0
Opublikowany 6 sierpnia 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Kolorowe drzwi Oglądając seriale i komedie brytyjskie często można dostrzec kolorowe drzwi domu. Trend kolorowych drzwi powoli dociera do Polski. Pomysł jest ciekawy, ponieważ pokazać indywidualizm właściciela domu i ożywia okolicę. Jesteśmy przyzwyczajeni, że drzwi wejściowe mają kolory -od jasnego drewna do czarnego. Najczęściej spotyka się ciemnobrązowy kolor drzwi. Inne kolory drzwi budzą w Polsce zdziwienie.

Drzwi w ulubionym kolorze

Każdy z nas ma inny gust, swoje poczucie piękna. Producenci drzwi oferują jedynie standardową paletę barw – owszem bardzo ładną, elegancką, pasującą do większości elewacji, ale bez odrobiny fantazji. Drzwi są elementem domu, który zaprasza do środka. Zindywidualizowany charakter nie powinien dziwić. W każdej chwili można przemalować drzwi używając trwałych farb do drewna na swój ulubiony kolor, np.: niebieski, żółty, pomarańczowy, zielony, czy czerwony. Kolor drzwi powinien ładnie komponować się z fasadą budynku. Poza tym pomalowane drzwi dobrze prezentują się wizualnie. Dom, którego drzwi mają inny kolor niż pozostałe budynki w okolicy wyróżnia się. Ma to kluczowe znaczenie dla promocji firmy.

Tanie odnowienie drzwi

Pomalowanie drzwi na ulubiony kolor to sposób na szybkie i niedrogie odnowienie drzwi. Wymiana skrzydła drzwiowego na nowy to znaczny koszt. Pomalowanie drzwi świadczy o kreatywności właściciela i o sentymentalnym nastawieniu do tego przedmiotu. Malowanie przykrywa wypłowiały kolor. Sprawdza się nawet w przypadku niewielkich zarysowań, pęknięć, czy ubytku lakieru.

Dobieranie lakieru do rodzaju drzwi

Najczęściej malowane są drzwi drewniane. Nie ma technicznych przeszkód, aby pomalować drzwi z PCV, czy stalowe. Należy dobrać farbę odpowiednią do rodzaju drzwi. Wtedy mamy pewność, że drzwi na dłużej zachowają ładny wygląd. Do drzwi drewnianych stosuje się: lakiery bezbarwne, lakierobejce, farby alkaidowe, a także farby akrylowe. Przed pomalowaniem drzwi z PCV należy zastosować specjalny podkład. Do malowania drzwi mogą być użyte farby matowe, jak i z połyskiem. Farby z połyskiem są bardziej odporne na wilgoć i zmywanie, tak więc idealnie nadają się na drzwi zewnętrzne, które jak wiadomo narażone są na działanie czynników atmosferycznych.

Z kolei farby matowe znakomicie pokrywają wszelkie ubytki i znaki upływu czasu. Od kilku sezonów są bardzo modne. Jeżeli malujemy drzwi wewnątrz domu, to dobrze jest dobrać kolor pasujący do ogólnego wystroju w pomieszczeniu. Malowanie drzwi wewnętrznych ożywia wnętrze. Kolor drzwi pokojowych może być ciekawym barwnym akcentem i zmienić oblicze wnętrza. Kolorowe drzwi pasują do wnętrz w stylu retro, rustykalnym i etnicznym.

Grzejniki w tym samym kolorze, co drzwi

Remontując dom i decydując się na pomalowanie drzwi wewnętrznych, warto przy okazji odświeżyć grzejniki (kaloryfery). Najlepiej, aby drzwi i grzejniki były w tym samym kolorze. Utworzą wtedy ładny komplet. Na rynku dostępne są uniwersalne farby do drewna, PCV i metalu, które polecane są w przypadku malowaniu obu rzeczy jednocześnie.

Malowanie drzwi

Malowanie drzwi można przeprowadzić na zdjętym lub zawieszonym skrzydle drzwiowym. Najważniejsze, aby przed malowaniem zdemontować klamkę i zabezpieczyć ścianę i podłogę folią malarską. Z drzwi należy usunąć stare powłoki malarskie lub lakiernicze oraz umyć i odtłuścić skrzydło. Malować można tylko czyste i wysuszone drzwi. W pierwszej kolejności pokrywamy farbą trudno dostępne miejsca, np. styk skrzydła z ościeżnicą. Następnie pomalujmy większą powierzchnię. Bywa, że jest konieczne nałożenie 2 warstw farb. Drugą warstwę farby można nałożyć po wyschnięciu pierwszej. Na koniec zdejmujemy folię malarską i sprzątamy pomieszczenie.

Malowanie skrzydła drzwiowego sprawia, że drzwi stają się interesującym przedmiotem, który przyciąga wzrok gości. Trudno nie zauważyć drzwi w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub niebieskim. Wybrany kolor drzwi nie powinien zaciemniać pomieszczenia ani wprowadzać chaosu w aranżacji wnętrza pokoju. Chętnie wybierane są pastelowe kolory.


Izabela Krzyczkowska