1
Opublikowany 23 marca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Powracająca moda na mieszkanie w kamienicyKamienice mają swój urok, są elementem historii miasta. Nieprawdą jest opinia, że w kamienicach mieszkają o niższych dochodach lub ludzie eksmitowani z bloków. Moda na mieszkanie w kamienicy powraca. Miasta odnawiają elewację kamienic i przeprowadzają remont klatek, co sprawia, że budynki odzyskują swoją świetność.

Zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy ma kilka walorów: jest duża kuchnia, ustawny przedpokój, większe pokoje. W odnowionych kamienicach są także łazienki lub pomieszczenia, które można zaadoptować na łazienkę. Przeciętnie z jednego pokoju w kamienicy można zrobić dwa pokoje wstawiając jedynie ściankę działową. Tanim sposobem mieszkanie jednopokojowe możemy przekształcić w dwupokojowe. Metraż mieszkania w kamienicy jest zazwyczaj większy niż w bloku.

Dwupokojowe mieszkanie w kamienicy o powierzchni 60 metrów kwadratowych jest niemalże standardem, podczas gdy w przypadku mieszkania w bloku raczej nie znajdzie mieszkania dwupokojowego o tej powierzchni. Standard blokowy dla mieszkania dwupokojowego to 38-50 metrów.

Mieszkanie w kamienicy jest wyższe niż w bloku, co daje ogromne możliwości aranżacyjne, choć jednocześnie zwiększa koszty ogrzewania zimą. Kolejną zaletą takiego mieszkania jest niższy czynsz – różnica sięga nawet 40% w stosunku do mieszkań w blokach. Średni czynsz w mieszkaniu w kamienicach poza centrum miasta na Śląsku to 350 – 500 zł. Tańsze jest również odstępne. Ze względu na niższą cenę mieszkania i większą powierzchnię mieszkalną, lokale mieszkaniowe w kamienicach są często poszukiwane do wynajęcia przez studentów i rodziny z dziećmi.

Kwestia ogrzewania

Utarło się przekonanie, że mieszkanie w kamienicy ogrzewane jest najczęściej piecem węglowym lub na gaz i trzeba ogrzewać każde pomieszczenie osobno. Miasta coraz częściej inwestują w miejskie centralne ogrzewanie w kamienicy. Właściciele mieszkań w kamienicach inwestuje w centralne ogrzewanie swojego mieszkania. Wielu z nich wybiera ekologiczne sposoby ogrzewania. W wielu mieszkaniach są duże , przestronne okna, dzięki temu mieszkanie jest dobrze nasłonecznione. Mury są znacznie grubsze niż w blokach, przez co lokale mieszkalne dłużej utrzymują ciepło.

Wady mieszkania w kamienicach

Czasami wadą mieszkania w kamienicy jest stan budynku, zwłaszcza w dzielnicach poza centrum miasta. Wiele do życzenia pozostawia stan elewacji, np.: odpadający tynk i nieremontowana latami klatka schodowa oraz wąskie schody, które są dużym utrudnieniem dla rodzin z małymi dziećmi. Kamienice miewają ponad 100 lat, więc nie ma w nich windy, co jest utrudnieniem w przypadku posiadania małego dziecka lub zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Remonty kamienic

Niekorzystny obraz zmienia się, ponieważ lokalne władze zaczynają dbać o mieszkania w kamienicach i odnawiają kamienice, nawet w dzielnicach oddalonych od centrum. Samorządy dostrzegają unikatowość architektury i przywiązanie mieszkańców do historii swojego miasta. Kamienice to jakby łącznik przeszłości z teraźniejszością. Odnowione stają się cenną inwestycją i atrakcyjną lokalizacją dla sklepów i punktów usługowych.

Lokalizacja kamienic

Kamienice kojarzą się głównie z zabytkowym centrum miasta – z rynkiem. W wielu kamienice są rozrzucone po wszystkich dzielnicach. Jeżeli ktoś chce wynająć lub kupić mieszkanie w centrum miasta z powodu bliskości pracy, to bardzo dobrym wyborem jest mieszkanie w kamienicy.

Wiele osób obawia się, że mieszkanie w kamienicy poza centrum miasta wiąże się z kłopotliwymi sąsiadami i nieciekawą pod względem bezpieczeństwa okolicą. Niestety, są jeszcze takie miejsca, choć na szczęście jest ich coraz mniej. Mieszkanie w kamienicy poza centrum miasta też jest bezpieczne i charakteryzuje się dobrą infrastrukturą – w pobliżu są budynki użyteczności publicznej oraz miejsca do wypoczynku. Kamienice i bloki sąsiadują ze sobą, często na jednej ulicy.

Mieszkanie w kamienicy to dobry pomysł dla osób, które chcą mieć duże mieszkanie za niewielkie opłaty i nie przeszkadza im brak windy.

Na koniec ciekawostka :-)

Zobaczcie wirtualny spacer po odremontowanym mieszkaniu w 100 letniej kamienicy. Mieszkanie przygotowane pod wynajem pokojów. Typowy minimalistyczny flip w stylu ikeowskim a jednak ma coś w sobie.

Prawda że nie przypomina stereotypu mieszkania w kamienicy ? wręcz przeciwnie

 


Izabela Krzyczkowska