Maszyna do spawania powinna być traktowana jako inwestycja długoterminowa – nawet jeśli jest to inwestycja realizowana przez początkującego majsterkowicza. Dlatego powinno być to ważne dla potencjalnych nabywców, aby rozważyli wszystkie dostępne alternatyw przed dokonaniem zakupu.
Niestety nie istnieje coś takiego jak uniwersalny proces spawania, tak samo nie ma uniwersalnej spawarki. Sytuacja która będzie w dużej mierze decydowała o tym, jaką spawarkę ostatecznie wybrać to kwestia tego, o jakie spawanie nam chodzi. Jeśli to zostanie określone łatwiej będzie ocenić jaki rodzaj spawarki powinien zostać zakupiony. Niektóre z najczęstszych procesów spawalniczych obejmują:
→ spawanie łukowe (MIG),
→ spawanie łukowe z udziałem gazu wolframu (TIG)
oraz wiele więcej.
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem spawarki jest to odpowiedź na pytanie, czy taka spawarka jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby wiedzieć, że spawanie w ten sposób znacznie różni się od cięcia plazmowego. Spawanie jest procesem stosowanym do przyłączenia dwóch fragmentów podobnych metali razem poprzez stopienie ich i utrwalanie tego połączenia. Z drugiej strony, do cięcia plazmowe stosuje się do wytwarzania metalu. Wiele osób myli te dwa podejścia lub błędnie zakłada, że realizacja spawania i cięcia plazmowego jest to coś co można osiągnąć za pomocą jednego urządzenia.
Rodzaj materiału
Drugą rzeczą do rozważenia jest to, jaki rodzaj materiału będzie powszechnie spawany przez majsterkowicza. Proces spawania łukowego gazem jest procesem, który odnosi się do palnika ręcznego. Dla najbardziej rutynowego łączenia aplikacji, spawacz MIG jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko jest to najprostszy sposób, ale też pozwala spawać lekki materiał z innymi, najczęściej wybieranymi metalami, takimi jak np.:
→ stal nierdzewna,
→ aluminium.
Cykl pracy
Trzecią rzeczą do rozważenia jest, czy są jakieś wymagania czasowe, które mogą ograniczyć proces. Jest to ważne, ponieważ każdy typ urządzenia ma inny cykl. Cykl pracy tot długość czasu, która może być wykorzystana przez spawacza, zanim konieczne będzie wyłączyć sprzęt, aby mógł ostygnąć. Tańsze spawacze często mają krótszy cykl pracy niż droższe. Niektóre mogą nawet pracować nieprzerwanie w cyklu pracy na 100 procent. Oczywiście dla początkującego hobbysty nie są one potrzebne.
Moc i mobilność
Ostateczną rzeczą do rozważenia jest dostępna moc i mobilność. Jeśli spawarka jest zakupiona do użytku w sklepie nie musi być zbyt mobilna i będzie stałą moc. Z drugiej strony, jeśli jesteś hobbystą pewnie będziesz korzystać z różnych rozmiarów – dlatego najlepiej będzie, jeśli wybierze się spawarkę, która jest łatwa do przenoszenia. Czasem też można nie mieć dostępu do podłączania się do sieci elektrycznych co oznacza że przydadzą się opcje zasilane gazem. Też dobrze jest to wziąć pod uwagę.
Tak czy inaczej najważniejsze jest by przede wszystkim przed zakupem dowolnego typu spawarka sporządzić listę swoich potrzeb i preferencji, co zdecydowanie powinno mocno ułatwić całe zadanie zakupu. A później pozostanie już tylko kwestia wyboru sprzętu, który sprosta naszym oczekiwaniom.