0
Opublikowany 9 marca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Wykładziny podłogoweWykładzina podłogowa – rzecz wydawałoby się tak oczywista, że nie ma o czym mówić.

Ale czy na pewno?

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale nie każdą wykładzinę można zastosować w domu, w którym działa ogrzewanie podłogowe.

Syntetyczna czy naturalna?
Domowa czy shaggy? Co to znaczy?

 Ano właśnie…Wybór odpowiedniej wykładziny wcale nie jest taki prosty…

Rodzaje wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe można podzielić na cztery zasadnicze rodzaje:

  • domowe – mnogość wzorów i kolorów pozwoli dopasować wykładzinę do każdego wnętrza czyniąc je eleganckim i przytulnym. Wykładziny domowe najczęściej produkuje się z włókien syntetycznych, lub mieszanych (syntetyczne plus naturalne).
  • shaggy – to wykładziny idealne do sypialni, wprost stworzone do tego by chodzić po nich boso. Niezwykłą puszystość zapewnia im wysokie, miękkie runo. Najczęściej robi się je z włókien naturalnych.
  • dziecięce – charakteryzują się przede wszystkim interesującym wzornictwem. Na wykładzinach dla dzieci często goszczą postaci z bajek. Od wielu lat hitem dla chłopców jest wykładzina odwzorowująca układ ulic.
  • obiektowe – przeznaczone do biur i hoteli. Estetyczne, gładkie, najczęściej o splocie pętelkowym, odporne na zniekształcenia oraz plamy, gdyż w całości wykonane z włókien syntetycznych.

Jak już zostało powiedziane, wykładziny wyrabia się z włókien naturalnych bądź syntetycznych. Jednak podział ten to tylko wierzchołek góry lodowej. Włókna naturalne i syntetyczne, z których produkowane są wykładziny można podzielić bardziej szczegółowo:

Włókna naturalne:
– włókno kokosowe – dobrze sprawdza się w przedpokoju, nadaje pomieszczeniu rustykalny wygląd.
– włókno wełniane – nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu. Jest miękkie i przyjemne w dotyku. Ma zdolność pochłaniania wilgoci a co za tym idzie regulowania mikroklimatu w pomieszczeniu.
– trawa morska – wystawiana na pierwszą linię frontu czyli schody i korytarze. Jest bardzo trwała, odporna na wilgoć oraz zaplamienia.
– sizal – pod tą tajemniczą nazwą kryje się włókno pochodzące z agawy. Wykładziny sizalowe są ostatnimi czasy bardzo modne, być może ze względu na to, że sizal jest bardzo wytrzymały i ma niejednolitą powierzchnię. Dzięki temu podłoga wygląda nad wyraz dekoracyjnie. Wykładziny sizalowe nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych.

Włókna syntetyczne:
– polipropylen – wyjątkowo odporny na ścieranie, odkształca się jedynie pod bardzo dużym ciężarem (np. ciężkich mebli)
– poliamid – jest miękki i sprężysty. Trudno wchłania wodę, sprawdzi się idealnie w pokoju dziecinnym. Wadą poliamidu jest szybkie płowienie kolorów.

Spód wykładziny choć niewidoczny nie powinien być lekceważony. Źle dobrana wykładzina to prawdziwa katastrofa. Najkrócej rzecz ujmując: nie każdy spód wykładziny może leżeć na każdej podłodze. A co możemy znaleźć na spodzie?
– guma kauczukowa – ze względu na cenę i specyficzne właściwości bardzo rzadko spotykana w mieszkaniach. Można ją położyć jedynie na beton, wszystkie inne podłogi zniszczy wchodząc z nimi w reakcję chemiczną.
– filc – dobry na każdą okazję czyli podłogę. Ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu.
– juta – polecana do pomieszczeń, w których używa się ogrzewania podłogowego. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością.
– gąbka – nadaje się na podłogi betonowe i inne twarde podłoża – lastryko, terakota. Nie nadaje się na podłogi lakierowane, a więc wykluczona jest mozaika czy parkiet. Niestety w kontakcie z lakierem gąbka ulega pokruszeniu. Wykładzina ze spodem z gąbki dobrze chroni przed zimnem i hałasem.

Ufff, sporo tego, ale spokojnie, zawsze można zaufać fachowcom. I tak na przykład wykładziny w Warszawie można kupić w ABC Podłogi. Oferta szyta na miarę dla klientów z Warszawy i okolic zadowoli nawet najbardziej wymagających dekoratorów wnętrz. Doświadczeni pracownicy firmy zawsze są gotowi pomóc wybrać najbardziej optymalny wariant.

Wykładzina wybrana? To szykujemy się do kupowania. Przed kupnem wykładziny trzeba dokładnie wymierzyć powierzchnię podłogi, na której będzie leżała, biorąc pod uwagę wszelkie zakamarki. Przy zakupie dobrze jest dodać po 15cm zapasu z każdej strony. Przyda się przy docinaniu. W przypadku wykładziny wzorzystej trzeba wziąć pod uwagę powtarzalność wzoru gdy zajdzie konieczność układania na podłodze kilku części. Śmiałe, odważne kolorystycznie wykładziny są coraz chętniej wybierane przez klientów. To samo tyczy się dużych, ekstrawaganckich, fantazyjnych wzorów.

Montaż wykładziny dywanowej

Przed położeniem wykładziny podłogę trzeba umyć, osuszyć i wyrównać wszelkie nierówności. Powierzchnia powinna być wolna od pyłu. Wykładzinę docinamy na wymiar zawsze w pomieszczeniu, w którym będzie leżała. Służy do tego specjalny nożyk z wymiennymi ostrzami. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to by nóż był ostry. Przycinanie tępym nożem spowoduje strzępienie się krawędzi wykładziny. Mocujemy albo za pomocą kleju, albo taśmy samoprzylepnej dwustronnej (opcjonalnie, z jednej strony taśma klejąca z drugiej rzep, jeżeli warstwa spodnia jest filcowa lub jutowa). Taśma sprawdzi się dobrze w niewielkich pomieszczeniach, w dużych zdecydowanie lepiej wybrać klej. Wykładzinę przytwierdza się do podłogi smarując całą powierzchnię klejem.

W przypadku gdy zachodzi konieczność docieplenia podłogi warto rozważyć położenie pod wykładziną pianomatu. Przy okazji zyskamy dodatkową izolację akustyczną, a chodzenie po miękkiej, elastycznej podłodze będzie prawdziwą przyjemnością.

Ważne:

 Przed montażem wykładzina powinna kilka godzin poleżeć w stanie rozłożonym, zapobiegnie to powstawaniu nierówności przy montażu. Wykładzina z włókien naturalnych powinna leżakować przynajmniej dobę.

Położenie wykładziny wydaje się banalne, a jednak na amatora czyha kilka kruczków: bezszwowe łączenie, wykańczanie narożników, docinanie wykładziny w drobnych zakamarkach, łączenie dużych wzorów itp. Dla warszawiaków mamy dobrą wiadomość: profesjonalny montaż wykładzin w Warszawie można powierzyć wspomnianej już firmie ABC Podłogi.

Czyszczenie wykładziny dywanowej

Wykładzina dywanowa będzie piękna dopóty, dopóki będziemy o nią dbać. Systematyczne odkurzanie to za mało, czasem wykładzinę trzeba uprać.

Są dwa sposoby prania wykładzin: na mokro i na sucho.

Pranie na mokro wymaga odkurzacza piorącego i specjalnie dobranego detergentu.

Pranie na sucho polega na równomiernym pokryciu wykładziny specjalnym preparatem (proszek, granulat, aktywna piana) a po upływie wyznaczonego przez producenta czasu zebraniu specyfiku odkurzaczem. Na sucho pierze się wykładziny z włókien naturalnych wrażliwych na wilgoć.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz