0
Opublikowany 27 czerwca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

3D – iluzje optyczne w minimalistycznej łazienceOryginalne dekory ocieplają i ożywiają wnętrze utrzymane w stylu minimalistycznym, a dodatkowo wpisują się w najnowsze trendy w aranżacji. Utrzymane w subtelnej kolorystyce geometryczne mozaiki, wzory inspirowane sztuką origami czy struktury odwzorowujące fale morskie – potęgują efekt przestrzenności i tworzą iluzoryczne wrażenie ruchu, które warto wykorzystać we własnej łazience.

Proste, funkcjonalne meble o geometrycznych kształtach, rozświetlone wnętrze, najczęściej utrzymane w stonowanej kolorystyce – minimalizm jest nadal bardzo silnym trendem, preferowanym przez architektów. Eliminacja zbędnych sprzętów i zastosowanie materiałów najwyższej jakości pozwalają zaaranżować przestrzeń w najlepszym guście, bardzo elegancko i subtelnie. Jasne ściany wzmacniają efekt przestronności, a oszczędnie dobrane dodatki – potęgują wrażenie ładu i harmonii. Najczęściej skala barw ogranicza się do szarości i bieli, ale ostatnio coraz częściej pojawiają się aranżacje w ciepłej tonacji: od kremu po beże. W końcu czasy, gdy minimalizm wiązał się z laboratoryjną sterylnością, już dawno minęły.

Ascetyczne formy, z którymi zazwyczaj kojarzymy ten styl, w jego nowej odsłonie zostały wzbogacone strukturą i wzorem – oczywiście subtelnym, często inspirowanym naturą lub sztuką japońską. Szczególnie korzystnie takie rozwiązanie prezentuje się na płytkach ceramicznych. To prawdziwe wyzwanie dla projektanta, który w tej kwestii może pozwolić sobie na zabawę fakturą i wywołanie wrażenia płynnego ruchu, albo na wprowadzenie wzoru graficznego, który oszukuje nasz wzrok, tworząc iluzję trójwymiarowości. Efekt ten możemy wykorzystać stosując niebanalne dekory, które pojawiły się w najnowszych kolekcjach płytek Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/lazienka. Poniżej przedstawiamy przykłady aranżacji, które poprzez zastosowanie iluzji optycznej, wprowadzają element zaskoczenia do stonowanego, harmonijnego wnętrza.

elanda_aranz_glowny-min

Bardzo modne są monochromatyczne, rozświetlone łazienki, które zapewniają wrażenie czystości i subtelnej lekkości. W takim miejscu panuje atmosfera spokoju i relaksu. Minimalizm sprzyja wyciszeniu myśli, gdyż u jego podstaw leży przekonanie, że człowiek wcale nie potrzebuje tylu przedmiotów, ile sugerują nam nachalne reklamy. Co więcej – we własnym domu czujemy się najlepiej wówczas, gdy liczbę sprzętów, dekoracji i bibelotów ograniczymy do minimum. Eleganckie, stonowane wnętrze sprzyja odpoczynkowi i pozwala zapomnieć o stresującym dniu. To szczególnie istotne w łazience – miejscu, gdzie spędzamy czas codziennie, a zatem powinniśmy czuć się komfortowo.

Taki efekt uzyskamy, wybierając kolekcję Elanda/Elando Ceramiki Paradyż dostępną w dwóch wariantach kolorystycznych: pudrowego beżu i bieli. Kwadratowe płytki podłogowe i ścienne w formacie 25×75 cm, uzupełnione o uniwersalne listwy szklane stanowią idealne tło dla oryginalnych dekorów. Delikatne struktury naśladujące fale odbijające się od brzegu tworzą wrażenie ruchu, wzmacniane przez grę światła i cienia. Płynne, subtelnie zakreślone linie uspokajają myśli. Korespondują z nimi lekko zakrzywione ranty umywalki i wanny – bo wbrew pozorom minimalizm nie musi oznaczać jedynie prostych, poziomych linii. Aranżację wzbogacają umiejętnie dobrane, unikatowe lampy w modnym miedzianym kolorze, które współgrają z oryginalnymi wieszakami i kranami w tym samym odcieniu, tworząc unikalne wnętrze sprzyjające relaksowi po ciężkim dniu.

tonnes_cam2_polaranz_poion

Ciekawą alternatywą wartą rozważenia przy aranżacji minimalistycznej łazienki może być wzór graficzny inspirowany japońską sztuką składania papieru. Nadruk zdobiący płytki z kolekcji Tonnes tworzy układ rombów o różnej skali jasności, wywołując zaskakujący efekt trójwymiarowości. Inserta skupiają uwagę, jednak nie przytłaczają – wnętrze nadal prezentuje się elegancko i subtelnie. Białe i szare płytki stanowiące tło dla dekorów podtrzymują nastrój spokoju i harmonii – typowy dla estetyki japońskiej. Rozświetloną przestrzeń można wzbogacić kontrastującym akcentem w intensywnym kolorze – choćby turkusowym, seledynowym czy żółtym. Pamiętajmy tylko, że dodatki, jakie stosujemy w minimalistycznej łazience muszą być najlepszej jakości i z klasą. Mogą różnić się fakturą, ale nie powinny wprowadzać wzoru – to inserta dominują przestrzeń. Uzupełnieniem aranżacji są oszczędnie dobrane elementy dekoracyjne: szkło, ceramika i oczywiście dizajnerskie lampy.

segura_lazienka_aranz_glowny-min

W poszukiwaniu inspiracji dla minimalistycznej łazienki nie musimy wybierać się aż na Daleki Wschód. Równie ciekawa wydaje się stylistyka skandynawska, czerpiąca swoje źródła z natury. Barwy ziemi, surowe drewno i jasna tonacja wpisują się w charakterystykę funkcjonalnego i modnego wnętrza. Minimalizm i ekologia idą w parze – w końcu nurt sprzeciwia się koncepcji gromadzenia rzeczy: kupowania na zapas czy zbierania pamiątek z każdej wycieczki. Rezygnacja ze zbędnych dekoracji wykonanych z nietrwałych materiałów oznacza, że produkujemy mniej śmieci. Ale aspekt praktyczny to nie wszystko: funkcjonalna i przestrzenna łazienka wydaje się bardzo komfortowa. Powściągliwość w doborze dodatków daje też korzystny efekt estetyczny. Szafki bez uchwytów skrywają wszystko, co nie powinno być widoczne (ręczniki, suszarkę, kosmetyki i środki czyszczące). Aby ożywić skandynawskie wnętrze, warto wprowadzić nietypowe struktury lub delikatne mozaiki, jak te z kolekcji Segura Ceramiki Paradyż. Matowe płytki ścienne o wymiarach 20×60 cm są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych: beżowym i brązowym. Delikatne wypukłe struktury insert tworzą symetryczny układ kształtów geometrycznych. Wzór jest na tyle drobny, że korzystnie prezentuje się także w mniejszych pomieszczeniach, które optycznie powiększa. Powtarzający się motyw pozwala oczom wypocząć. Wyciszamy się i relaksujemy – w końcu łazienka jest miejscem, w którym uspokajamy się przed snem.

Minimalizm wydaje się stylem stworzonym z myślą o tym, jak ma wyglądać nowoczesna łazienka: funkcjonalna, przestronna, idealnie wyważona w swojej prostocie. Jest praktyczna, prosta, ale oryginalna, dzięki elementowi zaskoczenia, który wywołuje iluzja optyczna. Niebanalnych inspiracji może być więcej, znajdziecie je na stronie sklepu Paradyża: https://sklep.paradyz.com


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz