1
Opublikowany 7 lutego 2018 autor antonooowka w wyposażenie
 
 

Jak dobrać okap do płyty indukcyjnej?Płyta indukcyjna to element wyposażenia kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne gotowanie. Zdecydowanie wyparły one klasyczne płyty gazowe, na co spory wpływ miały ich walory wizualne oraz funkcjonalność.

Jednak aby płyta indukcyjna działała jak najlepiej, nie można zapomnieć o dobraniu do niej odpowiedniego okapu. Idealny okap powinien bowiem być nie tylko praktyczny, ale oprócz tego należy dołożyć wszelkich starań, aby efektownie komponował się z płytą grzewczą i całą aranżacją kuchni.

Zgrane rozmiary to podstawa

Zdecydowana większość najczęściej instalowanych w polskich domach płyt indukcyjnych posiada szerokość oscylującą w okolicach 60 centymetrów. Oczywiście, jeżeli posiadamy liczną rodzinę i będziemy potrzebować większej płyty, niż popularna czteropalnikowa, bez trudu znajdziemy odpowiedni model – duży wybór można znaleźć chociażby na stronie https://allegro.pl/kategoria/plyty-grzewcze-plyty-indukcyjne-67535. Niezależnie od tego, jakie wymiary ma nasza płyta, przy doborze okapu należy kierować się uniwersalnymi zasadami. Minimalna szerokość okapu powinna być taka sama jak szerokość płyty indukcyjnej. Pod żadnym pozorem nie instalujmy okapu węższego niż płyta! Generalnie jednak najkorzystniej prezentuje się kompozycja, w której okap jest o kilka bądź kilkanaście centymetrów szerszy od płyty grzewczej.

Kwestia właściwego odstępu

Między płyta indukcyjną a okapem powinien być zachowany odpowiedni odstęp. Zbyt wysoko powieszony okap będzie bowiem mało efektywnie pochłaniał opary, co przekładać się będzie na potrzebę przestawiania go na wyższy bieg. W ten sposób jego głośność znacząco się zwiększy. Z kolei okap umieszczony zbyt nisko będzie zwyczajnie przeszkadzał domownikom, gdyż będzie on utrudniał dostęp do płyty podczas gotowania. Optymalny odstęp, jaki należy zachować między płytą indukcyjną a okapem, wynosi od 30 do 40 centymetrów – odległość taka gwarantuje sprawne pochłanianie oparów przy jednoczesnej wygodzie codziennej eksploatacji.

Pamiętajmy o stylistyce i całej aranżacji

Dobierając okap do płyty indukcyjnej, nie sposób pominąć aspektu wizualnego. Okap powinien idealnie wpasowywać się w całą kuchenną aranżację. W niemal każdej kuchni dobrze sprawdzi się okap podszafkowy, który instalowany jest pod wiszącą szafką. Rozwiązanie takie nie sprawdzi się jednak, jeżeli w naszej kuchni zastosowane zostały wyłącznie dolne szafki podblatowe. W przypadku kuchni utrzymanych w stylistyce nowoczesnej czy też minimalistycznej można zdecydować się na futurystyczne okapy, które z powodzeniem mogą stać się głównym elementem stylistycznym w całym pomieszczeniu. Prawdziwą furorę w ostatnich miesiącach robią okapy okrągłe, które mogą by instalowane zarówno nad wyspami kuchennymi, jak i przy ścianach. Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne okapy znaleźć można na stronie https://allegro.pl/kategoria/agd-wolnostojace-okapy-67436.

Pamiętajmy, że na niebanalną aranżację kuchni składają się nie tylko meble – wiele zależy również od perfekcyjnie dobranego duetu, który stanowią płyta indukcyjna i okap. Obecnie sprzęty te mogą być nie tylko wysoce funkcjonalne, ale i prezentować się wysoce efektownie.


antonooowka