Ogród to oaza zieleni obok domu lub kawałek działki będący częścią większej wspólnoty, jaką w polskich miastach są ogródki działkowe. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że krajobraz w ogrodzie to: trawnik, kwiaty, drzewa, czasami warzywa i oczko wodne. Wygląd ogrodu można uzupełnić o naturalną część, jaką są kamienie. Udekorowanie ogrodu kamieniami to sposób na oryginalną aranżację i przybliżenie się do natury.
Zastosowanie kamieni w ogrodzie
Najpospolitszym zastosowaniem kamieni w ogrodzie są ścieżki. Wyglądają estetycznie, nie tworzy się na nich błoto. Do tworzenia ścieżek idealnym kamieniem będzie piaskowiec o nieregularnej formie. Pomysłów na ułożenie ścieżki jest kilka. Mogą to być wysypane kamienie o średniej wielkości, ładnie uporządkowane. Kolejnym pomysłem jest naprzemienne położenie średnich kamieni i płyt z kamienia. Z takiego rozwiązania z całą pewnością zadowolone będą dzieci, które mogą bawić w przeskakiwanie na z jednej kamienistej płyty na drugą. Trzecim sposobem na ścieżkę w ogrodzie jest inspiracja azjatycka – wysypujemy kolorowy żwir zostawiając w równej odległości miejsce na roślinkę. Na ułożenie ścieżki powinno wybierać się kamienie w jasnym kolorze, które znakomicie komponują się z zielenią trawy. Ciekawym pomysłem jest ścieżka z białych kamieni, dzięki której uzyskać można śródziemnomorską stylizację w ogrodzie. Kamienie w ogrodzie mogą wyznaczać granicę rabat. Dzięki nim przestrzeń ogrodu jest uporządkowana.
Skalniaki
Skały są częścią środowiska. Jeżeli właściciel ogrodu chce, aby ogród naśladował naturę, to skalniaki na pewno go zainteresują. Skalniaki poleca się na nierówne tereny, ponieważ maskują niekorzystne ukształtowanie terenu i lepiej prezentują się na nierównej powierzchni. Na skalniaki stosuje się zarówno duże głazy, jak i mniejsze kamyczki. Doskonale wyglądają w każdym ogrodzie i zachwycają gości. Duże skalniaki mogą być centralną częścią ogrodu.
Do tworzenia skalniaków znakomicie nadają się: piaskowce, wapienie i granity. Ich budowę rozpoczyna się wyznaczenia zarysu skalniaki oraz ściągnięcia warstwy ziemi urodzajnej. Wzniesienie można uformować z: gruzu, tłucznia kamiennego, żwiru lub jałowej ziemi, która pozostała z wykopów. Ciekawym pomysłem jest nadanie zboczu nadać łagodnego spadku, dzięki czemu skalniak wygląda bardziej naturalnie. U podstaw najlepiej jest ułożyć największe kamienie, lekko nachylone w kierunku skarpy. Następnie należy jest bardzo dokładnie obsypać warstwą urodzajnej ziemi i obficie podlać wodą. W tym miejscu będą rosły nasze wymarzone rośliny. Następnym krokiem w tworzeniu przepięknej ozdoby ogrodu, jaką jest skalniak, jest rozmieszczenie mniejszych kamieni i , uzupełnienie podłoża kolejną warstwą żyznej ziemi. Po takim zabiegu skalniak należy ponownie podlać i pozostawić na kilka tygodni, aby całość osiadła. Wtedy można dopiero rozpocząć sadzenie roślin.
Jak widać przygotowanie skalniaka wymaga sporo pracy, ale za to efekt jest zachwycający i wart wysiłku włożonego w stworzenie takiego miejsca w ogrodzie. Skalniaków może być kilka. Ogród skalny powinien naśladować przyrodę. Kompozycje z kamieni podkreślają piękno roślin. Dla uzyskania bardziej naturalnych efektów zaleca się używanie miejscowych kamieni i podkreślenie ich drobnymi kamykami i żwirem
Inne zastosowanie kamieni w ogrodzie.
Kamienie w ogrodzie to nie tylko ścieżki i skalniaki. Mogą służyć jako otoczka oczka wodnego, można z nich zbudować murki i ławy. Kamienie mogą być wykorzystane jako budulec grilla. Coraz popularniejsze są rzeźby z kamienia i fontanny ogrodowe. Wśród rzeźb dominują postacie mitologiczne z różnych kultur oraz wizerunki zwierząt.
Filozofia ZEN w ogrodzie
Moda na kulturę azjatycką nie przemija. Wielu ogrodników uważa, że najlepszym pomysłem, jeżeli chodzi o wykorzystanie kamieni jest zastosowanie filozofii ZEN, to znaczy tworzenie kompozycji z trzech elementów o różnych kształtach i wielkości. Ma to zapewnić spokój i odpoczynek w ogrodzie.