiem przy wyborze okien będzie zapewne ochrona akustyczna, w drugim przenikalność cieplna – mówi Anna Michałek z portalu okna-koncept.pl.

Łatwe porównanie

Każdy z tych parametrów jest dokładnie opisany w Karcie właściwości użytkowych, którą powinny mieć wszystkie okna dopuszczone do sprzedaży. Jest to dokument ustandaryzowany na terenie Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Taka karta nie tylko ułatwia porównanie poszczególnych parametrów w różnych typach okien, ale też jest gwarancją, że podane informacje są rzetelne i odpowiadają stanowi faktycznemu. Każdy ze współczynników musi zostać sprawdzony przez niezależne instytuty badawcze, czy placówki uprawnione do dokonywania takiej weryfikacji.

Karta właściwości użytkowych to taki paszport okna, bo są tam również wszystkie istotne dane dotyczące konkretnego produktu tj.: wymiary, seria, data produkcji, adres producenta oraz znak CE, potwierdzający złożenie przez niego Deklaracji odpowiadającej Normie Europejskiej.

Właściwy dobór współczynników

Okna dwu- i trzyszyboweto dzisiaj standard, ale produkty różnych producentów mogą znacznie się od siebie różnić. Najlepsze okna w okresie grzewczym pozyskują więcej energii, niż tracą. Istotne jest więc nie tylko sprawdzanie współczynnika Uw, czyli przenikalności ciepła, ale również przepuszczalności energii słonecznej g. Dobrej jakości okno nie powinno wychładzać pomieszczenia zimą, ani pozwalać na nieprzyjemne nagrzewanie się w letnie upały. W wersji optymalnej można rozważyć montaż różnych okien od strony południowej i północnej i tak dobrać współczynniki, czy w pełni wykorzystać energię słoneczną.

Kolejna istotna rzecz, to barwa światła przepuszczana przez okno, która decyduje o tym, czy pomieszczenie będzie oświetlone w sposób naturalny i „zgodny z rzeczywistością”, czy też doświadczymy efektu niepożądanej poświaty. Bardzo ważna przy wyborze okien jest również kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli korzystamy z nowoczesnego wzornictwa, gdzie mamy do czynienia z dużymi przeszklonymi powierzchniami.

Przepuszczalność powietrza – co to takiego?

Nowoczesne okna i drzwi są bardzo szczelne, co korzystnie wpływa na oszczędność energii, ale nie jest wpływa dobrze na cyrkulację powietrza. W tak szczelnych pomieszczeniach tworzy się wilgoć, co sprzyja występowaniu pleśni. Przy wyborze okien trzeba więc zwrócić uwagę na to, czy posiadają wywietrzniki, albo możliwość rozszczelnienia.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są również rolety założone na okna od zewnątrz, zwłaszcza przy oknach o wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej. Zimą pozwala to na dogrzanie mieszkania wpadającymi przez okno promieniami słonecznymi. Takie rolety to dodatkowa ochrona przed włamaniami, utratą ciepła, bądź nagrzewaniem się pomieszczeń, a także osłona przed wiatrem. Całe mieszkanie daje się zaciemnić w ciągu kilku minut, bo nowoczesne rolety zewnętrzne są sterowane elektronicznie.

Rodzaj i klasa parametrów okna ma wpływ na jego cenę. I choć każdy z opisanych współczynników wydaje się być istotny, to większość użytkowników koncentruje się na parametrach Uw, g oraz Lt , a także izolacyjności akustycznej. Nie warto przepłacać i wybierać okien o najwyższych parametrach w każdym obszarze, bo nie ma jednego, uniwersalnego, dobrego okna. Zadowolenie z zakupionych okien bierze się z ich funkcjonalności ,a ta musi po prostu odpowiadać konkretnym potrzebom.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz