0
Opublikowany 20 września 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Balustrady na schody – charakterystyka

balustrada na schody
balustrada na schody

Głównym zadaniem balustrad przy schodach jest zapewnienie użytkownikom komfortowego i bezpiecznego korzystania ze schodów. Decydując się na montaż tego osprzętu trzeba pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów balustrad przystosowanych do konkretnego typu schodów.

Balustrada pełna i kurtynowa

Balustrada pełna wygląda jak ścianka. Jest to świetne rozwiązanie do domu, w którym mieszkają dzieci. Nie można po niej wejść, dlatego nie ma obaw, że ktoś spadnie z dużej wysokości. Balustrada pełna, w zależności od materiału, z którego zrobiono schody może być wykonana ze szkła, gipsu, cegły, albo betonu. Balustrada kurtynowa w przeciwieństwie do tej pełnej nie przysłania całego biegu schodów. Sięga ona nieco ponad poziom biegu schodów i poniżej poręczy. Najczęściej przytwierdza się ją z boku stopni, albo do poręczy.

Balustrada ażurowa

Balustrada na schody ażurowe składa się z słupków i poręczy, które tworzą stabilną i bezpieczną konstrukcję. Wypełnieniem balustrady są profile o różnym kształcie. Mogą być one wykonane z metalu, drewna, plastiku, albo szkła. Wypełnienie balustrady ażurowej występuje w wersji poziomej – listewki, linki, kształtowniki, albo pionowej – tralki. Ważną kwestią przy montowaniu balustrad do schodów ażurowych jest ustalenie odpowiednich odstępów między wypełnieniem. W domu, gdzie mieszkają dzieci, odległość między pojedynczymi tralkami nie powinna być większa niż 12 cm. Wiele estetycznych i nowoczesnych modeli balustrad można znaleźć na: gigastal.pl. Firma tworzy schody z najwyższej jakości materiałów, które są nie tylko wytrzymałe, ale i modne.

Najpopularniejsze rodzaje materiałów to konstrukcji schodów i balustrad

Najczęściej schody produkowane są z drewna, albo stali. Świetnie wyglądają schody i balustrady wykonane z tego samego materiału, można jednak mieszać drewno ze stalą i uzyskiwać dzięki temu ciekawe efekty. Doskonały rezultat dają balustrady z wygiętego drewna. Oryginalnym połączeniem są drewniane stopnie i stalowe wypełnienie balustrady. Konstruując schody, trzeba pamiętać o obowiązujących zasadach BHP. Każdy rodzaj schodów wyższych niż 50 cm, musi posiadać poręcz od strony otwartej. Modele schodów do 1 metra, które mają stopnie szersze z każdej strony o 50 cm, mogą być jej pozbawione. Poza tym, balustrada musi mieć minimum 90 cm wysokości. W przypadku schodów z wolną przestrzenią między biegami wysokość balustrady to minimum 110 cm. Jeśli schody są ograniczone z obydwu stron ścianami wystarczy zamontować samą poręcz, bez wypełnienia. Wiele interesujących porad odnośnie montażu czy wyboru schodów można znaleźć na forach i portalach branżowych. W razie niejasności warto poprosić o radę specjalistę, który pomoże dobrać właściwy rodzaj schodów i balustrady.

Schody dodają uroku i oryginalności wnętrzom. Właściwie dobrane modele sprawiają, że stanowią one nie tylko element użytkowy, ale również dekoracyjny.

Zapraszamy na film – balustradowe inspiracje


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe