0
Opublikowany 18 grudnia 2016 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Jak powiesić telewizor?


Osoby decydujące się na zakup telewizora nierzadko dopiero po jego nabyciu, przywiezieniu do domu i rozpakowaniu zaczyna zastanawiać się w jakim, możliwie najlepszym, miejscu go ustawić. Co zrobić kiedy okaże się, że nasz telewizor nie mieści się w meblościance bądz na szafce, lub zajmuje on tak dużo miejsca, że nie mamy możliwości prawidłowego rozstawienia reszty sprzętu (np. amplitunera lub kolumn kina domowego)? Czy musimy poza wymianą telewizora decydować się również na wymianę mebli? Tańszym rozwiązaniem, do którego przekonuje się coraz większa liczba osób, jest zakup wieszaka RTV i umieszczenie naszego sprzętu na ścianie. Sprawdzmy zatem jak dobrać solidny uchwyt do telewizora i w jaki sposób go zamontować.

Uchwyty służące do wieszania telewizorów zakupić możemy w każdym markecie RTV/AGD. Kluczową zasadą wyboru właściwego produktu jest jego dobór do ciężaru odbiornika. Konstrukcja takiego uchwytu jest bardzo prosta – składa się on z dwóch pionowych profili służących do umocowania telewizora, oraz dwóch poziomych stanowiących regulację umożliwiającą dostosowanie uchwytu do rozmiarów urządzenia. Każdy telewizor dostępny obecnie na rynku posiada możliwość zamontowania go w pozycji wiszącej. Podczas zakupu uchwytu powinniśmy się upewnić czy jego śruby będą kompatybilne z otworami posiadanego modelu telewizora.

telewizor na ścianie

Po zakupie nie pozostaje nam nic innego jak montaż telewizora na ścianie. Naszą pracę powinniśmy rozpocząć od odkręcenia podstawy urządzenia. Wybierając miejsce dla odbiornika na ścianie musimy upewnić się, że będzie ono umożliwiało bliski dostęp do gniazdka elektrycznego i antenowego. Drugi krok to przymiarka naszego ekranu do ściany i dobór odpowiedniej wysokości nie męczącej naszego wzroku podczas domowych seansów. Trzeci krok to zdjęcie wieszaka ściennego z telewizora, przyłożenie go do powierzchni ściany i zaznaczenie markerem miejsc będących otworami pod kołki rozporowe, na których spoczywał będzie ciężar naszego telewizora. Zwykle do bezpiecznego zamocowania urządzenia wystarczą 4 kołki, jednak w przypadku ekranów powyżej 55 cali lepiej jest zaopatrzyć się w 6, a nawet 8 kołków. Po wywierceniu otworów i umieszczeniu w nich kołków nie pozostaje nam nic innego jak wkręcenie weń solidnych wkrętów wraz z metalowymi podkładkami. Wieszak telewizora dokręcamy mocno do ściany. Ostatni krok to podłączenie przewodów antenowych i zasilających do odbiornika i umieszczenie go na wieszaku.

uchwyt-do-tv-plazma-lcd

Każdy z wieszaków RTV dostępnych na rynku umożliwia regulację nachylenia telewizora. Jeśli chodzi o cenę uchwytów to jest ona zróżnicowana w zależności od rozmiarów ekranu jaki możemy na nim zamocować. Dla mniejszych telewizorów do 40 cali uchwyty znajdziemy za mniej niż 50 złotych. Większe ekrany niosą za sobą większe wydatki – od kilkudziesięciu do 200 złotych.

 


Jaroslaw Wejda