0
Opublikowany 8 maja 2018 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Mieszkanie w stylu etno — jak je urządzić?Moda na sterylne, zdominowane bielą i szarością wnętrza trwa nieprzerwanie od kilku już lat. Te same wzory mebli ze znanych sieciówek goszczą dziś niemal w każdym mieszkaniu, inspirowanym katalogami reklamowymi. Masz wątpliwości, czy warto płynąć z tym nurtem i dać się wciągnąć modzie? I bardzo dobrze! Człowiek myślący i podający w wątpliwość to, co pozornie oczywiste, to człowiek kreatywny. Weź zatem sprawy we własne ręce i wykreuj swój mały oryginalny świat!

W bliskości z naturą — czyli styl etno w mieszkaniu

Skoro ustaliliśmy już, że nie dla ciebie nudne, sterylne wnętrza bez charakteru, to przejdźmy do konkretów. Proponuję ci styl etno. Czym on się wyróżnia? Przede wszystkim dodatkami oraz barwami, przywodzącymi na myśl bliskość z naturą. Będą to zatem meble, wykonane z drewna, bambusowe rolety i dodatki, tekstylia w etniczne wzory, egzotyczne dekoracje (np. przywiezione z podróży).

Jeżeli chodzi zaś o kolory, można zainspirować się nieco stylem afrykańskim, a więc postawić na energetyczne barwy, jak czerwień czy pomarańcz. Warto wówczas pomalować w tym kolorze jedną ze ścian, pozostałe natomiast pozostawić w neutralnych beżach, by nie przytłoczyć pomieszczenia. Inną opcją są jasne ściany, które stanowią tło dla energetycznych i orientalnych dodatków oraz mebli. Do tego podłoga, najlepiej z naturalnego drewna z widocznym usłojeniem.

Bambusowe rolety dopełnieniem wnętrza w stylu etno

Dopełnieniem takiego wnętrza będą bambusowe rolety, które stworzą niepowtarzalny klimat poprzez sączące się między listewkami bambusa światło słoneczne. Wpisują się one idealnie w konwencję stylu, dzięki temu, że są z naturalnego tworzywa i występują w pięknych barwach ziemi. 

Jeżeli stawiamy na grę egzotycznymi dekoracjami, to zarówno ściany, jak i osłony okienne powinny mieć barwę naturalnego drewna. Natomiast mocno energetyczna aranżacja w stylu afrykańskim lub azjatyckim pozwala na zastosowanie rolet np. w kolorze czerwonym.

Ciemniejsze kolory są odpowiednie do wnętrza w południowej ekspozycji. Jeśli twój salon cierpi na niedobór światła, bezpieczniej będzie zdecydować się wówczas na jasne brązy, beże lub żółcie, co pozwoli nieco rozjaśnić pomieszczenie.

Tak naprawdę styl etno to niezliczona ilość kombinacji. Umiejętne mieszanie dodatków i dekoracji z różnych stron świata tworzy niesamowite wnętrze, jakiego na próżno szukać w popularnych katalogach.

Gra światłem — czyli znaczenie rolet we wnętrzu

W konwencję stylu etno idealnie wpisują się bambusowe rolety. Nie tylko dlatego, że wykonane są z naturalnego materiału i występują w barwach ziemi. Ten rodzaj rolet zapewnia również niesamowitą grę światła, przepuszczając promienie słoneczne do wnętrza. Właśnie to jest kluczem do stworzenia klimatu, rodem z gorącej Afryki czy barwnego Maroko. Jeśli nie było ci dane pojechać na wycieczkę w odległe kraje, to wystarczy obejrzeć film podróżniczy i przyjrzeć się grze światła i cieni w pomieszczeniach. Dzięki bambusowym roletom możliwe jest uzyskanie takiego efektu we własnym mieszkaniu.

Różnorodny wybór i niezliczone możliwości łączenia ze sobą tradycji różnych krajów dają swobodę w aranżacji. Wystarczy dać się ponieść własnej kreatywności. Tu nie ma sztywnych reguł. Baw się stylem, barwami, postaw na grę światła. Efekt, który uzyskasz w procesie takiego artystycznego wyzwolenia, z pewnością przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania.

Zobacz także: http://www.grako.pl/pl/offer/drewno-bambus


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe