2
Opublikowany 27 czerwca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Gdzie można zastosować elementy gabionowe?Pierwsze konstrukcje przypominające współczesne gabiony są zasługą Leonarda da Vinci. Słynny artysta zaproponował wykorzystanie koszy wypełnionych kamieniem i ziemią jako fundament pod budowę już w XVI wieku! Dziś gabiony przeżywają swój renesans i cieszą się coraz szerszym wykorzystaniem w architekturze i nie tylko.

Eleganckie ogrodzenie czy skuteczna fortyfikacja?

Coraz częściej spotykamy gabiony występujące w charakterze ogrodzeń prywatnych posesji – mówi ekspert firmy KOSD Wrocław. Ponieważ są nie tylko solidne, ale dzięki nieregularnej strukturze wypełnienia doskonale odbijają dźwięki, przez co wyciszają hałas,  chętnie decydują się na nie mieszkańcy domostw usytuowanych przy ruchliwych drogach. Oprócz ciszy, bezpieczeństwa i wygody związanej z brakiem konieczności prowadzenia czasochłonnej konserwacji gabionów, ogrodzenia z kamienia naturalnego są cenione także za estetykę. Stalowe siatki są świetną podporą dla pnącej roślinności.

Jednak zanim gabiony zadomowiły się w architekturze, docenili je wojskowi. Już w XIX wieku stosowano je w okopach zamiast dużo mniej solidnych worków z piaskiem. Gabionowe umocnienia stosowane są w wojsku również dziś, np. w bazach wojskowych w Afganistanie i Iraku.

Ochrona przed siłami natury

Ponieważ ciężar konstrukcji gabionowych praktycznie uniemożliwia ich przesunięcie, wykorzystywane są również w inżynierii drogowej i wodnej. Stalowe klatki z narzutem kamiennym zapobiegają erozji skarp i osuwisk, zabezpieczając tym samym drogi w terenach górskich. Służą także do regulacji rzek i budowy tam oraz zapór. Gabiony przeznaczone do warunków wilgotnych czy mokrych posiadają dodatkową osłonę PCV na prętach stalowej siatki, dzięki czemu są jeszcze bardziej odporne na korozję – wyjaśnia specjalista KOSD Wrocław.

Gabiony w drobnej architekturze

Surowe, eleganckie, a przede wszystkim naturalne wypełnienie gabionów sprawia, że coraz chętniej elementy tego typu wykorzystywane są w drobnej architekturze, przede wszystkim w ogrodach i na tarasach. W charakterze elementu dekoracyjnego czy aranżacji przestrzeni, spotkać można gabionowe ławki, pergole, donice, mostki i schody.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz