By przechowywanie odpadów było bezpieczne i wygodne, kontener musi być przystosowany do charakteru jego zawartości. To właśnie stąd bierze się duża różnorodność kontenerów KP na odpady.
Zużyte opakowania (niejednokrotnie sporej wielkości), gruz, nieczystości z oczyszczalni ścieków, chemikalia, przekopana ziemia, części roślin lub resztki żywności – to tylko niektóre rodzaje odpadów, które różne podmioty składują i transportują w kontenerach KP. Tak duża ich różnorodność sprawia, że konieczne jest dostosowanie konstrukcji kontenerów do specyfik ich zawartości. Jakie ich rodzaje znajdziemy w ofercie producentów?
Kontenery typu mulda i koleba
Pierwsze kontenery KP, czyli kontenery mulda są przystosowane do przewożenia na autach, drugie zaś – kontenery koleba – są samobieżne. Oba typy kontenerów przeznaczone są składowania odpadów, takich jak gruz, złom, odpady komunalne lub poprzemysłowe. Ich konstrukcja umożliwia szybkie opróżnienie kontenera, dzięki czemu idealnie nadają się do tymczasowego składowania odpadów i częstego wyładunku ich zawartości na przykład do większego kontenera.
Kontenery otwarte
Kontenery otwarte – jeden z wariantów kontenerów KP – dostępne są w wielu wersjach. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością ( może ona wynosić od 6 do 36 metrów sześciennych), konstrukcją (asymetryczną bądź symetryczną) oraz możliwością ułożenia kilku kontenerów na sobie. Pojemniki otwarte przeznaczone są przede wszystkich do składowania odpadów remontowych lub budowlanych (w tym gruzu i starych mebli), poprzemysłowych oraz złomu.
Kontenery zamykane
Kontenery zamykane posiadają zwykle to samo oznaczenie, co kontenery otwarte. Różnią się od nich tylko tym, że ich górna część jest obudowana i posiada zamknięcie w postaci klapy lub zaciąganej plandeki. Kontenery zamykane mogą być stosowane do składowania odpadów pylących lub stanowić zabezpieczenie przed nasiąkaniem oraz podpaleniem takich ładunków, jak makulatura czy zużyte opakowania, które mają trafić do ponownego przetworzenia.
Kontenery do segregacji odpadów
Kontenery do segregacji odpadów to jeden z rodzajów kontenerów KP, przeznaczonych do składowania surowców wtórnych. Cechują się zamkniętą konstrukcją z klapami oraz obecnością przegród dzielących je na kilka (zwykle trzy) przegród. Każda z nich przeznaczona jest do przechowywania innego rodzaju odpadów – na przykład makulatury, tworzyw sztucznych i metali lub szkła.
Kontenery ze ślimakiem
Kontenery ze ślimakiem są przeznaczone do składowania odpadów pylistych – na przykład resztek tynków lub trocin. Podnoszeniu się pyłów zapobiega obecność przenośnika ślimakowego (zwanego też żmijką lub ślimakiem). Wydostawanie się sypkich odpadów ogranicza też uszczelka, w którą wyposażona jest klapa. Kontenery z przenośnikiem są zazwyczaj stosowane przez firmy zajmujące się obróbką drewna lub produkcją mebli.
Kontenery pod prasę
Kontenery pod prasę to pojemniki przystosowane do pracy z prasą hydrauliczną, zmniejszającą objętość papieru, kartonu czy folii. Służą do składowania i transportu odpadów opakowaniowych, dlatego są używane przede wszystkim w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach handlowych oraz hurtowniach.