0
Opublikowany 6 marca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Kupujemy trawnik rolowany – na co zwrócić uwagę?Instalacja gotowego trawnika rolowanego wymaga jedynie przygotowania podłoża, na którym zostanie rozłożony, a czas gotowości do użytkowania go jest znacznie krótszy niż w przypadku wysiewanej metodą tradycyjną.

Instalacja gotowego trawnika jest najszybszym sposobem gwarantującym perfekcyjny i natychmiastowy wygląd naszego ogrodu.

Od strony technicznej

Murawa hodowana jest na wybranych terenach, w kontrolowanych warunkach i przy użyciu wiedzy naukowej. Szereg specjalistycznych zabiegów przeprowadzanych przez wykwalifikowanych pracowników i z użyciem specjalistycznych maszyn gwarantuje otrzymanie produktu najwyższej jakości, wytrzymałego i wolnego od chwastów. Darń zostaje podcięta, nawijana na rolki i przygotowana do transferu po upływie 18-24 miesięcy od siewu. System korzeniowy jest w tym okresie na tyle silnie rozwinięty, że zapewnia spójność i trwałość trawnika z rolki.

Zalety

Koszt instalacyjny trawnika z rolki jest wyższy niż koszty tradycyjnej metody wysiewania – to fakt, ale jego zalety są szczególnie ważne. Instalacja gotowej trawy może odbywać się przez cały rok, bez względu na pogodę. Ponadto na efekt końcowy nie trzeba czekać długo, bo jest on natychmiastowy. Montaż gotowej trawy możliwy jest w miejscach, gdzie tradycyjna metoda siewu jest niemożliwa, np. na stromych zboczach, skarpach, a korzenie rozłożonego gazonu bardzo szybko przenikają do gleby bazowej, umożliwiając dalszy wzrost. W przypadku siewu powodzenie przedsięwzięcia uzależnione jest od wielu czynników. Istnieje ryzyko wyskubania nasion przez ptaki lub owady lub wystąpienia niedogodnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, susza, mocny deszcz).

Warto wiedzieć
Przed zakupem trawy rolowanej dobrze jest sprawdzić czy:
  • znana jest tożsamość mieszanki nasion użytej do siewu i czy jest ona certyfikowana;
  • grubość pasa trawy rolowanej, tj. grubość gleby wraz z korzeniami, wynosi około 15 mm;
  • wytrzymałość pasa jest taka, że nie traci swojej spójności, nie pęka i nie rozdziera się po odgięciu krawędzi;
  • wilgotność pasa jest zadowalająca;
  • ścięcie trawy nastąpiło w przeciągu ostatnich 24 godzin przed transportem i nie była narażona ona na działanie promieni słonecznych;
  • gęstość darni jest taka, że warstwa gleby nie jest widoczna, a sama trawa jest przycięta na wysokość około 4 cm;
  • trawa znajduje się w dobrej kondycji, wygląda na zdrową bez entomologicznych czy grzybiczych zakażeń i jest wolna od chwastów.

Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz