0
Opublikowany 12 stycznia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Listwy elewacyjne i profile jako element nowoczesnej elewacji

listwy elewacyjne producent
listwy elewacyjne producent

Współczesne możliwości techniczne dają osobom planującym wykonanie elewacji na swoim domu czy też budynku użyteczności publicznej szereg możliwości, jak urozmaicić jej wygląd.

Oprócz tego dzięki przydatnym rozwiązaniom takim jak różnego rodzaju profile wykończeniowe, możliwa jest kompleksowa ochrona newralgicznych elementów elewacji przed zbierającą się wodą deszczową, która mogłabym doprowadzić do powstawania uszkodzeń. W efekcie gotowa elewacja będzie nie tylko zachwycać swoim pięknym wyglądem, ale również zachowa swój nienaganny wygląd przez długie lata.

Listwy elewacyjne zazwyczaj najchętniej stosowane są pionowo w narożnikach budynków. W tym miejscu stanowią one swego rodzaju element zwieńczający daną budowlę i podkreślający dodatkowo jej kształt. Świetny efekt wizualny można również uzyskać, instalując listwy elewacyjne jako dekoracyjne obramowanie otworów okiennych. Listwy przyokienne upodobali sobie w szczególności miłośnicy stylistyki klasycznej i rustykalnej, lecz umiejętnie dobrane mogą również efektownie ozdobić elewację utrzymaną w stylistyce nowoczesnej. Na wyjątkowo okazałych fasadach budynków możemy również pozwolić sobie na poziomie zainstalowanie listew elewacyjnych w miejscu, które odpowiada położeniu stropu pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Takie ich umiejscowienie nada budowli niepowtarzalnego charakteru i sprawi, że całość będzie prezentowała się bardziej dostojnie.

W budynkach utrzymanych w stylistyce nowoczesnej coraz częściej można zaobserwować dekoracyjne bonie, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnej sztukaterii elewacyjnej. Te dekoracyjne, poziome listwy w formie wgłębień w tynku najwygodniej jest wykonać przy pomocy nowoczesnych listew do boniowania z pianką technologiczną, która zabezpiecza wgłębienia przed przedostaniem się do środka tynku czy też kleju. Wykonanie ozdobnych boni przy ich użyciu jest wręcz banalnie proste i z łatwością z tym zadaniem poradzą sobie nawet amatorzy.

Nawet najstaranniej wykonana elewacja może ulec zniszczeniu, jeśli jej najbardziej wrażliwe elementy nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W tym celu pod balkonami, tarasami i gzymsami oraz nad oknami warto jest zainstalować tzw. okapniki. Zapewniają one perfekcyjne odprowadzenie wody deszczowej z dala od powierzchni elewacji. W rezultacie woda nie ma szans na przedostanie się pod wszelkie odstające od ściany elementy. Dzięki zastosowaniu okapników – znanych także jako kapinosy – możemy skutecznie ochronić elewację przed zniszczeniami, do których powstania mogłaby przyczynić się zatrzymująca się w niej, a następnie podmarzająca w okresie zimowym woda deszczowa.

Wykonując elewację, dołóżmy wszelkich starań, aby została ona nie tylko pięknie wykończona, ale oprócz tego odznaczała się odpornością na wszelkie potencjalnie szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dzięki temu będzie ona cieszyć nasze oczy i zdobić nasz dom przez wiele dziesięcioleci.

Katalog produkt firmy Bellaplast do pobrania : katalog.pdf


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe