Trawnik jest jednolity, wymaga mnóstwa zabiegów, wody i pracy. Trawnik jest sztuczny, dla wielu osób wręcz nienaturalny, wymaga uznawania za chwasty roślin, które są bardzo ładne i pożyteczne. Łąka kwietna w ogrodzie to alternatywa dla osób, które chcą rozluźnić kompozycję ogrodową o naturalny element aranżacyjny. Nawiązuje do naturalnych kompozycji „za płotu”.
Łąka kwietna – praktyczna i piękna
Trawnik wypielęgnowany bez innych roślin wygląda dość smutno, nie ma na nim żadnej różnorodności życia, a jego pielęgnacja jest forsowna i wymaga wiele pracy: koszenie, nawożenie, grabienie, intensywne podlewania, sprawiają, że trawnik to kosztowy interes. Koszenie co 7-10 dni oznacza zużywanie wielkich ilości energii elektrycznej lub zatruwanie ogrodu spalinami. Dla wielu osób koszenie trawników bywa trudne z powodów etycznych – pod kosiarką giną niewielkie zwierzęta. Łąka kwietna w ogrodzie to rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią sielskość, kolory i nie chcą zatruwać ogrodu spalinami z kosiarki.
Zalety łąki kwietnej
Łąka z kwiatami w ogrodzie pasuje do każdej przestrzeni ogrodowej. Nie trzeba jej co tydzień kosić, rośnie samoistnie, cechuje się różnorodnością biologiczną. To piękny, kolorowy „dywan z kwiatów”, który cieszy oko. Dzieci mogą poznawać kwiaty i owady oraz doświadczać natury, uczyć się o różnorodności organizmów, które występują na łące. Na łąkach kwietnych w ogrodzie przepięknie wyglądają następujące gatunki roślin: chaber bławatek, czarnuszka, dimorfoteka, driakiew, facelia, godecja, klarkia, kłosowiec, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, maciejka, niezapominajka, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, mięta polna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, ostróżka polna, rezeda, wyka kosmata. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można w taki sposób dobrać rośliny, aby łąka kwietna w ogrodzie cieszyła cudownymi kolorami i kwiatami przez cały sezon wegetacyjny.
Pozyskanie nasion
Sklepy ogrodnicze sprzedają gotowe mieszanki nasion traw i roślin idealnie nadające się na łąki kwietne w ogrodzie. W skład mieszanek wchodzą zwykle: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna. Można też kupić zestaw zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Innym sposobem uzyskania nasion jest ich samodzielne zebranie.
Wybór roślin na łąkę kwietną
Podczas wyboru gatunków na łąkę, nie należy kierować się wyłącznie urodą. Trzeba brać pod uwagę warunki życia roślin, np.: nasłonecznienie terenu przewidzianego pod łąkę kwietną w ogrodzie, charakter gleby (zwięzła czy przepuszczalna, sucha czy wilgotna), a także to czy wybrany teren jest jednorodny. Zamiast walczyć z nadmiarem wilgoci czy zbyt suchą glebą, można w różnych częściach ogrodu mieć piękne kwiaty przystosowane do takiego środowiska. Dobrze dobrane mieszanki pozwolą stworzyć łąki, które w trudnych warunkach siedliskowych sprawdzą się lepiej niż tradycyjny trawnik.
Pielęgnacja łąki kwietnej
Początkowo istnieje konieczność koszenia od czasu do czasu, aby zaczęły dominować poszczególne gatunki roślin. Skoszoną trawę warto pozostawić na kilka dni na łące, żeby z roślin osypały się nasiona. Pierwsze koszenie należy wykonać w czerwcu, drugie w lipcu. Łąkę kosi się do wysokości 10 cm. Ostatnie koszenie wykonujemy w październiku po przekwitnięciu roślin. Łąka kwietna w ogrodzie nie wymaga nawożenia. Jeżeli rośliny zostały dobrane odpowiednio do środowiska to podlewanie, poza długotrwałymi upałami, można sobie odpuścić. Po przekwitnięciu roślin nie można od razu ścinać. Ogrodnicy radzą, aby poczekać aż rozsieją się nasiona, co zagwarantuje piękną łąkę w następnym roku.
Łąka kwietna ma w zasadzie same zalety – to najbardziej naturalny element w ogrodzie, który oczarowuje kwiatami przez cały rok. Nie wymaga zbyt wiele pracy, nie trzeba jej kosić co tydzień, ani wydawać pieniędzy na wymyślne nawozy. To ekologiczne rozwiązanie, które upiększa ogród.