Szykujesz się do wymiany lodówki? Na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli, że aż trudno się połapać, jak wybrać właściwy. Nie martw się jednak, bo dzięki naszemu poradnikowi bez trudu dobierzesz urządzenie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb.
Modele lodówek – na co zwrócić uwagę?
Lodówki można podzielić na rodzaje z uwagi na kilka czynników. Zacznijmy od sposobu montażu, bądź też położenia urządzenia. Mamy do czynienia z lodówkami wolnostojącymi i dedykowanymi do zabudowy. Decyzję, którą wybrać, ułatwi Ci odpowiedzenie sobie na pytanie, czy jesteś gotowy na remont kuchni i wymianę mebli. Zaletą lodówek do zabudowy jest to, że pozwalają zachować na wizualną spójność w pomieszczeniu, ponieważ na pierwszy rzut oka ich nie widać.
Z kolei lodówki wolnostojące są bardziej funkcjonalne. Większe od tych do zabudowy, bo nie ograniczają ich wymiary szafki, a co za tym idzie pojemniejsze. W sklepach znajdziesz ich więcej. Występują w różnych stylistykach i kolorach. Są bardziej mobilne, więc jeśli za parę miesięcy czy lat znudzisz się obecnym wystrojem kuchni, bez trudu je przestawisz. Lodówki do zabudowy zawsze będą zależne od mebli, w których zostają zamontowane.
Alternatywne rozróżnienie możemy przeprowadzić w oparciu o funkcjonalność. Mamy do czynienia z lodówkami bądź lodówko-zamrażarkami. Te drugie pozwalają na trzymanie mrożonych produktów w komorze położonej na górze lub na dole. Mniejsze lodówko-zamrażarki wymagają otworzenia drzwi do lodówki, by dostać się do położonej w jej wnętrzu zamrażarki. Duże mają dwie pary drzwi. Z kolei nowoczesne modele Side by Side mają komory umieszczone obok siebie.
Technologia chłodzenia w lodówce
Drugi ważny aspekt wyboru lodówki dotyczy sposobu działania. W starszych modelach produkty ochładzane są w tak, że po jakimś czasie na tylnej ścianie powstaje lód. Wymagają rozmrażania i oczyszczania, inaczej spada ich funkcjonalność.
Nowoczesne lodówki z systemem no-frost owiewają produkty zimnym powietrzem, przez co nigdy nie powstaje w nich szron. Wiąże się to jednak z większym zagrożeniem przesuszenia produktów spożywczych – warto zamykać je w plastikowych pojemniczkach.
Od technologii zależy, jak często i w jaki sposób będziemy musieli przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Na szczęście są one szybkie i proste. Sprawdź skuteczne sposoby w poradniku: Czym myć lodówkę?.
Klasa energetyczna – kwestia oszczędzania
Trzecią ważną kwestią jest klasa energetyczna lodówki. Ponieważ to urządzenie, które działa bez ustanku, warto ponieść jednorazowy wyższy koszt (zakupu), ale za to potem płacić niższe rachunki – pieniądze się zwrócą!
Najlepsza jest klasa A – B, C i kolejne wskazują na wysokie zużycie energii. Skądinąd rzadko spotyka się lodówki tak niskich klas. Przy literze znajdują się także oznaczenia w postaci plusów. Im więcej ich, tym lepiej.
Energooszczędna lodówka ma klasę A+++. Lepszej od niej nie znajdziesz. Każdy plus to zużycie prądu niższe o aż 10%. Jeśli do tego wybrany przez Ciebie model cechuje się niskim poziomem hałasu, powinieneś się na niego zdecydować.
Sięgaj po znajome marki
Na koniec mała podpowiedź. W Twoim domu na pewno znajdują się sprzęty różnych marek. Zwróć uwagę szczególnie na te położone w kuchni. Czy jesteś zadowolony z ich działania? Czy są wydajne? Czy sprawiają problemy lub musiałeś oddawać je do naprawy? Być może okaże się, że jednej z marek ufasz bardziej niż innym, bo nigdy Cię nie zwiodła. Sprawdź, czy ma w ofercie także lodówki.