0
Opublikowany 19 grudnia 2017 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Wszystko o wywietrznikach w skrzydłach drzwiowych

nawiewniki w drzwiach
nawiewniki w drzwiach

Spora część drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku posiada w swojej dolnej części wywietrzniki. Jednak czy wszyscy z nas wiedzą, jaka jest ich funkcja i w jakich dokładnie rodzajach skrzydeł drzwiowych powinny się znaleźć? Okazuje się bowiem, że sprawa nie jest tak prosta i banalna, jak mogłoby początkowo się wydawać.

Rodzaje wywietrzników

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym rozwiązaniem, jakie umożliwiało wymianę powietrza poprzez skrzydło drzwiowe, były klasyczne kratki wentylacyjne. Były one zazwyczaj dość sporych rozmiarów i odznaczały się dość uciążliwym utrzymaniem w czystości, gdyż poziome elementy szybko gromadziły kurz. Obecnie znacznie częściej spotykane są okrągłe tuleje wentylacyjne, które znacznie mniej rzucają się w oczy, a dodatkowo są łatwiejsze do wyczyszczenia. Jeżeli nasze drzwi nie posiadają wywietrzników, możemy łatwo zaopatrzyć się w tuleje wentylacyjne w każdym markecie budowlanym, a następnie samodzielnie je zamontować. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w specjalistyczną wycinarkę do otworów, która łatwo i precyzyjnie wycina otwory zarówno w płycie wiórowej, jak i drewnie. Następnie w tak przygotowanym otworze należy zamontować wykonaną z tworzywa sztucznego tuleję. Wybierając tuleję do naszego skrzydła drzwiowego, należy pamiętać o tym, aby dopasować ją kolorystycznie do wybarwienia drzwi oraz ościeżnicy.

Wywietrzniki niezbędne w łazience

Kratki i tuleje wentylacyjne w drzwiach większości z nas kojarzą się przede wszystkim ze skrzydłami łazienkowymi. I słusznie, gdyż wymogi polskiego prawa budowlanego nakładają na inwestorów urządzających własne łazienki w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach obowiązek zapewnienia w łazience odpowiedniej wentylacji. Wynika to z faktu, iż jest to pomieszczenie, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza. Oprócz tego w łazience często usytuowane są gazowe piecyki służące do podgrzewania wody, więc w razie ewentualnej awarii i ulatniania się gazu sprawna wentylacja może nawet uratować życie mieszkańców. Wywietrzniki wentylacyjne w drzwiach łazienkowych dają najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o wymianę powietrza w łazience, w przypadku występowania w tym pomieszczeniu kratki wentylacyjnej podłączonej do sprawnego ciągu kominowego. W takiej sytuacji powietrze, które zostanie zassane przez kratkę, zostanie zastąpione przez powietrze, które dostanie się do łazienki przez tuleje w drzwiach.

 • Drzwi drewniane wykonanie tuleji wentylacyjnych

  Drzwi drewniane wykonanie tuleji wentylacyjnych
  wentylacja napowietrzenie garderoby

 • tulejki otwory wientylacyjne

  tulejki otwory wientylacyjne
  napowietrzanie pomieszczenia

 • przedpokój z dwupoziomowym sufitem dekoracyjnym z oświetleniem

  przedpokój z dwupoziomowym sufitem dekoracyjnym z oświetleniem
  sufit podwieszany z oświetleniem led i drzwi do garderoby

 • Przedpokój na poddaszu, drzwi drewniane

  Przedpokój na poddaszu, drzwi drewniane
  sufit podwieszany z oświetleniem led na poddaszu

 • tyleje wentylacyjne

  tyleje wentylacyjne
  drzwi do garderoby

 • drzwi drewniane do garderoby przedpokój

  drzwi drewniane do garderoby przedpokój
  wentylacja garderoby

Gdzie jeszcze przydadzą się wywietrzniki?

Wywietrzniki w skrzydłach drzwiowych mogą przydać się również w drzwiach do takich pomieszczeń jak garderoba czy też spiżarnia. Pomieszczenia te służą nam do składowania rzadko używanych przedmiotów, przez co wymiana powietrza może być znacznie spowolniona i utrudniona. Dzięki zamontowanym w drzwiach garderoby tulejach z całą pewnością nasze ubrania pozostaną świeże i wolne od nieprzyjemnego zapachu.

Wywietrzniki w drzwiach to rozwiązanie niedrogie, a jednocześnie przynoszące wiele korzyści w codziennym użytkowaniu. Warto rozważyć ich montaż nie tylko w łazience i toalecie, ale i w innych pomieszczeniach, w których naturalna cyrkulacja powietrza może być zakłócona.

 

Bogatsi o powyższą wiedzę, zapragnęliśmy nawiewników w drzwiach od garderoby :-) zapraszamy do galerii zdjęć. Zakres prac bardzo łatwy: wiertarka + otwornica, odkurzacz się przyda do zbierania trocin na bieżąco. Nawiewniki wybraliśmy tanie i popularne – klasyczne okrągłe tuleje z plastiku.

 

 • wiertnica na wiertarce wiercenie otworu w drzwiach drewnianych

  wiertnica na wiertarce wiercenie otworu w drzwiach drewnianych
  metalowa wiertnica do wiertarki

 • wiercenie w drzwiach otworu na tuleje wentylacyjne

  wiercenie w drzwiach otworu na tuleje wentylacyjne
  drzwi do garderoby nawiewniki

 • otwór w drzwiach drewnianych

  otwór w drzwiach drewnianych
  wentylacja napowietrzanie garderoby

 • wentylacja w drzwiach do garderoby

  wentylacja w drzwiach do garderoby
  montaż tulei wentylacyjnych w drzwiach

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii  maj 2014

 


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl