Etykiety stanowią bardzo ważny element w procesie rozpoznawania marki. Dlatego oprócz odpowiedniego projektu należy zadbać o solidny klej mocujący.
Podział etykiet
Etykiety możemy podzielić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to materiał, z którego są zrobione. Wyróżniamy tutaj etykiety papierowe i z tworzyw sztucznych. Drugą formą podziału jest sposób naklejania. Wyróżniamy etykiety z zewnętrznym podawaniem kleju, obkurczane na opakowaniu oraz samoprzylepne. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, jednak sprawdzają się one w różnych przypadkach. Etykiety papierowe najczęściej nakleja się za pomocą urządzeń z podajnikiem kleju, posiadające system nakładania go przed przyklejeniem. Jest to bardzo tania metoda, która jest chętnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Trudności mogą wynikać z próby rozprowadzenia kleju oraz utrzymania czystości maszyny i otoczenia. Drugą metodą jest obkurczenie rękawa z folii termokurczliwej na opakowaniu. To rozwiązanie umożliwia nam wykorzystanie całej powierzchni produktu w celach marketingowych. W takich sytuacjach drobne zniekształcenia, będące konsekwencją tej metody, nie mają żadnego znaczenia. Największą trwałość oraz estetykę gwarantują jednak etykiety samoprzylepne. Dlatego jako pierwsze stosowały je koncerny farmaceutyczne, a także kosmetyczne. Rozwiązanie to daje szerokie możliwości zastosowania, które w przypadku dwóch wcześniej wspomnianych metod nie byłyby możliwe do wykonania.
Kleje do etykiet – co oferuje rynek?
Odpowiednie umieszczenie etykiety to nie tylko kwestia wysokiej jakości urządzenia, ale także odpowiedniego kleju do etykiet. Wybór uzależniony jest od materiału, do którego ma być użyty. Standardowy klej wykorzystywany w tym celu to bardzo mocny klej akrylowy. Środek ten bardzo dobrze wiąże na wszystkich standardowych powierzchniach. Może być także używany w bezpośrednim i pośrednim kontakcie z artykułami spożywczymi. Kleje tego typu mają zalecaną temperaturę klejenie powyżej dwóch stopni Celsjusza. Są one uniwersalne i nadają się do każdej powierzchni. Ich zaletą jest niska cena i ogólnodostępność. Kolejnym rodzajem są tzw. kleje mocne. Są to kleje kauczukowe, które są odporne na działanie wody i wykazują silne wiązanie na każdej, nawet wilgotnej powierzchni. Kleje do etykiet możesz sprawdzić pod tym linkiem. Oprócz wspomnianych rodzajów, wyróżniamy także kleje termotopliwe, które nie mają zapachu i są bardzo ekonomiczne w użyciu. Hotmelty bardzo dobrze wytrzymują skrajne warunki, dzięki czemu można je stosować praktycznie w każdej sytuacji.