0
Opublikowany 27 grudnia 2017 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Co negatywnie wpływa na wartość nieruchomości?

wycena nieruchomości
wycena nieruchomości

Chcesz zakupić mieszkanie lub dom jednorodzinny? Zanim podpiszesz umowę kupna u notariusza, dowiedz się, jakie czynniki negatywnie wpływają na wartość nieruchomości.

Jak oszacować wartość nieruchomości?

Szacowaniem wartości nieruchomości zajmują się specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi. Gdy specjalista dokonuje wyceny, przeprowadza analizę lokalnego rynku nieruchomości, a także uwzględnia informacje zawarte m.in. księdze wieczystej, ewidencji gruntów i planie zagospodarowania przestrzennego. Sprzedający nieruchomości najczęściej nie inwestują w operat szacunkowy, a podając cenę, kierują się np. cenami zamieszczanymi dotychczas w ogłoszeniach.

Gdy operatu szacunkowego nie ma, potencjalny klient ma większe pole do negocjacji ceny. Jeżeli zamierzasz zakupić nieruchomości, powinieneś poznać kilka czynników obniżających wartość nieruchomości.

Więcej informacji o pracy rzeczoznawców majątkowych i szacowaniu wartości nieruchomości znajduje się w serwisie Kataster360.pl.

Czynniki, które obniżają wartość nieruchomości

Jest kilka czynników obniżających wartość nieruchomości. Mowa o:

  • Lokalizacji. Mieszkania czy domy jednorodzinne położone w dzielnicach, które nie cieszą się dobrą opinią, są najczęściej tańsze. Cena spada również wówczas, gdy tuż przy nieruchomości przebiega droga ekspresowa lub tory kolejowe, bo wówczas komfort użytkowania mieszkania lub domu jest niższy.
  • Stanie technicznym budynku. Obiekt mieszkalny tuż po generalnym remoncie będzie droższy niż ten, który wymaga remontu lub nawet odświeżenia. Również niebezpieczne materiały, np. dach z azbestu, obniżają wartość nieruchomości.
  • Planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku domów jednorodzinnych położonych na uboczu warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w planach jest budowa np. drogi o dużym natężeniu ruchu, to bardzo możliwe, że w przyszłości wartość nieruchomości spadnie.
  • Rodzaju ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne jest drogie, a palenie w piecu starego typu mało komfortowe. Nieruchomość ze starymi piecami kaflowymi będzie zatem tańsza niż dom podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • Hipotece lub wzmiance o toczącej się egzekucji z nieruchomości. Również takie informacje znajdujące się w księdze wieczystej obniżają wartość nieruchomości. Kupujący musi bowiem liczyć się z tym, że po zakupie obiektu czeka go sporo formalności w urzędach.

Wymienione czynniki to oczywiście nie jedyne, które mogą obniżyć wartość nieruchomości. Każdy potencjalny nabywca może mieć inne potrzeby i oczekiwania. Przykładowo dla niektórych duży ogród może być atutem, inni zaś mogą postrzegać go jako koszt – z uwagi na brak czasu będą musieli korzystać z oferty usług firm zajmujących się prowadzeniem ogrodów.

Foto: Fotolia


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl