Pomaluj drewniane ogrodzenie zgodnie ze sztuką odnawiania drewna, a do tego wybierz najlepsze wyroby do jego renowacji, a będzie prezentować się nienagannie jeszcze przez długie lata. Dowiedz się, jak uzyskać świetny efekt.
Zanim przystąpisz do malowania drewnianego płotu sprawdź, czy spełnione zostały dwa podstawowe warunki, które w znacznym stopniu wpływają na powodzenie prac. Są to: prawidłowe przygotowanie podłoża oraz wybór odpowiedniego produktu do malowania. Przeczytaj, jak profesjonalnie pomalować ogrodzenie z drewna.
Czym malować drewniany płot?
W pierwszej kolejności wybierz odpowiedni wyrób do malowania drewna. Powinien to być produkt przeznaczony do wymalowań zewnętrznych, tworzący powłoki odporne na oddziaływanie negatywnych, niszczących czynników atmosferycznych, jak deszcz i wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV, ale także rozwój grzybów pleśniowych. Dobrej jakości wyroby tworzą silne, elastyczne powłoki, które rozszerzają się i kurczą wraz z drewnem w zależności od temperatury. Dzięki temu nie łuszczą się one i nie pękają, nawet mimo wymagających, zmiennych warunków atmosferycznych. Ponadto warto sprawdzić, na ile długotrwałą ochronę deklaruje producent (np. do 10 lat w przypadku Sadolin Lakierobejcy Extra).
Najczęściej sięgamy po lakierobejcę lub farbę. Te dwa rodzaje produktów różnią się od siebie m.in. jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Lakierobejca daje bardzo naturalny efekt: naturalny lub zbliżony do naturalnego odcień drewna (choć oczywiście drewno można np. przyciemnić i nadać mu inną tonację). Z kolei farba ma zazwyczaj większe krycie (mimo którego rysunek słojów nadal może pozostać widoczny), ponadto pozwala na pomalowanie powierzchni na oryginalne kolory, np. limonkowy, różowy czy turkusowy.
Pamiętaj, że ani lakierobejcy, ani farby nie nakłada się na surową drewnianą powierzchnię. Przed malowaniem właściwym należy zabezpieczyć podłoże impregnatem. Jakim – takiej informacji szukaj w karcie technicznej produktu do malowania.
Jak malować płot drewniany?
Krok 1.
Jeśli odnawiasz płot, zacznij od sprawdzenia jego stanu technicznego i zaplanuj niezbędne naprawy.
Krok 2.
Następnie usuń stare, łuszczące się powłoki malarskie lub lakiernicze. Dobrym rozwiązaniem jest ich usunięcie w całości przed każdym malowaniem – dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt. Zeszlifuj je gruboziarnistym papierem ściernym, następnie wygładź powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Jeśli powierzchnia, którą odnawiasz, jest znaczna, sięgnij po szlifierkę elektryczną.
Krok 3.
Jeśli wystąpiły zniszczenia biologiczne, oczyść je do surowego drewna.
Krok 4.
Odpyl powierzchnię. Mimo iż większość zabrudzeń została usunięta wraz z powłokami malarskimi, umyj ogrodzenie. Pozbądź się wszelkich nalotów organicznych, plam itd., które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy lakierobejcy lub farby.
Krok 5.
Ewentualne rysy czy ubytki wypełnij specjalną szpachlówką do drewna. Postępuj zgodnie z zaleceniami jej producenta.
Krok 6.
Upewnij się, że warunki, w jakich zamierzasz malować, są odpowiednie. Sprawdź to w karcie technicznej lakierobejcy lub farby. Nie maluj, jeśli panuje zbyt duża wilgotność, w upalny dzień oraz przy silnym wietrze.
Krok 7.
Nakładaj wyrób cienkimi warstwami, rozprowadzając go dokładnie i równomiernie wzdłuż rysunku słojów, aż do uzyskania jednolitej powłoki. To, ilu warstw potrzeba, zależy od produktu, którym malujesz.
Malowanie drewnianego płotu to zadanie, z którym poradzą sobie nawet nie-profesjonaliści. Wystarczy przestrzegać podstawowych reguł i wybrać dobre produkty, aby osiągnąć prawdziwie profesjonalny efekt.