Zwierzę – przyjaciel domu coraz częściej traktowany jest jak członek rodziny. Opiekun dba, żeby zwierzak miał wszystko czego potrzebuje – swój kącik, miłość domowników, właściwie dobrane jedzenie. Każdy zwierzak ma inne upodobania i na jego przyjęcie trzeba dobrze przygotować się.
Jak wybrać zwierzątko?
Weterynarze i organizacje zajmujące się prawami zwierząt odradzają kupowanie zwierzęcia jako prezent pod choinkę lub z okazji urodzin dla dziecka. Małe dziecko często nudzi się prezentem i traci zainteresowanie prezentem. Niestety, wiele osób w takiej sytuacji oddaje zwierzę do schroniska lub co gorsze porzuca je w innym, nieprzyjaznym miejscu. Decyzja o przygarnięciu zwierzęcia powinna być przemyślana. Warto sprawdzić, przed zaadoptowaniem pupila,czy nikt z domowników nie ma uczulenia. Alergię można wyleczyć i nie trzeba pozbywać się czworonożnego lub opierzonego przyjaciela. Zwierzątko należy dobrać w zależności od swojego stylu życia i wieku dzieci.
Kącik dla gryzoni
Kawie domowe (dawniej zwane świnkami morskimi), chomiki, szynszyle, szczurki, myszoskoczki, koszatniczki to najchętniej wybierane gryzonie. Każde z nich ma swoje potrzeby. Mają cechy wspólne – ich kącik nie może stać w przeciągu, ponieważ grozi to infekcjami, które są niebezpieczne dla ich życia i są roślinożerne. Preferują raczej miejsca zaciszne. Nie najlepszym miejscem jest przedpokój,czy pokój dzienny, gdzie oprócz domowników przechodzą goście. Jeżeli zdecydujemy się wypuścić gryzonia, aby zwierzątko mogło sobie pobiegać po pokoju, to trzeba pochować kable. Gryzonie lubią je podgryzać, co jest niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla kabli. Klatka powinna być na tyle duża, aby zwierzę mogło swobodnie biegać. W przypadku świnek morskich znakomicie sprawdzają się drewniane domki, w których zwierzątka mogą się schronić przed hałasem, odreagować stres i spokojnie zasnąć. Szynszyle nie przepadają za innymi zwierzętami i za ludźmi. Szynszyle to zwierzątka, które lubią skakać, więc ich klatka powinna być wyższa. Klatki dla szynszyla nie należy ustawiać w sypialni i w miejscach, gdzie często przechodzą ludzie. Z kolei szczurki to zwierzęta bardzo towarzyskie, więc klatkę można postawić w miejscu, w którym przebywają ludzie. Króliki lubią przestrzeń. Należy często wypuszczać je, aby pobiegały po domu, a ich klatka powinna być jak najdłuższa. Króliki powinny mieć w klatce jakieś zabawki, bo inaczej popadają w nudę i gryzą pręty klatki, co może być przyczyną problemów z zębami. Króliki można nauczyć załatwiania części swoich potrzeb w kuwecie.
Koty i psy
Koty są zwierzętami niezależnymi i zazwyczaj same znajdują sobie legowisko. Lubią, kiedy posłanie jest w zacisznym, miękkim miejscu i do tego wysoko. Walizka położona na szafie zainteresuje nie jednego kota bardziej niż legowisko. Oparcie kanapy, kaloryfer, fotel to też miejsca,którymi kot nie pogardzi. Poduszeczka położona do szafy również ucieszy kota- jest to miejsce zaciszne, a jednocześnie świetny punkt obserwacyjny. Koty ostrzą pazurki, niestety bardzo często na meblach. Aby uniknąć zniszczeń trzeba postawić drapaki. Kuweta również powinna stać w miejscu odosobnienia, najlepiej w łazience. Posłanie psa powinno znajdować się w miejscu, gdzie najwięcej przebywają ludzie. Legowisko dla psa powinno być dopasowane do jego wielkości. Dla mniejszych ras psów i kundelków są dostępne ubranka na zimę. Legowisko można wyścielić specjalnym kocykiem dla psa. Kącik dla pieska nie powinien znajdować się w pobliżu drzwi i w przejściach. Psy nie lubią zimnej podłogi – zimno może spowodować różne schorzenia. Wiele psów uwielbia spać na fotelach i na łóżkach, obok opiekunów. Przyzwyczajanie psa do spania poza łóżkiem właściciela trzeba zacząć od szczeniaka. Dorosłe zwierzę trudno odzwyczaić od tego rytuału. W sklepach nie brakuje zabawek dla psów i kotów, które w czasie nieobecności opiekuna znakomicie wypełnią zwierzęciu czas. Nic nie zastąpi psu zabaw z opiekunem, pieszczot, spacerów i wspólnie spędzonego czasu.