0
Opublikowany 19 czerwca 2019 autor ztaraszewska w Wiedza budowlana
 
 

Jak zaaranżować schody ażurowe?Schody bez podstopnic to nie tylko wnętrzarski trend, ale całkiem funkcjonalne rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych domach.

Jak dobrać model schodów ażurowych?

1. Lekkie schody bazujące wyłącznie na stopnicach, są świetnym rozwiązaniem szczególnie w małych przestrzeniach. Dzięki efektownym prześwitom pomiędzy stopniami ubierają wizualnie pomieszczenie, stając się w ten sposób nie tylko praktycznym elementem wyposażenia.

2. Coraz chętniej podczas urządzania wnętrz stawia się na niesztampowe rozwiązania, odrzucając utarte, znudzone już schematy. Takim przykładem są schody, które wręcz wtapiają się w przestrzeń. Ich jedyną widoczną częścią są „wyrastające” ze ściany stopnie.

3. Ciekawym przykładem są ażurowe schody kręcone wsparte na jednym słupie. Choć ich stopnie mają trójkątny kształt, będąc dość wąskimi po stronie wewnętrznej, to odpowiednio dobrana balustrada, np. w formie metalowej wstęgi oplatającej konstrukcję sprawi, że korzystanie z nich będzie komfortowe.

4. Aranżując schody ażurowe można pójść o krok dalej, decydując się na awangardowe modele oparte na jednej, umieszczonej w środku biegu belce. Takie modele dedykowane są szczególnie do nowoczesnych wnętrz typu open space z dużą ilością przestrzeni. J

5. Problemem schodów umieszczanych w wydzielonej klatce schodowej jest uzyskanie lekkiej i przyjemnej dla oka aranżacji. W tego typu miejscu schody ażurowe sprawdzą się doskonale. Dzięki braku podstopnic konstrukcja zyska nowoczesny format i nie będzie przytłaczać masywnością. Prześwitująca między stopniami ściana może natomiast stanowić ciekawe tło dla schodów lub przyciągać uwagę oryginalną kolorystyką czy fakturą.

Na zdjęciu: Rintal Polska – Schody Knock06 z poręczą Filo Metal 4rurki. Konstrukcja centralna, stopnie drewniane. Cena: od 9,1 tys. zł (w ramach promocji majowej


ztaraszewska