Okapy podszafkowe są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń tego typu. Dzięki niskiej cenie i niedużym rozmiarom są wybierane przez wielu klientów. Okapy podszafkowe są zarazem idealne do zabudowy. Co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Zalety i wady okapu podszafkowego
Przede wszystkim warto się zastanowić, czy okap podszafkowy będzie właśnie tym odpowiednim rodzajem okapu do mieszkania. Mocne strony tego urządzenia można zarazem postrzegać jako wady. Wszystko zależy od konkretnego mieszkania.
Okap podszafkowy doskonale sprawdzi się w małych kuchniach. W nich jego kompaktowe rozmiary będą wielką zaletą. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele miejsca. Okapy podszafkowe są łatwe w montażu, praktyczne i funkcjonalne. Oferują wygodny dostęp do panelu sterującego i podzespołów oraz elementów wymiennych. Atutem jest także cena – najtańsze okapy podszafkowe to kilkaset złotych, choć i tu można znaleźć modele bardziej ekskluzywne. Przekonać się o tym możemy na przykład na stronie producenta okapów Nortberg: www.nortberg.pl/okapy-podszafkowe.html.
Z drugiej strony w kuchni dużej lub otwartej na salon tego rodzaju okap się nie sprawdzi. Zazwyczaj urządzenia te mają niższą wydajność niż na przykład okapy przyścienne. Duża kubatura im nie służy. Trzeba też pamiętać o tym, że o ile montaż jest prosty, to wymaga precyzji i dokładnego wymierzenia mebli, w których okap ma być ukryty.
Dyskretny charakter będzie z kolei zaletą dla zwolenników minimalizmu, ale okapy kuchenne często mają dziś do spełnienia funkcję dekoracyjną. Okap podszafkowy nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby postawić na design i efektowny wygląd. To urządzenie do zabudowy, więc siłą rzeczy będzie ono ukryte dla oka. Oferuje też dość wąską paletę kolorystyczną. Okapy podszafkowe najczęściej mają wykończenie w kolorze czarnym i białym. Popularny jest też srebrny kolor stali nierdzewnej, czyli tak zwany INOX. W niektórych modelach wykorzystuje się nawet płytę meblową, dzięki czemu łatwo można wkomponować okap w zabudowę.
Zalety okapów podszafkowych to zatem:
- minimalistyczny charakter
- dyskretność
- niewielkie rozmiary
- praktyczność i funkcjonalność
- łatwość czyszczenia i konserwacji
- cena
- szybki i prosty montaż
Za wady można zaś uznać:
- nieduże możliwości dekoracyjne
- wydajność niższą niż w innych rodzajach okapów
- nieprzystosowanie do dużych kuchni
- stosunkowo wąski zakres kolorystyczny
Pochłaniacz czy wyciąg
Przy wyborze okapu podszafkowego istotna jest odpowiedź na pytanie, czy ma on działać w trybie pochłaniacza, czy też ma funkcjonować jako wyciąg. Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym, czyli filtruje powietrze, a następnie wtłacza je z powrotem do pomieszczenia. Wyciąg odprowadza je na zewnątrz. To rozwiązanie jest lepsze z wielu względów.
Wyciąg może mieć nieco niższą wydajność, co oznacza niższe zużycie prądu. Zapewnia też lepszą jakość powietrza. Nie wymaga przy tym okresowej wymiany filtrów, co obniża jego koszty eksploatacyjne. Co do zasady zaleca się właśnie montaż wyciągów. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo urządzenie pracujące w tym trybie wymaga osobnego kanału wentylacyjnego. W niektórych mieszkaniach nie da się go podłączyć.
Pochłaniacz jest zatem dobrym wyborem, gdy nie jest możliwe zamontowanie wyciągu. Można z niego skorzystać także wtedy, gdy właściciel ma pomysł na wykorzystanie przestrzeni nad okapem. Przy wyciągu przestrzeń t��™ często zajmuje rura wentylacyjna schowana w zabudowie. Przy pochłaniaczu miejsce to może posłużyć na przykład na dodatkową półkę.
Parametry okapu
Kupując okap podszafkowy, trzeba też pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ważna jest jego wydajność, która powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia. Zakłada się, że okap kuchenny powinien przefiltrować powietrze przynajmniej 6 razy w ciągu godziny na najniższym biegu. Na najwyższym powinno to być 12 razy.
Liczy się także to, czy okap jest energooszczędny. Im wyższa wydajność okapu, tym większe zużycie energii. Zarazem większa moc turbin oznacza głośniejszą pracę. Producenci starają się pogodzić wszystkie te kwestie, zapewniając cichą pracę przy wysokich osiągach i niskim poborze energii. W tym kontekście znaczenie ma także oświetlenie. Ma to nie tylko estetyczne znaczenie, zwłaszcza w ciemniejszych kuchniach. Dlatego okapy kuchenne coraz częściej wyposażane są w energooszczędne oświetlenie LED.
Trzeba również dopasować wielkość okapu do zabudowy. Dostępne na rynku modele zazwyczaj oferują kilka wariantów rozmiarowych, co pozwala znaleźć urządzenie do każdej kuchenki obecnej na rynku. Trzeba pamiętać o tym, aby okap kuchenny był nieco szerszy niż szerokość płyty grzewczej.
Oprócz powyższych kwestii, warto zwrócić uwagę na elementy eksploatacyjne okapu. Urządzenie to powinno mieć konstrukcję zapewniającą łatwy dostęp do podzespołów, a także do elementów eksploatacyjnych takich jak filtry. Chodzi o to, by okap był łatwy w czyszczeniu, a jego użytkowanie było komfortowe.
Teleskopowy czy do zabudowy? Jaki okap podszafkowy?
Wybierając okap podszafkowy, trzeba się zdecydować na rodzaj tego urządzenia. Część modeli oferuje możliwość dodatkowego powiększenia powierzchni pracy okapu poprzez wysunięcie tacki. To tak zwane okapy teleskopowe. Doskonale sprawdzają się w kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Inne modele są zaś przeznaczone do zabudowy. W nich cały korpus urządzenia jest schowany w szafce nad kuchenką. Widoczny jest jedynie spód okapu. Tak zamaskowane urządzenie pozwala zachować spójną estetykę kuchni, a jednocześnie zachowuje znakomite właściwości użytkowe.
Warto szukać wyróżniających się okapów. Taki jest na przykład okap podszafkowy Nortberg Micra Black. To dobrej jakości urządzenie, które odznacza się nienaganną estetyką, dobrymi podzespołami oraz niezawodnością. Dzięki technologicznemu zaawansowaniu można nim sterować za pomocą pilota. Przede wszystkim jednak istnieje możliwość zamówienia tego urządzenia z odpinaną turbiną. To pozwala umieścić silnik tam, gdzie hałas będzie najmniej przeszkadzał. Okap zaś zachowa pełną sprawność i efektywność. W ten sposób można zachować jeszcze więcej miejsca w szafce nad kuchenką.