Pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba, która pomaga swoim klientom w dokonaniu transakcji. Jego status reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1899). Do wykonywania tego zawodu konieczne jest spełnienie kilku warunków, które omawiamy w tym artykule. Dowiesz się z niego również, jaka jest odpowiedzialność po stronie pośrednika nieruchomości.
Kto może zostać pośrednikiem nieruchomości?
Osoba, która chce wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, powinna spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to wymóg niekaralności, drugi – posiadanie licencji wydawanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Warto zaznaczyć, że zdobycie licencji nie jest już obowiązkowe. Mimo to pośrednicy legitymujący się takim dokumentem nie bez powodu cieszą dużo większym zaufaniem ze strony klientów. Daje to wyraźny sygnał, że dany specjalista traktuje swoją działalność profesjonalnie i z najwyższą starannością.
Trzeci warunek to posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia: zarówno od odpowiedzialności cywilnej, jak i ubezpieczenia działalności zawodowej związanej z wykonywanym zawodem pośrednika w obrocie nieruchomościami. Polisa pozwala w ogromnej mierze zneutralizować ryzyko wynikające z działalności zawodowej.
Rodzaje odpowiedzialności pośrednika: kontraktowa i deliktowa
Pośrednik ponosi przede wszystkim odpowiedzialność cywilną:
- kontraktową – wynikającą z nienależytego wykonania umowy, np. niewywiązywania się ze swoich obowiązków;
- deliktową – związaną z popełnieniem czynu zabronionego prawem, np. naruszenia dóbr osobistych, kradzieży, przywłaszczenia rzeczy.
Odpowiedzialność cywilną ponoszą przedstawiciele wolnych zawodów, m.in. prawnicy i lekarze. Jest to odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania, które z perspektywy prawa mogą być oceniane negatywnie. W przypadku pośrednika nieruchomości będzie to niewykonywanie obowiązków z właściwą starannością, zgodnie z przepisami prawa, czy standardami zawodowymi. Jeśli zaistnieje szkoda po stronie klienta wynikająca z zaniechania pośrednika, ma on prawo do odszkodowania (w przypadku szkody majątkowej) lub zadośćuczynienia (w przypadku szkody niemajątkowej).
Nieuczciwy pośrednik nieruchomości – gdzie szukać pomocy?
Jakie kroki możemy podjąć? Przede wszystkim wezwać pośrednika do naprawy szkody, a także zgłosić go do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Są to tzw. czynności polubowne, czyli próby poradzenia sobie z problemem bez udziału sądu. Jeżeli jednak sprawa jest poważna, a nasze działania nie przyniosą skutku, konieczne będzie wejście na drogę sądową.
Kiedy więc padniemy ofiarą nieuczciwego lub niedbałego pośrednika w obrocie nieruchomościami, możemy w pierwszej kolejności wezwać go do naprawienia wyrządzonej szkody i wymagać wspomnianego wcześniej odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości, czy mamy prawo do rekompensaty, odpowiedzi na pytania udzieli doświadczony radca prawny prawo budowlane to jedna z dziedzin, w której specjalizują się niektóre kancelarie prawne, np. RPMS Staniszewski & Wspólnicy.
Takie kancelarie oferują obsługę w zakresie prawa budowlanego zarówno inwestorów prywatnych i publicznych, przedsiębiorstw projektowych i projektantów, przedsiębiorców związanych z procesem budowlanym, jak i osób fizycznych. Prawnicy pomogą w zachowaniu przysługujących nam praw w relacjach z organami administracji publicznej, a także z innymi podmiotami – np. z pośrednikiem w obrocie nieruchomości.